Ob 150-letnici šole v Ljubnem so otroci z učiteljicami pripravili bogat program. / Foto: Primož Pičulin

Stoletje in pol ljubenske šole

V začetku prejšnjega stoletja je šolo v Ljubnem obiskovalo več kot sto učencev, danes jih je polovica manj, a je pouk prav zato, ker so razredi manj številni, na mnogih področjih lahko bolj kakovosten.

Ljubno – V Ljubnem so pred nedavnim pripravili slovesnost ob 150-letnici delovanja tamkajšnje osnovne šole. Podružnično šolo, ki sodi pod okrilje Osnovne šole Antona Tomaža Linharta Radovljica, v letošnjem šolskem letu obiskuje nekaj več kot petdeset otrok, ki so razporejeni v tri oddelke od prvega od petega razreda.

Kot je v svojem nagovoru navedla ravnateljica šole Zlata Rejc, so pouk v novi šoli v Ljubnem prvič imeli leta 1868, med drugo svetovno vojno v nemškem jeziku, v slovenskem pa spet že konec maja 1945, ko je bilo v dveh razredih 61 otrok. Današnji šolarji so o življenju v prvih desetletjih po vojni povprašali svoje dedke in v imeniten šolski časopis, ki so ga izdali ob prazniku, zapisali nekaj prav zanimivih utrinkov.

»Ko smo šli iz šole, nas je običajno čakal župnik Janez Jalen in nas napodil k spovedi,« se je zanimivosti s poti v šolo spomnil ata Matevža Pagona Brane Krivic, ki je bil šolar v Ljubnem od leta 1958 do 1962. »Spomnim se, ko so mrtvega Janeza Jalna iz Ljubnega nesli na Rodine,« je povedal Jože Praprotnik, dedek Eme Blumauer Praprotnik, ki je ljubensko šolo obiskoval od leta 1966 do 1970. »Moj prijatelj na svoj prvi šolski dan ni hotel k pouku, njegov oče pa je vzel palico in ga z njo gnal v šolo,« se spominja ata Ažbeta Smolnikarja Zdravko Purgar, ki je bil učenec v ljubenski šoli med leti 1960 do 1964.

Če so pri pouku kaj ušpičili, so jih dobili s palico po prstih ali bili poslani v kot, telovadili so na cesti pred šolo, kjer so se igrali gnilo jajce in med dvema ognjema, za malico pa je bil v letih po vojni zelo priljubljen sir iz paketov UNRA, so še povedali mladi generaciji šolarjev. Med najlepšimi dogodki v šoli je bilo za Jožeta Praprotnika skladanje drv, za Braneta Krivica odhod v gledališče, Zdravko Purgar pa se spominja, kako so šli leta 1961 na končni izlet v Bohinj, kjer se je ravno takrat mudil predsednik Jugoslavije Tito, s katerim se je mladi Zdravko tudi fotografiral.

Največ otrok je ljubensko šolo obiskovalo v začetku prejšnjega stoletja, več kot sto. Danes jih je 54, pouk pa zaradi manjšega števila poteka v kombinacijah: skupaj se učijo učenci prvega in tretjega ter četrtega in petega razreda, učenci drugega razreda so v samostojnem oddelku. Kot ob tem poudarja ravnateljica Zlata Rejc, prav manjša šola omogoča več pozornosti za vsakega učenca in lažjo prilagoditev potrebam posameznika.

»Ni lepšega trenutka, kot je ta, ko kot učitelj zagledaš iskrico v otroških očeh, ki se zaiskri ob novem spoznanju, vedenju in ponosu, da je korak bližje svojemu obzorju,« pa pravi Metka Urh, vodja Podružnične šole Ljubno, ki je skupaj s sodelavkami in učenci pripravila prireditev ob 150-letnici delovanja šole. Otroci so nastopili na predstavi, v šolski telovadnici je bila na ogled zanimiva razstava učbenikov, zvezkov in dokumentov iz bogate zgodovine šole, prireditev pa je popestril še nastop članov policijskega orkestra.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

zmerno oblačno
vlažnost: 39 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

5/15

torek

-1/16

sreda

-1/17

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PREDAVANJA / Kokrica, 12. marec 2024

Potopisno predavanje: Namibija

IZLETI / Naklo, 12. marec 2024

Pohod na Šmarjetno goro

DELAVNICE / Kranj, 12. marec 2024

Delavnica Quilling paper

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 13. marec 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč ...

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 13. marec 2024

Minljivost trenutka

RAZSTAVE / Bled, 13. marec 2024

Semena za življenje

PRIREDITVE / Medvode, 13. marec 2024

Razstava ročnih del in slik

PRIREDITVE / Škofja Loka, 13. marec 2024

Pripovedke z Boštjanom Napotnikom

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.

Prihranek bo kaplja v morje / 18:27, 3. marec

Neumnost, ki se dela. Politiki, če že odločajo o življenju ljudi, bi morali iti ljudem nasproti, ne pa jih vedno bolj ogrožati. Na funkcijah...