Helga Šenk / Foto: Tina Dokl

Lepo je, ko ti nekdo reče hvala

»Hvala vam, da gledate na svet tako, kot gledate. Da verjamete, da ima smisel pomagati drugim, da je vaš pogled širok, vaše srce odprto.« Takole piše na zahvali, ki jo je Helga Šenk prejela za petnajst let prostovoljstva v Varni hiši Gorenjske in Društvu za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja.

»Ob prvem obisku sem bila kar negotova, kako bo, kaj se bom z ženskami pogovarjala, pa je beseda lepo stekla. Uro in pol sem bila z njimi, preden sem odšla, sem jih celo nasmejala ...«

Helga Šenk prostovoljstvo nosi v sebi. Že kot deklica je sanjala o tem, da bo medicinska sestra, da bo lahko pomagala ljudem. Študirala je na tedanji Višji šoli za zdravstvene delavce v Ljubljani, odločena, da se bo po študiju vrnila na rodno Cankovo. Že prvi dan študija je spoznala bodočega moža, doma iz Preddvora, in še kot študentka se je preselila na Gorenjsko. Prvo zaposlitev je dobila v Vzgojnem zavodu v Preddvoru, kjer je delala 15 let, vse do reorganizacije zavoda v manjše stanovanjske enote. »V tistih letih sem se prvič soočila s stisko otrok, okoliščinami, zaradi katerih so prišli v zavod. Marsikaj so mi zaupali. »Naslednjih sedem let je kot višja medicinska sestra delala v zaporih na Povšetovi v Ljubljani. »Delo je bilo težko. Zaposlenega zdravnika v zaporih ni bilo, le občasno je prihajal. Kot višja medicinska sestra sem imela dve pomočnici, vse pomembne (zdravstvene) odločitve pa so bile na meni. Zaporniki so k meni hodili tudi na pogovor, čeprav vedno v spremstvu paznikov.« Od leta 2005 Helga Šenk, ki z družino stanuje na Mlaki pri Kranju, dela v Vzgojnem zavodu v Smledniku. »Lahko razumem otroke in mladostnike; da so bile okoliščine tiste, ki so jih pripeljale v zavod, in ne oni sami. Spodbujam jih, jim pomagam, da pri meni najdejo zatočišče. Včasih me jemljejo, kot da sem njihova mama, babica. Je res, da od njih pričakujem neko urejenost, nimam pa zahtev po tem, da se morajo učiti ...« pripoveduje.

Ne sodim, samo pogovarjam se z njimi

Veselje, želja, potreba po delu z ljudmi so jo pripeljali tudi v prostovoljstvo. Prostovoljka je v Varni hiši Gorenjske od prvega dne odprtja hiše pred 15 leti, za deset let prostovoljnega dela je že prejela priznanje za naj prostovoljko iz rok predsednika države.

Z vodjo programov Varne hiše Gorenjske Vilmo Regovc sta se spoznali v Vzgojnem zavodu v Preddvoru, Regovčeva je bila tam socialna delavka. Še večkrat sta se njuni poti prepletli, ko pa so odprli varno hišo, jo je Vilma Regovc povabila k sodelovanju. »Ob prvem obisku sem bila kar negotova, kako bo, kaj se bom z ženskami pogovarjala, pa je beseda lepo stekla. Uro in pol sem bila z njimi, preden sem odšla, sem jih celo nasmejala. Dejansko so ženske, ki se zatečejo v to ustanovo, prestrašene, imajo mešane občutke, ali so se odločile prav, topla beseda jim veliko pomeni. Potrebujejo notranjo pomiritev, spoznanje, da ne pustijo nasilja nad sabo. Strah jih je prihodnosti, a se (žal) nekatere vrnejo k nasilnežu. Ne sodim, ne prepričujem, samo pogovarjam se z njimi, jim pomagam pri samoorganizaciji, samostojnosti, ki je pred tem niso bile vajene. Kakšno delavnico jim tudi pripravim, npr. o pripravi hrane na hitro. Navado imam, da se objamemo, kar enim predstavlja kar težavo, enim pa dobro de,« Helga Šenk podeli izkušnjo.

V življenju se vsega ne plača z denarjem

Da lažje razume zadeve, se neformalno izobražuje, bere strokovno literaturo s področja psihologije. Kot pravi, ima razumevajočega moža, ki je delal na policiji in se je srečeval s podobnimi zgodbami. Ravnovesje najde tudi v naravi s kolesarjenjem in hojo, v druženju s sinovoma, vnuki. Helga Šenk je bila močno ganjena ob nedavni zahvali za 15 let prostovoljstva. »Hvala vam, da vam ni vseeno. Hvala vam, da ste za izraz svoje plemenitosti izbrali tudi nas.« Tudi to piše na zahvali in lep občutek jo navdaja ob tem. Kot sklene: »Svoja sinova sem vedno učila, da se v življenje vsega ne plača z denarjem, za marsikaj je lepše reči hvala ... ali pa pokloniti nekomu uro ali dan svojega časa.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 10°

oblačno
vlažnost: 71 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

-4/15

torek

6/17

sreda

6/14

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

RAZSTAVE / Jesenice, 26. marec 2024

Človek in kovina 2024

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 27. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Jesenice, 27. marec 2024

Fotografska razstava Guadeloupe

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??