Orehovi štruklji ekipe Nesramni štruklji iz OŠ Gorje so navdušili obiskovalce, ki so degustirali v kranjski Qulandii.

Kuhnapato v Kranju

Tudi otroci gorenjskih osnovnih šol si prizadevajo redko videne ali celo pozabljene jedi postaviti na krožnike. Obujajo postopke in njihovo kulturno ozadje. Tradicionalne jedi v zdravih različicah so nam predstavili kot povzetek tradicionalnih zdravih kosil, s katerimi so med letom navduševali svoje sošolce.

Otroci slovenskih osnovn­ih šol v projektu Kuhnapato že sed­em let raziskujejo prehransko kulturno dediščino svojih prednikov. Odkrivajo vzroke in posledice prehranjevanja včasih, se prek medgeneracijske komunikacije seznanjajo s skoraj pozabljenimi jedmi, postopki priprave in sestavinami, ki zaznamujejo način bivanja v času, ko še ni bilo hladilnikov. Spoznavajo zakonitosti prazničnih in obprazničnih jedilnikov, potreb telesa v določenem letnem času in darov narave. Z vsem potem seznanjajo svojo generacijo. Zadnji dve šolski leti se to dogaja na razširjeni ravni, saj osnovnošolci kuhajo zdrava tradicionalna kosila v velikih šolskih kuhinjah svojim sošolcem, podružničnim šolam in vrtcem. Tako se zgodi, da na krožnikih otrok ne ostane nič, četudi gre na primer za zelenjavne jedi. Spreminjajo se okusi in prepričanja otrok. K temu pa v letošnjem letu pripomorejo tudi Centri šolskih in obšolskih dejavnosti, ki z lastno kulinarično in kulturno dediščino seznanjajo otroke drugih regij.

Anka Peljhan, ki si je projekt zamislila, je na začetku razmišljala predvsem, da njena generacija in mlajši pravzaprav s strahom pomislijo na to, da bi kaj skuhali. Takrat so bili tudi časi, ko so bili recepti dolgi kilometer, sestavine pa dokaj nove, neznane. Odločila se je, da si slovenska kuhinja zasluži svoj prostor pod soncem. In sicer pristna, tista iz kuhinj naših babic. Še vedno jo preseneti, da vsako leto otroci odkrijejo kaj novega, prinesejo novo zgodbo, katere posledica je kuhanje. Dve leti po tistem, ko je začela s projektom, se je v tej smeri začela prebujati vsa Slovenija. Pove še, da tudi letos projekt ni več naravnan tako tekmovalno, kot je bil na začetku.

Nekaj jedi, ki so jih letos sodelujoči ponudili sošolcem, lahko v butičnih izvedbah spozna tudi javnost. Ta degustira in potem jedi oceni, glasuje za najboljšo jed. Na koncu bodo na podlagi tega izbrali jedi oziroma šole, ki se bodo ponovno predstavile v okviru sklepnega dejanja konec maja.

Med tednom pa se je letošnja Kuhnapato ustavila tudi v Kranju. Na vrsti je bilo namreč drugo regijsko dejanje za javnost ali nastop osnovnošolcev Gorenjske. V sredo smo tako lahko v avli kranjske dežele nakupov pred trgovino Interspar spremljali ekipe iz OŠ Gorje in OŠ Staneta Žagarja Lipnica. Med sedmimi skupinami jih je bilo največ iz Gorij, le ekipa TOP 4 je bila iz Lipnice. Pripravili pa so segedin s kruhovimi cmoki. Šefle so poskrbele za okusno kislo meso v solati s krompirjem in regratom, Medenke za sladico iz borovnic in jajc ter jo okrasile s karamelo. Ekipa Čebule je pripravila ričet. Izvedeli smo, da je treba biti pozoren pri njegovi gostoti in previden s soljo. Gorjanci so se lotili kuhanja zelenjavne juhe z ribano kašo, Nesramni štruklji pa so v okušanje dali orehove štruklje. Staro domačo gorenjsko jed z ajdovimi žganci, okrašeno s cvrtjem iz stepenih jajc in dodanimi ocvirki – jurjevo kapo, pa je predstavila ekipa Jurčki iz Gorij.

S kitajsko turistko, ki je uživala v sladici, se žal nismo mogli veliko pogovoriti, saj angleščine ni razumela. Po kretnjah z rokami in nasmejanem obrazu smo sklepali, da ji je sladica všeč. Kranjčanke, ki so se ravno vračale z nakupov, pa so pri jurjevi kapi ugotavljale, da so žganci izvrstni. Razen ene, ki je jed sicer poskusila, a ker žgancev ne je, se ni opredeljevala, ali ji je jed všeč ali ne. No, v degustacijskem lončku ni ostalo nič … Tako so ljudje degustirali in glasovali za jed, ki je po njihovem mnenju najbolj ustrezala dejstvom: lokalno značilna, zdrava in sezonska. Seveda pa je prvi vtis naredil okus. Končni rezultat na letošnji prireditvi Kuhnapato sicer ni prvotnega pomena, a vseeno: največ glasov so dobili orehovi štruklji, takoj za njimi je bilo kislo meso v solati s krompirjem in regratom in tretje mesto je osvojil ričet.

Oddajte svoj komentar

Kranj 3°

zmerno oblačno
vlažnost: 98 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

1/18

nedelja

4/13

ponedeljek

5/12

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.