Na robu preživetja

Čeprav v Sloveniji že štiri leta beležimo gospodarsko rast, ki je bila lani s skoraj petimi odstotki ena najvišjih v Evropski uniji, in se tudi brezposelnost znižuje, pa mnogi državljani tega ne občutijo in kljub pozitivnim trendom životarijo. Da imamo v državi, ki se ima za socialno, še vedno skupine ljudi, ki živijo v revščini in jim minimalni dohodek, socialni transferji ali nizke pokojnine ne omogočajo dostojnega preživetja, je nedavno ob predstavitvi poročila za lansko leto opozorila varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Med najbolj ogroženimi izpostavlja starejše ljudi, zlasti upokojenke. Mnogi živijo na socialnem dnu in izgubljajo dostojanstvo pri iskanju oblačil in hrane pri humanitarnih organizacijah, navaja varuhinja.

Podatkov o številu državljanov, ki so lani živeli pod pragom revščine, sicer še ni, je bilo pa še leta 2016 v taki situaciji kar 280 tisoč Slovencev ali vsak sedmi. Med njimi je bilo kar 83 tisoč upokojencev in tudi 50 tisoč delovno aktivnih, od tega 20 tisoč samozaposlenih.

Na nove oblike revščine, ki nastajajo kljub veliki gospodarski rasti, opozarjajo tudi na Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje, ki s projektom Botrstvo pomaga pet tisoč otrokom. Nanje se obrača tudi vedno več zaposlenih staršev: takšnih z minimalno plačo, prekarni delavci in obrtniki, ki so zaradi plačilne nediscipline na robu preživetja. Prav tako zgovorni so nedavno predstavljeni podatki Slovenske karitas. Lani so imeli skoraj 95 tisoč prejemnikov materialne pomoči, med katerimi je tudi vse več gospodinjstev z rednimi zaposlitvami, ki jim prinašajo prenizke dohodke. Razmere se od lani niso bistveno spremenile, zato so pristojne znova pozvali k ukrepanju, med drugim k spodbujanju takega okolja in sistemskih rešitev, kjer bo vsak delavec dostojno plačan.

Pri projektu Botrstvo so ponosni, da jim je uspelo doseči nekaj sistemskih sprememb, ki socialno ogroženim lajšajo življenje, je pa še veliko neuresničenega. Imajo pa še vedno občutek, da se državni organi prevečkrat ukvarjajo z zaščito proračuna, in ne z aktivno pomočjo ljudem v stiski. Kot ugotavljajo, zakonodaja ni nujno tako zelo slaba, državljani pravice imajo, a sistem pogosto deluje na način, da se jim čim bolj otežuje dostop do njih.

Varuhinja Nussdorferjeva je prepričana, da mora socialna država, ki v ogledalu uzre revščino toliko posameznikov, sprejeti odločnejše ukrepe za njeno odpravljanje. Izziv, na katerega bi morale najti odgovor vse politične stranke, ki se bodo na junijskih volitvah potegovale za upravljanje države.

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

zmerno oblačno
vlažnost: 97 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

1/17

nedelja

6/13

ponedeljek

4/10

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.