Arthur Miller na kongresu Mednarodnega PEN leta 1965 na Bledu / Foto: Arhiv NUK

Za razumevanje različnih kultur

Od danes do nedelje bo na Bledu in z različnimi dogodki širše po Gorenjski ter v Ljubljani potekalo jubilejno, petdeseto Mednarodno srečanje pisateljev. Na Bled prihaja več kot osemdeset gostov iz petintridesetih centrov PEN držav z vsega sveta.

Bled – Ne le Bled in Slovenija, z nekaj pozitivne potence bi lahko rekli, da pol stoletja blejskih pisateljskih srečanj praznuje ves pišoči svet – roko na srce, tudi svet tistih, ki ne pišejo, a si v svojem ustvarjalnem bivanju želijo svobode in miru, dveh pomembnih pogojev za nemoteno razvijanje bogastva človekove misli.

Vse se je pravzaprav začelo na Kongresu mednarodnega PEN na Bledu, ki ga je leta 1965 organiziral Slovenski center PEN. »Takrat je bil naš PEN že priznan kot posrednik med Vzhodom in Zahodom. Ni bil več le pisateljsko združenje, dobil je diplomatsko vlogo, ki jo igra še danes, zlasti v Odboru pisateljev za mir. Slovenski PEN je postal predor med dvema blokoma. Samo v bivši Jugoslaviji so se lahko srečavali ruski in ameriški pisatelji. To je vedela naša oblast, to so razumeli naši kulturniki, to je vedela CIA,« v uvodu jubilejnega zbornika med drugim piše predsednica Slovenskega centra PEN Ifigenija Simonović. Na omenjenem kongresu je bil za predsednika Mednarodnega PEN prvič izvoljen Američan, pisatelj Arthur Miller, iz Slovenskega centra PEN pa je prišla pobuda za vsakoletno srečanje na Bledu, ki naj bi bilo pomladi, medtem ko se kongres odvija jeseni. Pisateljska srečanja so se sicer začela v Piranu, a so po nekaj letih tega prerasla in se preselila na Bled. Mednarodni PEN je bil sicer ustanovljen leta 1921 v Londonu, slovenska sekcija je kot četrta v svetu začela delovati pet let kasneje, prvi predsednik pa je bil Oton Župančič.

Okrogle mize, literarni večeri, predstavitve knjig

»Ob petdesetletnici srečanj smo izdali zbornik esejev nekaterih vidnih udeležencev, med drugim je objavljen tudi izseček iz Millerjeve biografije, ki govori o blejskem srečanju. Sicer pa sta osrednji temi letošnjega srečanja dve: Zid, ograja, meja in Literatura kot pravica sanj. Prva bo na sporedu v četrtek dopoldan na okrogli mizi Odbora pisateljev za mir, druga istega dne popoldan z okroglo mizo Slovenskega centra PEN,« o osrednjih temah, s katerimi se bodo na srečanju ukvarjali literati, pojasni Simonovićeva. Srečanje se začne že danes v Ljubljani s predstavitvijo prevoda romana Molitve za ugrabljene avtorice Jennifer Clement, aktualne predsednice Mednarodnega PEN, in pogovorom z Nobelovo nagrajenko za mir Shirin Ebadi o njeni knjigi Iran se prebuja. Na Bledu bo v Hotelu Park potekala okrogla miza pisateljev iz slovanskih dežel z naslovom Cenzura in samo-cenzura v totalitarnih režimih in mladih demokracijah. Sledil bo večer s pisatelji iz slovanskih dežel.

Eden osrednjih dogodkov v sredo bo predstavitev ponovnega natisa knjige Cankarja in Narteja Velikonje Albanska špijonka, prve slovenske vohunske povesti, ki sta jo ta dva ugledna intelektualca prve polovice 20. stoletja napisala pod skupnim psevdonimom Ivan Dolinar v času prve svetovne vojne. Sicer obstaja le en ohranjen originalen izvod, tokratna izdaja pa je tako v slovenščini in angleščini. Ob tem bodo v Hotelu Park odprli razstavo v spomin na žrtve atomske bombe na Hirošimo in Nagasaki. Zvečer bo sledila slovesnost ob jubilejnem blejskem srečanju. Častni govornici bosta predsednica Mednarodnega PEN Jennifer Clement in Nobelova nagrajenka za mir Shirin Ebadi. Večer bodo začinili Godba Gorje, Ivan Andres Arnšek ter harmonikar Marko Hatlak & Funtango.

»Že peto leto imamo podelitev nagrad za najboljši srednješolski esej, v četrtek pa se bo po Gorenjski zvrstilo tudi nekaj literarnih večerov, s čimer srečanju želimo dati tudi literarno noto. Tako bodo udeleženci gostje v Finžgarjevi hiši v Doslovčah, Prešernovi hiši v Vrbi, Jalnovi hiši v Rodinah, v Občinski knjižnici na Jesenicah, v Mestni knjižnici Kranj, v Miheličevi galeriji v Škofji Loki, v dvorani Marjance Ručigaj v Trzinu, v Kulturnem domu v Kamni Gorici in v Hotelu Park in Festivalni dvorani na Bledu,« program predstavlja Simonovićeva in nas v petek vabi v Ljubljano, kjer bo v Centru za poezijo Tomaža Šalamuna Literarno branje udeležencev, na večer pa v Narodni galeriji srečanje z Borisom A. Novakom. Ob spremljavi Jake Puciharja na klavirju bo zapela Vita Mavrič. Udeleženci srečanja bodo v soboto obiskali Cerknico.

Smisel v povezovanju

Organizator Slovenski center PEN pošlje vabila za udeležbo vsem centrom po svetu. Srečanja se udeležuje kar osemdeset članov iz 35 centrov, med drugim iz Maroka, Rusije, Ukrajine, Egipta, Izraela, Turčije …, letos prvič tudi s Kosova. »Povezovalna nit vseh petdesetih srečanj je prizadevanje za razumevanje različnih kultur. Jud in Palestinec, Rus in Ukrajinec, Kosovec in Srb morda na Bledu prvič sedeta za isto mizo – ljudje, ki se soočijo pa tudi spregovorijo. Če ne bi verjeli, da se kaj takega zgodi s ciljem in namenom, katerega rezultat se bo morda pokazal šele čez trideset let, potem seveda ne bi imeli volje pripravljati organizacijsko tako zahtevnih srečanj,« je še povedala Ifigenija Simonović. Da ima Slovenski center PEN okrog sto članov, od katerih so eni funkcionarji, drugi pa funkcionalni, kar velja za vse spole. »Vsi pa smo prostovoljci. In nekako gre.«

Oddajte svoj komentar

Kranj -2°

delno oblačno
vlažnost: 96 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-7/4

sreda

-2/7

četrtek

-2/7

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.