Na odprtju razstave del Ferda Mayerja: (z leve) hči Smiljana Škofic Mayer, likovni kritik ddr. Damir Globočnik, žena Danica Mayer, direktorica Tržiškega muzeja Jana Babšek in umetnostna zgodovinarka Janita Košir / Foto: Tina Dokl

Sozvočje figure in barv

V Galeriji Ferda Mayerja, Paviljonu NOB je na ogled razstava Slikar barvnih sozvočij slikarja Ferda Mayerja (1927–1994). Na ogled so slikarjeva manj znana dela iz zgodnjega ustvarjalnega obdobja, v katerih pa že lahko prepoznamo vso veličino Mayerjevega likovnega talenta.

Tržič – Osrednje razstavišče v Tržiču – Galerija Ferda Mayerja, Paviljon NOB – bo slaba dva meseca v znamenju javnosti manj znanih del slikarja, po katerem se galerija imenuje. V Tržiču je bil Ferdo Mayer dobro znan, saj je od leta 1987, ko je živel in ustvarjal v Lomu pod Storžičem, nemalokrat razstavljal prav v Paviljonu NOB, nazadnje pa so bila njegova dela predstavljena pred desetimi leti v Tržiškem muzeju.

»Za tokratno razstavo smo se odločili v poklon lanskoletni devetdeseti obletnici umetnikovega rojstva. Osredotočili smo se predvsem na zgodnja dela, pravzaprav na tista dela, ki so nastala v letih od 1951 do 1958, torej kmalu po njegovem zaključku študija na ljubljanski akademiji in specialki pri prof. Gojmirju Antonu Kosu,« je bistveni motiv za tokratno razstavo pojasnila vodja galerije kustosinja Tržiškega muzeja Janita Košir: »Tokrat razstavljena dela so bila javnosti le redkokdaj predstavljena in so marsikoga pozitivno presenetila. Mislim, da razstava – sicer zgolj z enajstimi platni na olju, osmimi gvaši in štirimi malimi plastikami – zagotovo še dodatno osvetljuje ustvarjalni opus mladega, takrat ambicioznega in drznega umetnika prve povojne generacije slovenskih likovnih umetnikov. Njegovo slikarstvo je bilo po motivni plati tako na začetku kot tudi kasneje izredno pestro, in očitno je, da je bil v svojem umetniškem kredu osredotočen na oljno slikarstvo figuralnih kompozicij, vedut in tihožitij, ki ga odlikuje bogata lestvica pastozno nanesenih barv. To potrjuje tudi naša razstava.«

Bogata Mayerjeva likovna dediščina

Razstava z naslovom Slikar barvnih sozvočij je nastala v tesnem sodelovanju z umetnikovo soprogo Danico Mayer in hčerko Smiljano Škofic Mayer, ki po besedah Koširjeve resnično izkazujeta veliko spoštovanje do likovne zapuščine moža in očeta Ferda Mayerja. Likovni kritik in muzejski svetnik ddr. Damir Globočnik, dolgoletni poznavalec Mayerjevega dela, je izčrpno predstavil njegov ustvarjalni opus, o razstavljenih delih pa je med drugim povedal: »Zlasti motivni razpon figuralnih motivov (muzikant, harlekin, konji), ki jih je Ferdo Mayer začel slikati v drugi polovici petdesetih let preteklega stoletja, nas usmerja k sklepu, da je bil umetnikov študijski obisk Pariza leta 1960 pravzaprav neposredno srečanje z deli slikarskih vzornikov, ki jih je poznal in jim sledil že pred tem. Med mojstri evropskega modernega slikarstva so Ferda Mayerja pritegnili zagotovo fauvisti, za nadaljnji razvoj njegovega slikarstva pa so bili pomembni tudi pripadniki École de Paris in začetniki abstraktnega slikarstva.« In v nadaljevanju: »Na tej razstavi ta hoteno realistični pol Mayerjevega likovnega delovanja poleg tihožitij predstavljajo njegove bronaste plastike, med katerimi srečamo avtoportret, ženski akt in konje, ki so takšni, kot da bi stopili iz Mayerjeve slikarske kompozicije z izrazitim sporočilnim nabojem.«

»Mayer je vse svoje življenje posvetil likovni umetnosti, kar dokazujejo bogat opus likovnih del, ki ga je ustvaril v skoraj petih desetletjih delovanja, več kot sedemdeset samostojnih razstav, številna sodelovanja na skupinskih razstavah in slikarskih kolonijah ter številne nagrade in pohvale, ki jih je prejel za svoje delo,« še pove Koširjeva. Odprtje razstave je bil osrednji dogodek ob slovenskem kulturnem prazniku, zato so v Tržiškem muzeju v spremljevalni program povabili tudi izjemna glasbenika in profesorja na Glasbeni šoli Tržič Jana Ulčnika s harmoniko in Roberta Boneta s klarinetom. Igrala sta slovenske avtorje. Razstava bo na ogled do 26. marca, v času odpiralnega časa galerije pa si bo mogoče ogledati tudi stalno postavitev likovnih del v Umetnikovem ambientu Ferda Mayerja v Paviljonu NOB.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

pretežno jasno
vlažnost: 88 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

7/25

torek

10/19

sreda

3/23

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

IZLETI / Kranj, 9. april 2024

Na kopanje v Portorož

IZLETI / Naklo, 9. april 2024

Pohod po Dovžanovi soteski

IZLETI / Cerklje, 9. april 2024

Kolesarjenje do Preddvora

RAZSTAVE / Radovljica, 9. april 2024

Istra 2023

PRIREDITVE / Škofja Loka, 9. april 2024

Knjigosnedke praznujejo polnoletnost

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 10. april 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč, zdravi odnosi ...

PREDAVANJA / Češnjica, 11. april 2024

Predavanje o boreliozi

IZLETI / Naklo, 11. april 2024

S kolesom v Voglje

 

 
 

 

 
 
 

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.