Na sredinem protestnem shodu na Kongresnem trgu v Ljubljani je nezadovoljstvo s trenutnim položajem zaposlenih v izobraževanju izrazilo več kot dvajset tisoč vzgojiteljev in šolnikov. / Foto: Gorazd Kavčič

Splošno stavko lahko tudi ponovijo

Sredin protestni shod v Ljubljani, na katerem se je zbralo okoli dvajset tisoč učiteljev in vzgojiteljev, je bil vrhunec stavkovnega vala v tem tednu.

Kranj, Ljubljana – Po ponedeljkovem začetku stavke zaposlenih v policiji in na ministrstvu za notranje zadeve so v torek za dve uri delo prekinili v zdravstvenih domovih, bolnišnicah, domovih za starejše, centrih za socialno delo in varstveno delovnih centrih, v sredo pa še v veliki večini šol in vrtcev, zato so starši za svoje otroke morali poiskati drugačno obliko varstva. Med njihove stavkovne zahteve sodijo dvig plač, odprava plačnih anomalij in vseh varčevalnih ukrepov, v nekaterih dejavnostih tudi novi standardi in normativi, 1200 evrov regresa za zaposlene z minimalno ali nižjo plačo ...

Splošni stavki v vzgoji in izobraževanju se je po podatkih Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) pridružilo več kot štirideset tisoč zaposlenih v več kot tisoč zavodih. Zaradi stavke je bilo zaprtih 95 odstotkov šol in vrtcev, kjer pa so vseeno poskrbeli za varstvo približno štiri tisoč otrok. V gorenjski regiji so stavko izglasovali v 57 od skupaj 59 zavodov. Med več kot 280 avtobusi, ki so v prestolnico na shod pripeljali stavkajoče šolnike, se jih je 21 pripeljalo z Gorenjskega. Preden so se protestniki razšli, je glavni tajnik Sviza Branimir Štukelj napovedal, da bodo splošno stavko 14. marca ponovili, če vlada v treh tednih ne bo uslišala njihovih stavkovnih zahtev.

V prestolnico se je odpravil tudi del zaposlenih v Kranjskih vrtcih, med njimi je bila tudi pomočnica vzgojiteljice in sindikalna zaupnica Barbara Breznik. Kot je razložila, je bila tudi med 332 zaposlenimi v Kranjskih vrtcih podpora stavki 95-odstotna. Stavka je bila sicer izglasovana v vseh petnajstih enotah Kranjskih vrtcev. »Imam občutek, da nas podpirajo tudi starši. Tudi v dneh pred stavko vsaj v naši enoti Čira Čara od staršev nismo prejeli nobenega negativnega odziva. Zgovoren pa je tudi podatek, da je bilo od 1700 otrok v dežurni vrtec prijavljenih le okoli 60 otrok,« je razložila. Iz Kranjskih vrtcev so kasneje postregli s podatkom, da je bilo v dežurni enoti Najdihojca nazadnje prisotnih 31 otrok.

»Zelo nas žalosti, da je do stavke sploh moralo priti, z njo pa želimo popraviti trenutno neenakost pri vrednotenju dela ob primerljivi izobrazbi znotraj javnega sektorja. Izobraževalci v vrtcih in šolah smo žal ostali za nekaterimi drugimi deli javnega sektorja in se zato počutimo zapostavljene. Imamo občutek, da je naše delo ničvredno, čeprav delamo z otroki, naj bo to v vrtcih ali šolah, in smo zato osnova družbe. Delamo z istimi otroki, ki bodo nekoč postali tudi gospodarstveniki, državni poslanci, nekateri tudi predsedniki države,« je pojasnila Breznikova in poudarila, da poleg vzgojiteljici in pomočnic stavkajo tudi hišniki, perice, kuharji in čistilke, brez katerih vrtci in šole prav tako ne morejo delovati. »Ena od zahtev v tej stavki je zato tudi izplačilo regresa v višini 1200 evrov za vse zaposlene z minimalno ali nižjo plačo.«

Preobremenjeni tudi v zdravstvu

Torkovi dvourni opozorilni stavki v zdravstvu in sociali, v kateri je sodelovalo med 20 in 25 tisoč zaposlenih, so se pridružili tudi medicinske sestre, zdravstveni tehniki, bolničarji, strežnice, kurirji, laboranti, fizioterapevti in drugi zaposleni z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik. »Zahtevamo dvig plač v okviru odprave plačnih anomalij, predvsem pa uveljavitev standardov in normativov, ki so pripravljeni že dolga leta in je že skrajni čas, da zaživijo, saj je preobremenjenost medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov zares velika. Zaradi tega smo priča tudi odhodom v druge dejavnosti. Zahtevamo tudi višje plačilo za neugoden delovni čas, glede na to, da se delovna doba podaljšuje, pa tudi izplačilo jubilejne nagrade za 40 let delovne dobe,« je razložila Majda Grašič, predsednica stavkovnega odbora na Kliniki Golnik. S podporo stavki in udeležbo je bila zelo zadovoljna: »Na shodu se nas je sicer zbralo okoli šestdeset, ki danes lahko stavkajo, drugi, ki stavko tudi podpirajo, pa so ostali na delovnih mestih, saj je delo v bolnišnici ves čas potekalo, resda v zmanjšanem obsegu. Obiskalo nas je tudi vodstvo klinike, ki je predstavilo svoj pogled in nas sicer podpira.«

Tudi zaposleni v zdravstveni negi in socialnem varstvu napovedujejo, da bodo stavkovne aktivnosti še stopnjevali, če ne bo prišlo do napredka v pogajanjih s stavkovno stranjo. »Med drugim lahko pride do podaljševanja stavke, protesta pred vlado v Ljubljani in odklanjanja podpisov pogodb za nadurno delo,« je napovedala Grašičeva. Sama si želi predvsem sprejetja novih standardov in normativov za delo medicinskih sester. »Ti so potrebni predvsem zato, ker je vedno več težkih, zahtevnih bolnikov, za kar potrebujemo tudi več kadra. Zahtevnost našega dela se je zaradi staranja populacije v zadnjih letih enostavno zelo povečala.«

Oddajte svoj komentar

Kranj -1°

pretežno jasno
vlažnost: 90 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

-4/13

torek

6/16

sreda

6/13

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

RAZSTAVE / Jesenice, 26. marec 2024

Človek in kovina 2024

RAZSTAVE / Jesenice, 27. marec 2024

Fotografska razstava Guadeloupe

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 27. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

 

 
 

 

 
 
 

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...