Uspeh se bo meril le v manjši zlorabi konoplje

V parlamentarno obravnavo bo prišel predlog zakona legalizacije in regulacije konoplje, ki obravnava uporabo konoplje tudi v rekreativne namene. Več argumentov pripravljavec predloga zakona navaja v korist predlogu: ukinil se bo črni trg, izdelki iz konoplje bodo zaradi nadzora varnejši, zagotovljena bo sledljivost »od semena do prodaje«, veliko denarja se bo od davkov na prodajo steklo v državno blagajno, del tega denarja naj bi se »vrnil« med ljudi v obliki preventivnih programov proti zlorabam konoplje. Polnoletnim bo dovoljeno gojenje konoplje v omejenih količinah za osebne potrebe. Kar je prepovedano, se ne obnese, pravi pripravljavec zakona, Piratska stranka Slovenije. Zagotovo bo ugodna posledica ekonomski učinek, nisem pa zasledila podatkov – in naj me kdo popravi, če se motim, da so kod drugje z legalizacijo konoplje v rekreativne namene dejansko dosegli bistveno zmanjšanje njene zlorabe, ki lahko vodi v odvisnost. Meni se zdi to ključen podatek. »Stvari, ki so neizbežno prisotne, je bolje urediti, legalizirati.« Trditev predsednika Piratov je všečna, a se vprašam, zakaj nam to tako slabo uspeva pri zlorabi legalizirane droge, alkoholu? En primer: kljub relativno lahki dostopnosti konoplje na Nizozemskem je obseg problematike uporabe drog v populaciji povsem primerljiv z ostalimi evropskimi državami, je pa večji delež oseb, ki zaradi konoplje iščejo zdravstveno ali socialno pomoč (vir: DrogArt).

V Avstriji npr. je konoplja dovoljena v medicinske namene, dekriminalizirana pa je tudi osebna uporaba. Ravno za uporabo konoplje v medicinske namene se tudi v Sloveniji zdi, da počasi dosega družbeni konsenz. Konoplja in pripravki iz nje se vračajo v roke zdravnika. Končno! S tem se bomo izognili tudi tragičnim zgodbam, ko ljudje v stiski opuščajo zdravljenje in posegajo po preparatih, ki ne ustrezajo strokovnim zahtevam, niso pod nadzorom strokovnih institucij in jih ponujajo posamezniki brez strokovnih licenc in po oderuških cenah. Odprto pa je še, ali je dovolj politične volje, da bomo gojili slovensko konopljo v medicinske namene (in ne bili odvisni od tujega trga, korporacij).

Smo v predvolilnem času in ne vem, ali je zdaj pravi čas za razpravo o tem, kakšno stališče bo zavzela naša družba (v sozvočju stroke in politike) v zvezi z legalizacijo konoplje tudi v rekreativne namene. Je predlog zakona poskus nabiranja političnih všečkov, a po drugi strani, kdaj pa je sploh pravi čas, saj se tovrstne razprave v različnih pobudah vlečejo že leta.

Oddajte svoj komentar

Kranj 4°

megla
vlažnost: 98 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

1/17

nedelja

6/13

ponedeljek

4/10

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.