Boštjan Noč s slovensko zastavo, ki mu jo je poklonil predsednik države Borut Pahor po razglasitvi svetovnega dneva čebel. / Foto: arhiv Boštjana Noča

Vsak turist mora iz Slovenije odnesti nekaj čebeljega

Konec decembra je Organizacija združenih narodov (OZN) v New Yorku proglasila 20. maj, rojstni dan Antona Janše, za svetovni dan čebel. Kako dolga pot je vodila do te pomembne razglasitve, je v pogovoru razkril pobudnik ideje, predsednik Čebelarske zveze Slovenije, sicer dolgoletni ljubiteljski čebelar s Sela pri Žirovnici Boštjan Noč.

Čebelji pridelki in čebelarstvo so sinonim za zdrav način prehranjevanja in zdrav način življenja nasploh. Čebelam številni pravijo »krilati farmacevti«, številni čebelji pridelki so pravi dar narave.

»Svetovni dan čebel mora postati gibanje za ohranjanje našega planeta – zelenega, cvetočega in predvsem takega, da bodo lahko vsi ljudje imeli hrano! Brez čebel hrane ne bo! Čebelam je treba zagotoviti tako okolje, da bodo lahko preživele in opravljale svoje osnovno poslanstvo – opraševanje. Čebela je pravi kazalnik čistosti okolja, saj prva začuti spremembe v okolju, zato je treba na čebele gledati tudi kot na prave naravne 'okoljevarstvenice'. Zato bo 20. maj ne samo svetovni dan čebel, temveč tudi opozorilni dan za ohranjanje našega zelenega planeta, za ohranjanje čistega okolja in zmanjševanje svetovne lakote.«

Kako se je sploh rodila ideja, da bi 20. maj, rojstni dan Antona Janše, utemeljitelja modernega čebelarstva z Breznice, ki je bil doslej dan slovenskih čebelarjev, postal svetovni dan čebel?

»Ideja se mi je porodila 15. septembra 2014, približno ob 6.30 med poslušanjem radia med vožnjo v službo na Čebelarsko zvezo Slovenije. Po radiu so predvajali prispevek o svetovnih dneh in njihovem pomenu in takrat se mi je utrnila misel: Zakaj tudi čebele nimajo svojega svetovnega dne, saj je vsaka tretja žlica svetovne prehrane odvisna od čebel in drugih opraševalcev? Dandanes so čebele vse bolj ogrožene in brez pomoči človeka skoraj ne morejo preživeti. Prav bi bilo, da se svetovna javnost vsaj enkrat na leto zave, da brez čebel ni življenja in da je treba ustvarjati take pogoje, da bodo čebele sploh lahko preživele in opravljale svoje poslanstvo! Slovenske strokovne službe tako na Čebelarski zvezi Slovenije kot v vseh državnih službah na čelu s službami na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so z navdušenjem in sodelovanjem (po vzoru čebel) dokazale, da se najde pot, če sta le ideja in cilj prava, pa najsi se cilj na začetku zdi še tako nedosegljiv.«

Do cilja je peljala dolga pot. Trajala je tri leta. Koliko ljudi ste morali navdušiti za idejo, koliko 'lobiranja' je bilo potrebnega ne le v čebelarstvu, ampak tudi v politiki?

»Ves svet nam je uspelo prepričati, da si čebele svoj dan zaslužijo. In ne samo to, ta dan je postal 20. maj, rojstni dan našega rojaka Antona Janše. Na tem mestu hvala ministru Dejanu Židanu, Tanji Strniša, Snežani Popovič in ostalim na ministrstvu ter vsem drugim, ki so podprli mojo idejo. Na začetku je bil Noč označen kot 'nor', na koncu je 'nora' ideja osvojila ves svet. Dejansko je bilo treba prepričati ves svet, projektna skupina je opravila razgovore s skoraj vsemi državami sveta ali njihovimi pooblaščenci. Potrebno je bilo res ogromno truda in energije ter znanja.«

S kakšnimi občutki ste konec decembra sprejeli tudi uradno proglasitev v OZN v New Yorku?

»Občutek je bil enkraten. Predvsem sem bil ponosen, da sem Slovenec in slovenski čebelar. Obenem pa smo si s tem na rame naložili veliko odgovornost. Razglasitev svetovnega dne čebel ne pomeni nič, če ne bomo ustvarili boljših pogojev za preživetje čebel in opraševalcev. Praznovanja, slikanja, to čebelam nič ne pomaga, sedaj je treba preiti od besed k dejanjem.«

Zakaj je sploh pomembno, da svet obeležuje svetovni dan čebel?

»Po svetu že obstajajo območja, kjer čebele zaradi onesnaženosti, pretirane uporabe škodljivih fitofarmacevtskih sredstev, podnebnih sprememb, številnih monokultur in bolezni ne morejo preživeti. Zato jih skušajo opraševati tudi s pomočjo poceni delovne sile … Pa je tovrstno opraševanje s človeško roko in čopičem naša prihodnost? Ali je možno v prihodnosti opraševanje z roboti? Nikakor ne! Kjer ni pogojev za preživetje čebel in drugih opraševalcev, je z okoljem nekaj hudo narobe in tega se moramo ljudje zavedati. Opraševanje s pomočjo človeške roke je tek na zelo kratke proge, saj če ne more v takem okolju preživeti čebela, dolgoročno ne bo preživel niti človek. Je za naše otroke, vnuke, matere, očete, dedke, babice primerno in zdravo okolje, kjer zaradi nerazumnih posegov človeka ne more preživeti čebela?! Svetovni dan čebel je zato namenjen temu, da se bomo najmanj enkrat letno spomnili pomena čebel in tudi drugih opraševalcev, predvsem pa pogledali vase, da nehamo s svojimi nespametnimi ravnanji uničevati čebele in druge opraševalce ter s tem celotno verigo življenja na svetu.«

Verjetno že potekajo intenzivne priprave na prvo praznovanje tega dneva, ki bo 20. maja letos.

»Tako je, maja nas časa prvo praznovanje, kar je velik izziv in predvsem velika odgovornost. Ves svet bo zazrt v Slovenijo in Žirovnico! Dvajsetega maja bo pri nas več kot trideset ministrskih delegacij z vsega sveta, številni visoki predstavniki, morda povabimo celo ameriško prvo damo Melanio Trump in Donalda Trumpa … Skratka, takšne prireditve Žirovnica še ni imela! Že 18. maja v Dvorani pod Stolom pripravljamo svetovno čebelarsko konferenco z največjimi strokovnjaki s celega sveta, ki bo pripravila posebno resolucijo o pomenu čebel in ostalih opraševalcev. Poleg tega bomo odkrili spominsko obeležje kranjski čebeli v Višnji Gori, na Brdu pri Kranju bo potekala svetovna ministrska konferenca o čebelah in opraševalcih ...«

Pa bomo proglasitev svetovnega dneva čebel znali izkoristiti tudi za razvoj čebelarskega turizma? Všeč mi je bila vaša izjava v nedavnem intervjuju, češ da noben turist iz Slovenije ne bi smel oditi brez nečesa medenega, kot iz Avstrije ne brez Mozartovih kroglic ...

»Verjamem, da je razglasitev svetovnega dneva čebel odličen temelj za razvoj čebelarskega turizma. Čebelarstvo je lahko odličen produkt tudi v smislu prave blagovne znamke. Slovenija mora biti prepoznavna po čebelarstvu in vsak turist mora iz Slovenije oditi z nečim čebeljim ...«

Kot dolgoletni čebelar ste tudi sami aktivni na tem področju, uresničili ste že kar nekaj zanimivih zamisli, pred časom ste prodrli z idejo 'medenega parfuma', menda zdaj na Selu urejate poseben čebelnjak ...

»Res je, trudimo se biti inovativni, pred dvema letoma smo dali na trg prvi parfum s slovenskim medom Medena noč. Letos je pravi hit Premuim medolada, ki je mešanica medu in kakava, dodani so ji lahko lešniki ali bela čokolada. Poleg tega smo dali na trg popolnoma naravno mazilo s čebeljim voskom in propolisom. Že nekaj let med pridelujemo v okviru sheme višje kakovosti Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo, letos smo vse skupaj nadgradili z lastno blagovno znamko Premium, kjer kupci dobijo med iz točno določenega kraja. Trenutno preurejamo prostore nekdanjega bistroja v večnamenski prostor s čebelarsko tematiko. Poimenovali smo ga Čebelnjak Noč, v njem bodo potekale degustacije čebeljih pridelkov in izdelkov iz čebeljih pridelkov, pripravili bomo interaktivne vsebine o čebelah, novost v Sloveniji bo tudi poseben interaktivni prostor ... Razvijamo poseben medeni napitek kot eliksir zdravja ... Spomladi bodo v čebelnjaku na ogled tudi žive čebele v steklu, posebnost bo steklena 'kupola', viseča s stropa z živimi čebelami, razmišljamo o vzpostavitvi apiterapevtskega čebelnjaka ...«

Predsednik Čebelarske zveze Slovenije ste že več kot deset let, največji dosežek je zagotovo proglasitev svetovnega dneva čebel. Pa novi izzivi?

»Po tako velikem projektu se človek fizično iztroši in duševno izprazni, je pa leto 2018 prelomno leto, leto iskanja novih izzivov. Prvi je razglasiti čebele za ogrožene, s čimer bi vsem čebelarjem zagotovili neposredna plačila za vzdrževanje čebel.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 11°

pretežno jasno
vlažnost: 74 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-1/14

sreda

1/18

četrtek

3/20

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Škofja Loka, 20. marec 2024

Fenomen narodne noše

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

GLEDALIŠČE / Dovje, 21. marec 2024

Premiera predstave Kri

OBVESTILA / Gorenjska, 21. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Jesenice, 21. marec 2024

O ukrajinskih princesah na evropskih prestolih

 

 
 

 

 
 
 

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...

Hišnik ne pozna hišniškega dela? / 08:05, 20. marec

Tipično. Gospa izpade kot "tečna baba", ki se vtika v vse in vsakega, večno negoduje in ji nikoli nič ni prav. Sosedje se "pomenljivo" spogl...

Smučišče neupravičeno zaprto / 18:40, 19. marec

Tožiti inšpektorico za vso nastalo škodo ! Sicer pa ja, časi vlade halfšiptarja ko nisi smel na cesti jesti rogljička, lahko pa si bil pri s...

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.