Peter Poles / Foto: Pop TV (Miro Majcen)

Dan najlepših sanj

Spletna Wikipedija pravi, da bo februarja drugo leto praznoval štirideseti rojstni dan. Poznamo ga kot televizijskega voditelja, ki ima smisel za humor, se znajde v vsaki situaciji in zadnje čase bi lahko rekli, da ljudem uresničuje sanje. To je priljubljeni slovenski obraz z malih zaslonov, voditelj oddaje Dan najlepših sanj Peter Poles.

Vsakič ko na televiziji gledamo Dan najlepših sanj, se sprašujemo, ko­ga bodo presenetili danes, komu izpolnili željo, kdo bo tokrat njihova tarča, kot sami imenujejo tistega, ki ga presenetijo. Bomo med izbranimi morda zagledali soseda, znanca, nekoga, ki ga le bežno poznamo? Sprašujemo pa se tudi, kako voditelju oddaje Petru Polesu uspe, da mi pred ekrani jokamo kot dež, medtem ko včasih ne skriva, da je raznežen, a solz ne potoči.

»Zgodbe naših tarč z ekipo zares naštudiramo v detajle, tako da najbolj čustvene trenutke oddaje pričakam vsaj malo pripravljen. Gre pa res za najbolj čisti ''reality''; reakcije so močne, spontane, tako da tudi mene pogosto zatrese ...«

Vajeni smo vas v bolj dinamičnih voditeljskih vlogah. Ko so vam ponudili vodenje oddaje, ste kaj veliko razmišljali, ali bi sprejeli ali ne?

»Odločitev ni bila težka, ker sem nekaj podobnega želel delati že dlje časa. Vloga pa se mi niti ne zdi toliko manj dinamična, je pa vsekakor manj norčava, bolj tehtna in mogoče tudi letom bolj primerna.«

Koliko ste vpeti v oddajo: jo le vodite ali sodelujete tudi pri njenem nastajanju, izbiranju želja?

»Izbor želja je zelo kompleksna in dolgotrajna na­loga, ki jo izjemno opravljajo naši kreativni producenti in urednice. Mene so iz postopka izločili, kar me je na začetku kar presenetilo, a po nekaj ''srečanjih bližnje vrste'' z ljudmi, ki so mi na veliko predstavljali svoje želje in me prepričevali, naj jih uresničim, sem uvidel, da je res bolje tako. Želja je res veliko, tako da že samo branje vzame svoj čas. Potem so tu še ocena izvedljivosti, pa sestanki s predlagatelji in končna odločitev za ali proti. A v bistvu nobene želje ne zavržemo, saj se lahko mogoče v prihodnosti planeti zavrtijo, dejavniki spremenijo in takrat bomo pripravljeni. Sam v zgodbo torej vstopim kasneje, bolj pri sami izvedbi želje ter jasno: s terenskimi presenečenji, ki so mi osebno najbolj vznemirljiv del oddaje. Pozvoniš pri vratih, čakaš, da jih tarča odpre, in potem upaš, da bo vse šlo, kot mora iti ... Druge priložnosti za presenečene reakcije preprosto ni!«

Kako pa je z vašimi skritimi željami?

»Sem kar glasen in zgovoren človek in stvari rad ubesedim, tako da nekih superskritih želja niti nimam. Poleg tega se mi zdi, da če si nekaj res želiš, potem moraš to svojo namero enostavno poslati v svet in imela bo veliko večje možnosti, da se uresniči.«

So ljudje vedno presenečeni, zadovoljni ali se kdaj tudi najde kdo, ki ga ne morete presenetiti?

»Nekatere ljudi sicer presenetimo na terenu, a do zdaj se nam še ni zgodilo, da bi nam kdo rekel ne. Ne nazadnje si lahko mislijo, da jih bo na koncu čakalo nekaj lepega in kdo si tega ne bi želel. Mi pa marsikdo po snemanju reče, da se sploh ne spomni, kaj točno sem ga spraševal in kaj mi je odgovarjal, šok je enostavno prevelik in vse se – s stališča tarče – zgodi zelo hitro ... Kar pa je v bistvu super, ker potem je presenečenje res pristno in doživeto.«

Kako oddaja sploh nastaja?

»Sam proces nastanka je iz oddaje v oddajo drugačen, ker so želje drugačne in naš pristop k njihovemu uresničevanju. Včasih gremo na teren, včasih celo v tujino, tarčo zapremo v čakalnico ali pa jo kam odpeljemo. Po mesecih priprav pa na dan snemanja stvari potekajo po bolj ali manj ustaljenem ritmu. Ožja kreativna ekipa dan začne že veliko pred menoj, sam pa se priključim okrog desetih dopoldne na sestanku, na katerem tudi izvedbeno ekipo seznanimo s pomembnimi detajli oddaje. Potem vse skupaj res dobro zvadimo skozi vajo in generalko in po možnosti prilagodimo še kakšen detajl, posnamemo vsebino za Facebook, se lotimo uvodnega ''cold opena'', ko je ponavadi že čas za masko ter pozdrav gledalcev v studiu. Okrog osmih, če je vse po sreči, poženemo kamere in jih ugasnemo po dobri uri in pol. Potem pa jasno sledi še druženje s tarčami, predlagatelji in gledalci ter zaključni sestanek ekipe, kjer zanaliziramo oddajo in se že pogovarjamo o naslednji. Včasih tudi dolgo v noč ...«

Ste se v tem času navadili na televizijski oder Dneva najlepših sanj?

»Studio mi je že od samega začetka blizu. Je malo manjši, intimnejši, kar zelo dobro vpliva na naše gledalce in še posebno na naše tarče. Ko smo snovali oddajo, smo se kar malo bali, ali se bodo dovolj sprostile, odprle in nas spustile v osebne zgodbe, ali jih bodo gledalci začutili. A izkazalo se je, da je z res dobro vsebinsko pripravo izjemne ekipe in z odlično animacijo občinstva pred začetkom snemanja, mogoče tudi to. Smo se pa skozi leta tudi ogromno naučili, se posvetili detajlom in različnim izvedbam, kar se tudi mora nekje poznati.«

V oddaji se zgodi, da gostite tudi tujce. Govorite nemško, angleško, portugalsko … ali je to del scenarija?

»Ko me je nekdo na Facebooku označil za mini poliglota, sem mu odpisal: ''Televizija je čudo!'' Lahko pa dodam, da sem poleg slovenščine v resnici sposoben razmišljati in se sporazumevati v klasičnem jeziku bivše ''juge'' ter v angleščini in nemščini. Za ostalo pa … (smeh) Televizija je res čudo!«

Če bo sledila naslednja sezona oddaje, boste ostali voditelj? Si želite, da bi se kaj spremenilo?

»Jaz upam, da bomo še izpolnjevali želje ter razveseljevali ljudi, da bom ostal v šoferskem sedežu ter da se bo pri oddaji še kaj spremenilo. Kot smo letos dodali čakalnico, lahko gotovo ''natuhtamo'' še kakšno izboljšavo in oddajo nadgradimo. Sploh pa nam unikatnost vsake želje posebej daje vedno nove možnosti za lasten napredek in nepričakovane zasuke ter zaključke. Jaz se bolj bojim, da nam vsega ne bo uspelo stlačiti v samo eno sezono.«

Bo novo leto delavno ali ga boste preživeli v krogu družine?

»Silvestrovo že od študentskih časov naprej ni več delovno in tudi letos ostajam zvest tradiciji. V novo leto veselo, obkrožen z družino in prijatelji – ker se po jutru dan pozna. Pa srečno!«

Oddajte svoj komentar

Kranj 11°

pretežno jasno
vlažnost: 74 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-1/14

sreda

1/18

četrtek

3/20

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Škofja Loka, 20. marec 2024

Fenomen narodne noše

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

GLEDALIŠČE / Dovje, 21. marec 2024

Premiera predstave Kri

OBVESTILA / Gorenjska, 21. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Jesenice, 21. marec 2024

O ukrajinskih princesah na evropskih prestolih

 

 
 

 

 
 
 

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...

Hišnik ne pozna hišniškega dela? / 08:05, 20. marec

Tipično. Gospa izpade kot "tečna baba", ki se vtika v vse in vsakega, večno negoduje in ji nikoli nič ni prav. Sosedje se "pomenljivo" spogl...

Smučišče neupravičeno zaprto / 18:40, 19. marec

Tožiti inšpektorico za vso nastalo škodo ! Sicer pa ja, časi vlade halfšiptarja ko nisi smel na cesti jesti rogljička, lahko pa si bil pri s...

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.