V Kulturnem središču Stare Žiri so odprli razstavo o Jožetu Peternelju - Mausarju, ki bo na ogled do 11. februarja prihodnje leto. / Foto: Tanja Mlinar

Slavo Žirov ponesel v svet

Ob devetdesetletnici rojstva žirovskega slikarja, pisatelja in glasbenika Jožeta Peternelja - Mausarja so v Kulturnem središču Stare Žiri odprli razstavo njegovih del ter osebnih predmetov iz Loškega muzeja in Muzeja Žiri, ki jih je pred časom pridobil od umetnikovih dedinj.

»To je priložnost, da se poklonimo spominu na enega pomembnejših Žirovcev, ki je slavo Žirov že pred štiridesetimi leti ponesel v širni svet, saj je svoja dela razstavljal praktično na vseh celinah,« je ob odprtju razstave poudaril kustos Loškega muzeja Škofja Loka Boštjan Soklič, ki je pojasnil, da so na razstavi Jožeta Peternelja - Mausarja želeli predstaviti bolj celostno, ne zgolj kot slikarja. »Mausar je bil namreč kompleksna osebnost, dejaven na številnih področjih. Bil je glasbenik, literat, družbeni delavec in partizan, na kar je bil vedno zelo ponosen,« je razložil Soklič in dodal, da je imel obenem izjemen čut za sočloveka, česar danes najbolj primanjkuje.

Na razstavi so tako Peternelja predstavili kot svetovljana, ki je populariziral slovensko umetnost. Jože Peternelj - Mausar je po Sokličevih besedah skupaj z Janezom Sedejem, Konradom Peterneljem - Slovencem in Ivanom Gluhodedovom dvignil kakovost samorastniškega likovnega ustvarjanja na raven, ki je osupnila tako laično kot strokovno javnost. Po njihovi zaslugi so likovni teoretiki Žiri proglasili za tako imenovane rovtarske Atene. »Če so Žiri rovtarske Atene, potem je Mausar žirovski Apelles,« je sklenil Soklič.

Razstavo v Kulturnem središču Stare Žiri so zasnovali v dveh delih. V prvem prostoru so pripravili retrospektivo Peterneljevega slikarstva. »Mausar je vizualni kronist kolektivnega življenja na podeželju, ilustrator ljudskih običajev in lokalne tradicije. Pripoveduje zgodbe o trpljenju in radosti, bolečini in veselju ljudi na podeželju.« Drugi galerijski prostor pa omogoča vstop v zakladnico njegovih spominov in osebnih predmetov, med katerimi so številne knjige, priznanja, ki jih je prejel, pisalni stroj, harmonika in fotografije iz osebnega albuma. »Ponazarja umetnikovo kompleksno osebnost in predstavlja njegov intimni, z ustvarjalnostjo izpolnjen notranji svet, ki je zunanjemu svetu daroval neštete bisere – podobe, glasbo in pisano besedo,« je pojasnil Soklič in dodal, da so galerijski prostor poskušali pretvoriti v umetnikovo duhovno bivališče, kjer so nastajale podobe ter se rojevale misli in stavki.

Svoje osebne spomine na Mausarja je z zbranimi ob odprtju razstave delil njegov prijatelj in sosed Viktor Žakelj. »Rodil se je v Jarčji Dolini kot četrti otrok v času velike globalne krize, a njihova kmetija je bila tako velika, da tega praktično niso občutili,« je pojasnil Žakelj in dodal, da so bila vrata njihove kmetije odprta popotnikom. »Jože je vpijal njihove zgodbe in si prek njih ustvarjal podobo o slovenski in žirovski preteklosti.« Med vojno se je pridružil partizanom in skozi to svojo izkušnjo po Žakljevih besedah nazorsko, politično in človeško dozorel. Najprej se je posvečal literaturi, slikati je začel leta 1952. »Kot amater je v celoti osvojil barvne tehnike. Pri njem prevladujejo rdeči in rjavi toni, s katerimi je izražal svojo človeško toplino.« Žakelj je razkril še eno zanimivo podrobnost iz Mausarjevega življenja, in sicer da je vsem rekel sosed. »Vedel je namreč, da 'žlahto' srečuješ zgolj na pogrebih, sosede pa vsak dan.«

Razstavo je odprl župan Janez Žakelj, ki je ob tem poudaril, da Mausarjevo zgodbo lahko označimo za tipično ameriško zgodbo o uspehu, ko je prehodil pot od čevljarja do velikega umetnika. »Temu rečejo ameriške sanje, Mausar pa je dokazal, da so možne tudi žirovske sanje,« je končal Žakelj.

Oddajte svoj komentar

Kranj 25°

zmerno oblačno
vlažnost: 38 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

9/24

ponedeljek

10/14

torek

0/15

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

DELAVNICE / Šenčur, Tupaliče, 16. april 2024

Muzicirajmo skupaj, kulinarična delavnica

IZLETI / Cerklje, 16. april 2024

Planinski izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 18. april 2024

Planinsko-pohodniški izlet na Jelenk

PRIREDITVE / Kranj, 18. april 2024

Navigacija ?GPS v gorah

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.