Pnevmatike so zadnje, pri čemer je treba varčevati

Kakorkoli in v katerokoli smer avtomobilska tehnika in industrija galopirata, še vedno so pnevmatike in zavore najpomembnejše v našem avtu.

To ste verjetno slišali že večkrat. Pnevmatike so edini stik s cesto, zavore pa edina obramba pred drugimi.

Nič novega, a vseeno bo marsikoga čez pet dni strah voziti se mimo policistov. Približuje se datum, ko bomo morali iz letnih v zimske pnevmatike preobuti svoje avtomobile. Vsako leto ista pesem in enaka opozarjanja – in vsako leto več kaznovanih. Je to zaradi visokih cen pnevmatik ali pa zaradi naše nevednosti? Kdorkoli vozi avto, mora poznati vsaj osnove o pnevmatikah, ki jih ima njegov avto. Iz besed vulkanizerjev je razbrati, da smo v Sloveniji še vedno daleč od tega. Pnevmatike, na katerih piše M+S, niso »celoletne«, ampak so zimske! Oznaka M+S pomeni »mud and snow« oziroma blato in sneg (v kategoriji terenskih vozil so nekateri proizvajalci pnevmatik to oznako zlorabili). Tisti, ki take pnevmatike vozite vse leto, ne delate nič dobrega svojemu avtu in še manj svoji denarnici, da ne govorim o varnosti. Čeprav so skozi čas vulkanizerji popustili voznikom in se je kmalu razpaslo prepričanje, da je pnevmatika z oznako M+S pač celoletna. Nekateri so še danes prepričani o tem. Naj sporočim, da na trgu resnično obstajajo tudi celoletne pnevmatike, vendar niso označene tako kot zimske, ampak največkrat z oznako 4S ali allseason (za vse letne čase) oziroma odvisno od proizvajalca, nikakor pa ne z M+S.

Kako pripraviti avtomobil za nizke temperature

Avtomobilskih servisov ne potrebujemo zgolj takrat, ko se nam pokvari avto ali ko imamo redni servis, da ugodimo servisni knjižici. Lahko jih uporabimo tudi kot preventivo, tudi kot strokovni pregled avta in pripravo na zimo. Videti je, da se mlajše generacije veliko manj ukvarjajo s svojimi avtomobili, kot so se nekoč. Starejši so na istem, ker jih sodobna tehnika pač vedno prehiteva oziroma se ne zanimajo preveč za novosti.

Serviserji ob prihodu nižjih temperatur najpogosteje opažajo težave, kot so zamrznitev tekočine za čiščenje vetrobranskega stekla, odpoved akumulatorja, poškodbe in obraba metlic brisalcev, okvare podvozja, različne okvare na zavornem sistemu. Še vedno lahko marsikaj preverimo sami. Na primer stanje tekočine za stekla. Za zamenjavo letne tekočine z zimsko moramo poskrbeti, še preden se temperature spustijo pod ničlo. Za to poskrbimo s postopnim dodajanjem zimske tekočine še pred zimo. Sami lahko preverimo obrabo pnevmatik in brisalcev. Dobro je, da vemo, da je priporočljivo s sabo v prtljažniku voziti manjšo vrečo peska in priročno zložljivo lopato. Pesek bomo potrebovali za speljevanje na poledeneli podlagi. Stari dobri trik, ki je vsako zimo aktualen. Snežne verige naj bodo vedno z nami, ne zanašajte se na svoje nove zimske gume, kadar se odpravite v višje ležeče predele, na smučanje ... In ne pozabite na tople rokavice, najbolje dva para, saj pri takem početju največkrat tudi kdo rad pomaga, kajne? Brez rokavic pa je to praktično nemogoče. In seveda strgalo za led, metlica, koristen je tudi sprej za odmrzovanje ključavnic, vendar ga nikar ne shranjujte v avtomobilu.

Vsi nimamo novih avtomobilov

Pri starejših avtomobilih je pomembno redno vzdrževanje in servisiranje. Serviserji pravijo, da so šibki členi tisti sestavni deli, ki najbolj trpijo ob nizkih temperaturah. Največ škode lahko povzroči slab hladilni sistem, saj mora ta brezhibno tesniti in vsebovati dovolj hladilne tekočine s sredstvom proti zamrzovanju. Akumulator pa je rakrana vsakega starejšega vozila, zato je preverjanje stanja pred zimo nujno. In že smo spet pri pnevmatikah. Je sploh treba ponavljati, da bo kmalu 15. november? Je sploh treba ponavljati, da morajo biti zimske pnevmatike v odličnem stanju? Menimo, da ne, kajti dobre pnevmatike so na prvem mestu – in sicer vse leto. Z našo prilogo smo vam tokrat skušali predstaviti vse, kar morate vedeti o zimskih pnevmatikah. Srečno vožnjo!

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

zmerno oblačno
vlažnost: 40 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

5/15

torek

-1/16

sreda

-1/17

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PREDAVANJA / Kokrica, 12. marec 2024

Potopisno predavanje: Namibija

IZLETI / Naklo, 12. marec 2024

Pohod na Šmarjetno goro

DELAVNICE / Kranj, 12. marec 2024

Delavnica Quilling paper

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 13. marec 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč ...

PRIREDITVE / Škofja Loka, 13. marec 2024

Pripovedke z Boštjanom Napotnikom

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 13. marec 2024

Minljivost trenutka

RAZSTAVE / Bled, 13. marec 2024

Semena za življenje

PRIREDITVE / Medvode, 13. marec 2024

Razstava ročnih del in slik

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.

Prihranek bo kaplja v morje / 18:27, 3. marec

Neumnost, ki se dela. Politiki, če že odločajo o življenju ljudi, bi morali iti ljudem nasproti, ne pa jih vedno bolj ogrožati. Na funkcijah...