Obrtnike je razjezila zadnja predlagana dopolnitev novega gradbenega zakona, ki znova dopušča možnost gradnje v lastni režiji. / Foto: Gorazd Kavčič (arhiv)

Sporna gradnja v lastni režiji

Z novo gradbeno in prostorsko zakonodajo, ki jo že obravnava državni zbor, se načeloma strinjajo vsi deležniki, razburja pa tik pred zdajci predlagana rešitev, ki še naprej dovoljuje gradnjo v lastni režiji.

Kranj – Državni zbor je ta teden opravil drugo obravnavo prenovljene gradbene in prostorske zakonodaje, s katero nameravajo med drugim poenostaviti in pospešiti postopke ter zagotoviti več varnosti za investitorje, v torek pa bo nadaljeval še s tretjo obravnavo. Čeprav so ga dolgo usklajevali s stroko, pa so državni poslanci tik pred zdajci v gradbeni zakon uvrstili tudi določilo o samograditeljstvu, kar je razburilo predvsem obrtnike, ki opozarjajo, da prosta pot gradnji v lastni režiji prinaša nevarne zgradbe ter več črnega dela in nelojalne konkurence. Ob tem se v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) še sprašujejo, zakaj so sploh dve leti sodelovali pri pripravi zakonodaje, če so nazadnje izigrani.

»To za nas, gradbince, predstavlja nelojalno konkurenco in je zibelka dela na črno. Nismo v enakopravnem položaju z investitorji, ki gradijo sami. Mi moramo imeti izobražen kader, gradbeno dovoljenje, zdravniške preglede, elaborate, varstvo pri delu, česar samograditelji ne potrebujejo za gradnjo v lastni režiji,« je opozoril predsednik sekcije gradbincev pri OZS Zoran Simčič, ki pravi, da je Slovenija unikum v Evropi, ker dovoljuje gradnjo v lastni režiji. OZS zato predlaga, da se amandma o gradnji v lastni režiji umakne iz zakona, kot je bilo že usklajeno, ali pa se dovoli le gradnja enostavnih objektov, za katere ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja.

S stališčem krovne organizacije se strinjajo tudi v Območni obrtno-podjetniški zbornici Kranj (OOZ). Njena direktorica Daniela Žagar pravi, da spremenjeno zakonodajo v splošnem podpirajo, nasprotujejo pa dopolnilu, ki dovoljuje gradnjo v lastni režiji. »Delo na črno je že tako pereča rana ekonomije, po nekaterih raziskavah naj bi je bilo kar 25 odstotkov, pri tem pa je ena najbolj izstopajočih dejavnosti prav gradbeništvo. Problem samograditeljstva pa ni le v delu na črno, temveč potencialno povečuje družbeno škodo, zaradi njega pa so obrtniki postavljeni tudi v podrejen položaj. Opozorila bi rada, da so kvalifikacijski pogoji v gradbeništvu zelo zahtevni, pri samograditeljih pa teh zahtev ni, zato je vprašljiva že varna izvedba njihovih del. Povečuje se tudi družbena škoda, saj ko se pri gradnji zgodi nesreča, teh pa je razmeroma veliko, gre samograditelj na zdravljenje in na bolniški dopust na stroške vseh davkoplačevalcev, obrtnik pa je na drugi strani podvržen regresnim zahtevkom s strani zdravstvene zavarovalnice, če ni v celoti poskrbel za varnost pri delu. S tem, da so obrtniki podvrženi rednemu nadzoru, medtem ko gradnje v lastni režiji nihče ne nadzira,« je povedala. Tudi po mnenju OOZ Kranj je samograditeljstvo morda dopustno le za enostavne objekte, medtem ko je gradnja hiše v lastni režiji že precej vprašljiva z vidika varovanja zdravja, nastanka družbene škode in potencialne nevarnosti takih stavb.

Na ministrstvu za okolje in prostor na kritike odgovarjajo, da bo moral tudi samograditelj zagotoviti najmanj takšno kakovost izvedbe, kot je predpisana z zakonom, ter da bo moral graditi na podlagi pravnomočnega gradbenega dovoljenja in v skladu z dokumentacijo za izvedbo gradnje, pogodbo ter predpisi in pravili stroke. Voditi bo moral gradbeni dnevnik, prevzeti zakoličbo na terenu, pravočasno obveščati nadzornika pred vsako pomembno fazo izvajanja gradnje, zagotavljati varnost in zdravje delavcev, varnost ljudi in predmetov pri izvajanju gradnje ter preprečevati čezmerne obremenitve okolja. Med gradnjo bo moral investitor zagotoviti tudi sodelovanje pooblaščenega arhitekta in inženirja, po dokončanju gradnje pridobiti uporabno dovoljenje. Glede pomislekov o delu na črno in izogibanju plačevanja davkov pa na ministrstvu pravijo, da je to predmet predpisov o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno ter davčne zakonodaje.

Oddajte svoj komentar

Kranj 24°

pretežno jasno
vlažnost: 44 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

9/26

ponedeljek

6/24

torek

10/20

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

IZLETI / Kranj, 9. april 2024

Na kopanje v Portorož

IZLETI / Naklo, 9. april 2024

Pohod po Dovžanovi soteski

IZLETI / Cerklje, 9. april 2024

Kolesarjenje do Preddvora

PREDAVANJA / Češnjica, 11. april 2024

Predavanje o boreliozi

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

IZLETI / Kranj, 13. april 2024

Po Soški poti

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

55 let invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.