Pogosti razlogi za brezdomstvo so neurejene družinske in stanovanjske razmere, revščina, nasilje, duševne težave in razne oblike odvisnosti. / Foto: Tina Dokl

Niso vsi brezdomci »vidni«

V Sloveniji je po ocenah med tri tisoč in šest tisoč sedemsto brezdomcev, točnega podatka o tem pa ni, so ob nedavnem mednarodnem dnevu brezdomcev sporočili iz republiškega Statističnega urada. Pogledali smo, kako velik problem je brezdomstvo po Gorenjskem.

Kranj – Definicij brezdomstva je več, najbolj očitno je vidno, t. i. cestno brezdomstvo, drugo pa skrito brezdomstvo z bivanjem v negotovem, neprimernem bivališču. Po anketi, opravljeni med brezdomci v Sloveniji v letih od 2005 do 2014, je velika večina brezdomcev moških, v povprečju starih 42 let, približno polovica jih ima končano srednjo šolo, nekaj manj osnovno. Največ je samskih in nikoli poročenih, sledijo ločeni. Povprečno manj kot polovica jih je imela otroke, velika večina je bila kdaj v preteklosti že zaposlena, v povprečju z dvanajst let delovne dobe. Vendar pa je med brezdomci danes tudi veliko mladih, družin, alkoholu so se pridružile še odvisnosti od drog in zdravil, marsikateri brezdomec pa ima vsaj začasno streho nad glavo. Veliko brezdomcev ima kot naslov stalnega bivališča prijavljen naslov centra za socialno delo (CSD), saj je stalno prebivališče pogoj za pridobitev denarne socialne pomoči.

V kranjskem zavetišču trideset brezdomcev

Na gorenjskih CSD je prijavljenih 459 oseb, ki so si bili primorani za naslov prebivališče izbrali naslov centra. Od tega je največ prijav, kar 304, v Kranju. V kranjskem zavetišču za brezdomce je trenutno trideset ljudi, od tega šest žensk. V materinskem domu je 19 oseb, v varni hiši pa 49. »Ko govorimo o brezdomstvu, že dalj časa opozarjamo, da je težko o tej problematiki govoriti v številkah. Zavedati se moramo predvsem, da brezdomstvo ni samo tisto stereotipno in vidno, na primer na cesti, ampak je treba opozarjati na tako imenovano nevidno brezdomstvo, kamor štejemo posameznike in družine, ki bivajo v negotovih in neprimernih namestitvah. In ker je med temi slednjimi tudi veliko takih, ki se ne želijo izpostavljati in niso vključeni v storitve in programe, ki nudijo pomoč ranljivim uporabnikom, je štetje teh ljudi telo težko,« pravijo v Zavetišču za brezdomce v Kranju.

Na Jesenicah topel obrok v domu starostnikov

Na CSD Jesenice nimajo podatka o nobenem brezdomcu, ki bi bil dejansko popolnoma brez bivališča in bi živel zunaj, na cesti. »Imamo pa na Jesenicah kar nekaj oseb, ki živijo v neurejenih razmerah, brez primernega bivališča. Pri tem mislim predvsem na osebe, ki nimajo stanovanja, vendar začasno bivajo pri raznih sorodnikih, znancih, v samskem domu, zaporu, komuni,« je povedala direktorica centra Anita Bregar. Občina Jesenice je pred leti poskrbela za bivalne zabojnike za brezdomce, a je tam trenutno nameščen le en brezdomec. Nekaj jih biva v samskem domu, če zaradi težav, ki jih povzročajo s svojim vedenjem, oziroma zaradi neplačila izgubijo sobo tudi tam, pa občasno krajši čas spijo tudi na prostem. Imajo pa jeseniški brezdomci zagotovljen topel obrok, po katerega hodijo v dom starostnikov, s prehrambnimi paketi pa jim pomagajo tudi humanitarne organizacije.

Tržič: denarna pomoč žal ni bila uspešna

Na območju delovanja CSD Tržič so štirje brezdomci na cesti, eden je v zavetišču v Kranju, osem oseb živi v neprimernih, začasnih prebivališčih, 23 oseb pa ima na naslovu CSD Tržič prijavljeno stalno prebivališče. Osebam, ki se nanje obračajo v zvezi s stanovanjsko problematiko, iščejo rešitve in nudijo informacije glede možnih namestitev in uveljavljanja subvencije najemnin v okviru sodelovanja z Občino Tržič, ministrstvom in humanitarnimi organizacijami. V okviru reševanja širše socialne problematike pa jim ponudijo možnost vključitve v različne oblike socialnovarstvenih storitev. Kot je dodal župan Borut Sajovic, so bili trije brezdomci v preteklosti najemniki občinskih stanovanj ali bivalnih enot, vendar kljub naporom občine žal niso poravnavali niti najbolj minimalnih stroškov. Vsi trije so bili prejemniki denarne socialne pomoči in občinske subvencije za plačilo neprofitne najemnine.

Število brezdomcev v Kamniku narašča

Občina Kamnik trenutno plačuje celotne stroške nastanitve za devet brezdomcev; osem jih stanuje v Baru in penzionu Kamrica, en starejši brezdomec pa v Samskem domu (zaradi bolezni čaka na sprejem za domsko oskrbo). »Zadnji dve leti število brezdomcev v Kamniku narašča. Povečini gre za osebe, stare od 30 do 60 let, brez svojcev, njihov način življenja pa jim pušča trajne posledice na zdravju in nevključevanju v družbo. Brezdomcem strokovno pomoč nudijo socialne delavke na CSD Kamnik, Občina Kamnik pa jim pomaga finančno s plačevanjem celotnih stroškov nastanitve in z enkratnimi denarnimi pomočmi,« pravijo na Občini Kamnik.

V Radovljici nimajo tipičnih brezdomcev

O tipičnih brezdomcih, ki bi živeli v parku, v vhodih ali v avtomobilih, nimamo podatkov, pravijo na CSD Radovljica. Kot pravijo, v okviru svojih pristojnosti pomagajo pri iskanju ustreznih stanovanjskih rešitev ljudem, ki se znajdejo ali v ne­primernih bivalnih razmerah ali pa v finančni stiski, zaradi katere jim grozi deložacija. Tistim, ki se znajdejo brez strehe nad glavo, pomagajo pri urejanju začasnega bivanja v Zavetišču za brezdomce in v samskih domovih. »Dostikrat tesno sodelujemo z občinami, ki imajo zakonsko podlago in dolžnost poskrbeti za svoje občane, glede na razpolož­ljive možnosti. Opazen je tudi porast oseb, ki imajo na naslovu CSD prijavljeno bivališče, gre za situacije, ko osebe ne izpolnjujejo pogojev, da bi imele bivališče prijavljeno na naslovu, kjer dejansko živijo,« še pojasnjujejo na CSD Radovljica.

Škofja Loka: živijo tudi pri znancih, prijateljih ...

V Škofji Loki obravnavajo štiri brezdomne osebe, in sicer mlajše moške, ki so zaradi družinskih konfliktov zapustili svoje primarne družine. Živijo pri prijateljih, znancih ali občasno v kakšnih začasnih prebivališčih. »Obravnavamo jih individualno, motiviramo jih za vključitev v programe socialne rehabilitacije za osebe s težavami, npr. odvisnostjo, ali za odhod v Zavetišče za brezdomce v Kranju. So prejemniki denarne socialne pomoči, za hrano in higieno poskrbijo sami,« pojasni direktorica CSD Škofja Loka Ivana Košir Erman. Dva uporabnika prebivata v bivalnikih za brezdomce na severnem delu nekdanje vojašnice, tretji pa je bil nameščen v posebni socialnovarstveni zavod. Obstoječi bivalniki so postali neustrezni, zato v prihodnjem letu namerava Občina Škofja Loka urediti nekaj novih bivalnih enot v hiši, pridobljeni za ta namen, prav tako se bodo še naprej posluževali kranjskega zavetišča za brezdomce.

Oddajte svoj komentar

Kranj 17°

pretežno jasno
vlažnost: 45 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

2/17

petek

3/18

sobota

3/12

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Gorenjska, 22. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PRIREDITVE / Stara Loka, 22. marec 2024

Pasijonski večer

PRIREDITVE / Visoko, 22. marec 2024

Ob materinskem dnevu

DELAVNICE / Lesce, 22. marec 2024

Velikonočne delavnice

GLEDALIŠČE / Podnart, 22. marec 2024

Monokomedija Jutri začnem odpovedana

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 23. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

PRIREDITVE / Brezje, 23. marec 2024

Romanje po Rožnovenski poti

PRIREDITVE / Adergas, 24. marec 2024

Lep materinski dan

 

 
 

 

 
 
 

Kranj diha z vojašnico / 22:55, 20. marec

Migranti bojo vsaj rodnost popravli, vlada te pa na suho nateguje ;)

Kranj diha z vojašnico / 20:58, 20. marec

Bojim se, da bodo na koncu v teh lepih hangarjih poležavali ilegalni migranti. Okoli novega leta se je omenjalo tudi Kranj, kot možni center...

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...

Hišnik ne pozna hišniškega dela? / 08:05, 20. marec

Tipično. Gospa izpade kot "tečna baba", ki se vtika v vse in vsakega, večno negoduje in ji nikoli nič ni prav. Sosedje se "pomenljivo" spogl...

Smučišče neupravičeno zaprto / 18:40, 19. marec

Tožiti inšpektorico za vso nastalo škodo ! Sicer pa ja, časi vlade halfšiptarja ko nisi smel na cesti jesti rogljička, lahko pa si bil pri s...

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.