Silva Košnjek / Foto: Tina Dokl

V težavah zaradi premalo plačane zdravstvene nege

Skupnost socialnih zavodov Slovenije je z odprtim pismom ministrici za zdravje opozorila na problematiko prenizkega plačila za opravljeno zdravstveno nego v socialnih zavodih, predvsem v domovih starejših, ki ne pokrije nastalih stroškov. Da je problem pereč, so potrdili v Domu upokojencev Kranj, Domu Petra Uzarja Tržič in Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka.

Kranj – Skupnost socialnih zavodov Slovenije v odprtem pismu navaja, da je vlada socialne zavode s Splošnim dogovorom za pogodbeno leto 2017 in z nedavnim dogovorom s sindikati o dvigu plač postavila v brezizhoden položaj, ko jim je na eni strani za 3,6 odstotka znižala plačila za zdravstvene storitve, ki jih zagotavljajo svojim uporabnikom, na drugi pa občutno povečala stroške dela za vsaj osem odstotkov. Skupnost opozarja, da lahko tovrstne odločitve pripeljejo do situacij, ko socialni zavodi ne bodo zmogli izplačati plač svojim zaposlenim. Pozivajo, naj se z aneksom k splošnemu dogovoru uredijo cene zdravstvenih storitev, tako da bodo vključile vse spremembe glede stroškov dela, ki so nastale kot posledica sprostitve varčevalnih ukrepov in odprave plačnih anomalij.

Storitve zdravstvene nege se povečujejo

»Zdravstveno stanje stanovalcev je vsako leto slabše, povečujejo se zato storitve zdravstvene nege, še bolj pa se povečujejo tudi zdravstvene storitve, povezane z demenco. Ob tem moramo opozoriti tudi na pomanjkanje kadra, saj so normativi zelo zastareli in ne ustrezajo več današnjim potrebam in standardom,« je povedala Silva Košnjek, direktorica Centra slepih, slabovidnih in starejših (CSS) Škofja Loka. In opozorila, da pa finančna sredstva, ki jih prejmejo od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ne zadoščajo niti za plače zdravstveno-negovalnega kadra niti za materialne stroške, ki nastanejo ob izvajanju zdravstvene nege. Zaradi tega bodo morali v prihodnjem mesecu v CSS pripraviti rebalans finančnega načrta za leto 2017, prav tako bodo morali uskladiti cene socialnovarstvenih storitev, kar bo pomenilo višje cene za stanovalce. Lani je imel CSS Škofja Loka zaradi prenizko vrednotenih finančnih sredstev Splošnega dogovora s strani ZZZS kar 63 tisoč evrov izgube na račun zdravstveno negovalnih storitev. »Stanovalci so seveda kljub temu ustrezno oskrbljeni, saj iz etičnih razlogov ne moremo dopustiti pomanjkanja življenjsko nujno potrebnih storitev. Manjkajoči prihodek pokrivamo s tem, da domovi manj vlagamo v izboljšave, obnove in druge naložbe, ki stanovalcem izboljšujejo kakovost življenja v domu. Z leti bom prisiljeni poskrbeti le za najnujnejše,« je opozorila Košnjekova.

Že zdaj izguba večja kot lani v celem letu

Tudi direktorica Doma za upokojence Kranj Zvonka Hočevar je poudarila, da ne glede na problematiko stanovalci ne občutijo kakršnegakoli pomanjkanja ali omejevanja pri negi. Stanovalci sicer neposredno za zdravstveno nego ne prispevajo, posredno pa se iz plačil oskrbe, ki jo plačujejo stanovalci in njihovi svojci oz. pristojna občina na podlagi odločbe centra za socialno delo, pokriva izguba na zdravstvu. »Ta izguba ob upoštevanju dodatnega povišanja plačnih razredov iz naslova odprave anomalij v javnem sektorju v našem domu za prvo polovico leta 2017 znaša že več kot devetdeset tisoč evrov,« je povedala Hočevarjeva in primerjala, »v letu 2016 je država oz. ZZZS kot financer zdravstvene nege za stanovalca v našem domu namenil v povprečju 15,10 evra na dan, letos v prvih sedmih mesecih ta znesek znaša 14,84 evra na dan.« Kar pomeni, da imajo v tem času že takšno izgubo kot lani v celem letu, na kar pa dom nima nobenega vpliva.

Tudi v Domu Petra Uzarja Tržič je poslovanje na zdravstveni dejavnosti negativno, je potrdila direktorica Anamarija Kejžar. Standardi kakovosti, s katerimi zagotavljajo varnost in nego za stanovalce, so enaki, je poudarila, izgubo pa za zdaj še pokrivajo iz oskrbe. Priznana cena zdravstvene nege na stanovalca se je torej letos celo znižala, čeprav so aktivi vodij finančno računovodskih služb socialnih zavodov že lani opozorili, da v kalkulacijo niso vključena povračila in nadomestila stroškov prehrane med delom in stroški prevoza na delo in z dela. Skupnost socialnih zavodov je reagirala, kot je pojasnila vodja finančno-računovodske službe v Domu Petra Uzarja Nataša Meglič in ZZZS predlagala povišanje cene za 1,10 evra na dan. Za zdaj (še) brez uspeha.

Oddajte svoj komentar

Kranj 10°

jasno
vlažnost: 87 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

4/22

četrtek

6/23

petek

6/25

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PREDAVANJA / Češnjica, 11. april 2024

Predavanje o boreliozi

IZLETI / Naklo, 11. april 2024

S kolesom v Voglje

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

RAZSTAVE / Koroška Bela, 12. april 2024

Likovna dela sekcije Kreativnost

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 12. april 2024

Vzorčni valjček

PREDAVANJA / Žiri, 12. april 2024

O potovanju po Afriki

IZLETI / Kokrica, 12. april 2024

Pohod na Križno goro

GLASBA / Kranj, 13. april 2024

Večerna pesem

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...