Ljudje se ne zavedamo, kakšno bogastvo se skriva v zdravilnih rastlinah, ki rastejo na domačih vrtovih, pravi Franci Dovč, avtor knjige Zdravilne rastline za poslovno in osebno rast.

Z zdravilnimi rastlinami proti stresu

Za zmanjševanje stresa na delovnem mestu in tudi sicer v življenju Franci Dovč priporoča zdravilne rastline, ki jih najdemo na vsakem domačem vrtu. Nedavno je izdal tudi priročnik Zdravilne rastline za poslovno in osebno rast.

Kranj – Še nikoli v človeški zgodovini ni bilo na voljo toliko materialnega bogastva in toliko priložnosti ter izzivov, kot jih prinašajo sodobne tehnologije, hkrati pa se ljudje še nikdar niso spopadali s hujšim stresom, depresijo in notranjimi strahovi kot danes, v uvodu svoje knjige Zdravilne rastline za poslovno in osebno rast ugotavlja Franci Dovč.

Avtor se je kot dolgoletni novinar pri Delu in kasneje Gospodarskem vestniku srečeval s hitrim življenjskim tempom, nato pa na lastni koži občutil tudi manj prijetne plati kapitalizma, ko so podjetje, v katerem je bil zaposlen, prodali tujcem, zaposleni pa so dobili delovne knjižice. Odkril je novo strast, ki ga zaposluje danes – zdravilne rastline in zelišča. Drugo leto bo nekje pod Krvavcem odprl prvi zdravilni vrt v Sloveniji, ki bo obiskovalcem poleg sprostitve ponujal tudi delavnice, različna izobraževanja in številne druge dejavnosti. Med študijem in zbiranjem podatkov se je porodila ideja o knjigi, ki jo je izdal letos spomladi.

»Ljudje se dandanes ne zavedamo, kaj imamo na domačih vrtovih. V knjigi sem želel poudariti, da so zelišča mnogo več od tega, za kar jih imamo v tej kulturi. Predvsem sem želel poudariti energetski potencial rastlin, ki je na Zahodu zapostavljen, v tradicionalni ajurvedski medicini pa je še kako poznan. Ajurveda je na Zahodu pomenila nekaj šarlatanskega, danes pa ji pritrjuje tudi zahodna znanost. Svetovna zdravstvena organizacija ugotavlja, da bi morala tradicionalna in zahodna medicina bolje sodelovati in biti povezani. Ajurveda, recimo, lahko nekatere bolezni bolje pozdravi kot zahodna medicina,« pripoveduje Franci Dovč, medtem ko v senci njegovega domačega vrta srebava rožmarinov poparek, ki prija, čeprav temperature krepko presegajo trideset stopinj Celzija. »Rožmarin je za spomin, so že včasih vedeli povedati,« pove sogovornik.

V knjigi med drugim popisuje 15 zdravilnih rastlin, od katerih jih veliko večino najdemo na domačih vrtovih. Poleg bazilike tudi meto in meliso, origano, sivko, žajbelj in druge. Bralec izve, na kakšen način si jih lahko pripravi in kakšne so njihove zdravilne lastnosti. Rastline, ki dobro uspevajo pri nas, lahko pomagajo in blagodejno vplivajo na naše počutje. Zato avtor priporoča, da jih imamo na dosegu roke, jih povohamo in pobožamo, si iz njih pripravimo poparek ter s tem sprostimo napetost, ki se nam kopiči čez dan. Več bi jih morali uporabljati tudi na delovnem mestu, meni Dovč. Ker pomagajo sproščati stres, lahko bistveno prispevajo k prijetnejšemu poslovnemu okolju.

»Ljudje iščemo hitre rešitve, pred sabo vidimo samo materialne dobrine, ko pa začne pešati zdravje, se obračamo navznoter in spoznamo, kaj je res pomembno. Narava je edina rešitev in s temi rastlinami želim del nje prenesti tudi v stanovanja in v poslovne prostore.«

Uživanje zdravilnih rastlin pa ne pride v poštev, ko je bolezen že napredovala. »Zdravilne rastline bi morale biti naše vsakodnevne spremljevalke, ki krepijo zdravje in lajšajo simptome. Učinkovite so na dolgi rok. Ko je treba pogasiti požar, pa je treba poseči po antibiotikih in drugih zdravilih,« zaključuje sogovornik.

Oddajte svoj komentar

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Šenčur,

Umovadba

RAZSTAVE / Škofja Loka,

Razstava risb Petra Jovanoviča

RAZSTAVE / Jesenice,

Razstava Helene Vidmar

IZLETI / Kranj,

Kolesarski izlet DU Kranj

IZLETI / Šenčur,

Bevkov vrh, Ermanovec

 

 
 

 

 
 
 

Za pravico do groba in spomina / 11:08, 20. april

Ppopraverk:
Premiera dokumentarnega filma bo ob 17. uri.

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...