Nikogar ni, ki bi nas, mlade, razumel

Življenje po predpisih, 1. del

»Lahko bi bila vaša hči, a bi vas rada kljub temu povabila na kavo. Veliko bi vam želela povedati,« mi je napisala Danila. In sem šla. Bil je lep, celo topel pomladni dan in v Kranju je na srečo nešteto prostorčkov, kjer se da v miru popiti kavo in poklepetati.

Ko sva si stali nasproti, se mi je zdelo, da imam pred seboj še eno brezskrbno dekle iz množice mladih, za katere starejši pogosto rečejo, da »živijo tja v tri dni«. Tudi ona išče rešitve in želi na poti v življenju »zmagati«, a kaj, ko so jo doma preveč zavijali v vato in ji že od malega s svojo zaščitniško držo postavili nemalo ovir.

»V vaših Usodah sem že kot majhna deklica prebirala zgodbe o starejših, ki so odhajali s trebuhom za kruhom pa služit za pestrne in pastirčke. Nihče jih pri tem ni oviral, domov so se vrnili, ko so se – ali pa tudi ne. Nabirali so si izkušnje, ki so jih kalile, vzgajale, naredile močne. Nekaj zadnjih generacij nima več te sreče. Poglejte mene, pa je podobnih ali še hujših primerov nešteto: doma še zmeraj skrbijo za moje potrebe, zlepa ali zgrda. Mama me ima ves čas pod kontrolo, vsak trenutek hoče vedeti, kje sem. Kdaj pridem, kaj počnem. Sem lačna, žejna. Me je zmočil dež ali mi je preveč vroče. Kadar se uprem, joče in mi očita nehvaležnost, posledično tudi ves denar, ki sta ga z očetom investirala v moj študij, počitnice, avto. Namesto da bi se pogovarjali o sončnih stvareh, poslušam pridige o nehvaležnosti. Oba z očetom imata dobri službi, nič nam ne manjka. Brat je že doštudiral, a ne najde službe, tudi on še zmeraj živi doma. In nič ne dela. Životari. Starši ga podpirajo pri tem, četudi mu delajo škodo. Rada bi videla, da bi jim kdo povedal, da z diplomo iz biopsihologije pač ne bo nikoli našel ustrezne službe.

Najhuje je, ko začne mama razpredati, kako se bo svet podrl takrat, ko bosta z atijem umrla. Kdo bo skrbel za naju z bratom in podobno. Nekoč sem ji rekla, da bova midva takrat stara vsaj 65 let ali več, in če še ne bova znala sama poskrbeti zase, lahko brez škode crkneva. Logično: sledila je ''pokora'', štirinajst dni se je mama obnašala, kot da me ni.

Takšnih in podobnih trenutkov je pri nas še veliko. Zdi se mi, da sem postala čisto brez volje! Na študij se ne morem osredotočiti, ker se mi zdi, da mi domači ves čas tiščijo za vrat pištolo! Vem, da bi se morala osamosvojiti in si vsaj v času, ko bom pisala diplomsko nalogo, poiskati službo. Ko mi kakšen dan prekipi in najdem kaj primernega, se oglasi moja podzavest, ki mi pravi, da tako in tako nisem sposobna, da moram poslušati starše, da oni vse najbolje vedo. V kosti se mi zaleze strah, ki me hromi, nazadnje kar obstanem in ne ukrenem nič, ampak samo sanjam, kako bi bilo to fajn, če bi odšla daleč stran in bila svobodna. Zdi se mi, da sem že tako okvarjena, da za to, da verjamem vase, potrebujem potrditev domačih, morda tudi drugih ljudi,« pripoveduje modrooko dekle, ki sedi nasproti mene. Počasi meša po skodelici s kavo in razmišlja.

»Želela sem biti drugačna od brata. Zaradi njegove zasvojenosti sem internet uporabljala samo v knjižnici, še zmeraj imam čisto navaden telefon, ker ne morem videti ljudi, ki nenehno brskajo po njem. Spremenilo se je, ko sem odkrila, da se da na različnih forumih uspešno zapravljati čas. Ko sem začela klepetati z neznanci, sem odklopila realnost in zgodilo se je, da do naslednjega dne, ko sem odšla na predavanja, nisem zatisnila očesa. Prišlo je tudi do več srečanj z moškimi, s katerimi sem na internetu zapravljala čas. A so bili v resnici še večji ''luzerji'' od mojega brata. Mamini sinčki s slinčkom. Polni revolucionarnih idej. V bistvu pa so hrepeneli po sužnjelastniškem sistemu, v katerem bi bili oni tisti, ki jim ne bi bilo treba delati. Nekateri med njimi so bili stari že štirideset let, a niso imeli niti enega samega leta delovnih izkušenj. Grozno! Po vsakem takšnem srečanju se mi je zdelo, da sem postala še bolj obsedena sama s seboj. Po drugi strani sem hrepenela po moških. In to kljub temu da so bili nekateri med njimi nevarni. Vsaj meni se je zdelo. Ne bom pozabila Grege, ki me je hotel zvabiti v neko duhovno skupino, kjer člani iščejo stik s čudovito deželo čarobnih bitij, ki živijo v nas, ob zvokih narave pa poslušajo ptice in se prek vibracijskih kanalov povezujejo z njihovo podzavestjo. Radovednost mi ni dala miru, pa sem šla z njim. Na vratih sobe, v katero smo vstopili, je sicer pisalo, da je uživanje alkohola in drog na dan meditacije prepovedano, a kot sem opazila, se tega napotka nihče v zatohli sobi ni držal. Pobegnila sem po dobri uri. Prijateljice mi pravijo, da sem verjetno magnet za vse ''luzerje'' tega sveta, pa jim dam prav,« bolj v šali kot zares pokomentira Danila.

Pogovor sva spet zapeljali v odnose med starši in otroki. Danila in njen brat sta odraščala pod budnim očesom babice in staršev. Spominja se, da so jo že vpisali v prvi razred, pa je še zmeraj močila posteljo. Če so jo posadili na kahlo, je trmasto jokala, tega pa odrasli niso marali slišati. Med kosilom je lahko gledala risanke, babica pa ji je z žlico nosila hrano v usta. Potem je prihajala ponjo pred šolo in bilo je samo po sebi umevno, da se bo šolska torba znašla v njenih rokah.

»Ni bilo hujšega kot teden, ko smo odšli v šolo v naravi. Že drugi dan sta babica in mama prišli na obisk, a ju na srečo učitelji niso pustili blizu. Naučila sem se plavati, kar mi je kasneje, ko sem že odraščala, prišlo prav. Lahko sem se odlepila od svojih ''angelov varuhov'' in zaplavala na bolj odprto morje, kjer sem lahko zadihala. Bila sem pridna učenka, a kljub temu je zmeraj nekdo sedel za mizo ob meni, ko sem pisala domače naloge, se učila. Zanimivo pa je, da se o spolnosti nismo nikoli pogovarjali. Vse, kar vem, sem slišala od prijateljic ali pa sem kasneje prebrala na internetu. Ta tema, četudi bi bila edina, o kateri bi bilo prav, da bi od staršev slišala podrobnosti, je bila v naši hiši prepovedana. Morda so imeli starejši pred njo strah tudi zato, ker je bil ded precej živahen. Bil je znan odvetnik in tajnice, ki so delale pri njem, so opravljale tudi druge ''funkcije'', za katere so bile zelo dobro plačane. Babica, rojena zadnje leto vojne, ni bila nikoli v službi. Skrbela je za dedka, dve hčerki in dom. Če bi bili njeni starši drugačni, bi bila danes znana violinistka. Starša sta se spoznala na Lentu, mislim, da je bilo to leta 1985. Kako sta trčila skupaj, ne vem, ker nič ne povesta. Pri nas so bolj pomembne druge stvari,« doda in se nasmehne.

Šport ji ne diši preveč – razen plavanja. V gledališču se dolgočasi, na različnih koncertih prav tako. Bere bolj malo, ker je že strokovnega gradiva, ki ga mora predihati, več kot dovolj na njeni delovni mizi. Rada se druži s prijateljicami, a ji te postanejo odveč, ko začuti, da so doma srečne in zadovoljne.

»Po lanskem poskusu samomora sem dobre tri mesece preživela na psihiatriji, menda na zaprtem oddelku, a se tega obdobja ne spominjam dobro. Tam sem pristala iz enega samega razloga: avto mi je do smrti povozil psičko, ki mi je nudila edino zadovoljstvo in zatočišče. Spominjam se, da se mi je, ko smo jo zagrebli, do konca ''odpelo'', še zmeraj pa se poskušam spomniti, kaj je temu sledilo. Prepričana sem, da bi bilo vse drugače, če bi imela doma malo več razumevanja. To prekleto življenje po nekih ''regelcih'', brezosebno, zavito v vato me ubija. Vsak večer, ko grem spat, si želim, da bi me vsaj mama razumela, a kaže, da se mi želja ne bo nikoli uresničila …«

(Konec prihodnjič)

Oddaj svoj komentar

Kranj °

oblačno
vlažnost: %
veter: -

6/17

petek

5/23

sobota

7/18

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

PRIREDITVE / Kokrica, 1. april 2024

Odprto prvenstvo v sekanju pirhov

PRIREDITVE / Adergas, 1. april 2024

Sekanje in valucanje pirhov

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??