Prioriteta gasilcev ob letalski nesreči je gašenje požara in ščitenje letalskega trupa, v katerem so potniki. / Foto: Tina Dokl

Ob trku letal tri minute za gasilce

Gasilci na brniškem letališču morajo zagotavljati triminutni odzivni čas v primeru letalskih nesreč, so poudarili na sredini civilno-vojaški vaji Zlomljeno krilo.

Brnik – Na brniškem letališču so v sredo izpeljali civilno-vojaško vajo kriznega odzivanja v primeru letalske nesreče Zlomljeno krilo s predpostavko, da je na območju letališča prišlo do zemeljskega trka bombnika nemške vojske in manjšega potniškega letala s 50 potniki in štiričlansko posadko, ki je ob tem zagorelo. V nesreči je deset ljudi umrlo. Po besedah državnega sekretarja za obrambo Miloša Bizjaka je šlo za tradicionalno vajo, ki jo pripravljajo že deset let, tokrat pa je prvič potekala na mednarodnem letališču na Brniku. Njen namen je preveriti postopke gašenja letalskih razbitin, zavarovanja kraja nesreče in dokazov, identifikacije nevarnih predmetov in orožja ter njihove nevtralizacije, identificiranja žrtev ter preiskave nesreče. Cilj vaje je tudi izboljšati komunikacijo med civilnimi in vojaškimi službami.

»Take nesreče, trk vojaškega in civilnega letala, niso pogoste, vendar pa gre vsekakor za enega najbolj kompleksnih primerov, ki se lahko na letališču zgodi, zato želimo biti pripravljeni tudi na težji scenarij. Če bo lažji, toliko bolje. Vendar pa statistika kaže, da se v zadnjih desetletjih povečuje število trkov na tleh. Zračni prostor je zelo strogo kontroliran, imamo radarje in kontrolo letenja, na tleh pa tovrstnih sistemov tudi ljub­ljansko letališče nima,« je po koncu praktičnega prikaza vaje povedal glavni preiskovalec za preiskave letalskih nesreč in incidentov na ministrstvu za obrambo polkovnik Mihael Klavžar.

»Preiskovalci na prizorišče pristopimo, ko je varno in nam ga predajo gasilci. Letalski preiskovalni organi sicer nikoli ne ugotavljajo krivde, mi ugotavljamo vedno vzrok z enim samim namenom, da predlagamo ustrezne ukrepe, da se tovrstne letalske nesreče ne bi več zgodile,« je dodal. Po zakonu vodenje preiskave prevzame več preiskovalnih organov; eno vodi in usmerja tožilstvo, izvaja pa jo policija s svojimi forenziki, po drugi strani pa preiskavo trka civilnega in vojaškega letala vodi tudi civilni preiskovalni organ, vojaški pa pri tem sodeluje, je pojasnil Klavžar. »Ker je šlo v primeru današnje vaje za tuje vojaško letalo, bi v preiskavi sodeloval tudi preiskovalec iz tiste države,« je dodal.

Poveljnik letališke gasilske enote Milan Dubravac je povedal, da morajo gasilci na ljubljanskem letališču do skrajne točke letališke steze s prvim vozilom prispeti v manj kot treh minutah, z ostalimi vozili pa naslednjo minuto. »Kadar gre za požar, je absolutno prioriteta gašenje požara in ščitenje trupa letala, kjer so potniki, da ga ne zajame požar.« Z usposobljenostjo letaliških gasilcev je zelo zadovoljen: »V letališkem gasilstvu so pravila izredno jasna. V kolikor ne zagotavljamo gasilske kategorije, letališče ne sme obratovati. Imeli smo že nekaj izrednih dogodkov, pred kratkim tudi zdrs letala, kjer je analiza pokazala, da je bil odziv popolnoma v okvirih. Tudi nemški lastniki so pri tem zelo striktni in nas podpirajo. Predvsem jim je zelo všeč, ker gre v Sloveniji vsak letališki gasilec skozi šestmesečno šolo na Igu, potem pa ga čaka še trimesečno šolanje v letališki gasilski enoti, preden postane operativni gasilec. Veliko je namreč letališč po svetu, kjer so gasilci le priučeni.« Petinpetdeset brniških gasilcev sicer s svojo specialno opremo in usposobljenostjo lahko zagotavlja do devete gasilske kategorije letališča, pri čemer je deseta kategorija rezervirana samo za največja letala, za katera ni predvideno, da bi sploh pristala na Brniku, je dodal.

Fraportova letalska akademija

Letališki gasilci si štejejo tudi v čast, da se je nemški upravljavec letališča Fraport odločil na brniškem letališču ustanoviti letalsko akademijo. »Postopki za izdelavo poligona, ki bo namenjen predvsem usposabljanju gasilcev, že potekajo. Predvidoma bo poligon z maketo letala končan sredi prihodnjega leta, že letos pa bomo dobili maketo helikopterja, ki bo mobilna enota, tako da bomo lahko zagotavljali ustrezen trening tudi na drugih heliportih po Sloveniji,« je dejal Dubravac.

Direktor za skupne in splošne zadeve Fraporta Slovenija Thomas Uihlein je poudaril, da vadbeni center ne bo namenjen samo zaposlenim na 22 letališčih po svetu, ki so v lasti podjetja Fraport AG, ampak tudi drugim uporabnikom. Za ustanovitev letalske akademije na Brniku so se odločili zaradi visoke usposobljenosti zaposlenih. V okviru akademije, ki izobražuje za različna področja v letalstvu, so že vzpostavili dobro sodelovanje z različnimi institucijami. Povezali so se tudi s kranjsko fakulteto za organizacijske vede, ki je pripravila poseben program za šolanje kadrov za upravljanje kriznih situacij.

Oddajte svoj komentar

Kranj 13°

delno oblačno
vlažnost: 32 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

-3/16

ponedeljek

-3/15

torek

7/17

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...