Mobilno gostovanje je preteklost, a nekaj pasti še obstaja, opozarjajo na zvezi potrošnikov.

Mobilnega gostovanja ni več

Od četrtka se znotraj Evropske unije ukinja mobilno gostovanje, česar so se najbolj razveselili uporabniki mobilnih telefonov, a kot pravijo na Zvezi potrošnikov Slovenije, dobra novica prinaša tudi nekaj posebnosti.

Kranj – Mobilno gostovanje za uporabnike znotraj Evropske unije je od četrtka preteklost. Za uporabo mobilnih storitev znotraj EU namreč ne bomo plačevali nič več kot v domačem omrežju, kar je še zlasti v času bližajočih se dopustov razveseljiva novica. A kot opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije, dobra novica prinaša tudi nekaj posebnosti, če že ne pasti.

Evropska regulativa, ki določa najvišje cene storitev mobilne telefonije med gostovanjem v tujini, velja za vseh 28 držav EU, pa tudi za Islandijo, Liechtenstein in Norveško, tri države evropskega gospodarskega prostora. Na zvezi potrošnikov pa opozarjajo, da regulativa ne velja za preostale Evropske države, kjer se cene še naprej oblikujejo prosto. »Med potovanjem po Evropi bodite zato še naprej pozorni, kar posebej velja za miniaturne državice, vpete med države članice, kot so Andora, Monako in San Marino, regulativa ne velja za Švico ter seveda številne balkanske države,« pojasnjujejo. Slovenski dopustniki na Hrvaškem bodo tako mobilne storitve uporabljali brez dodatnih stroškov, medtem ko to ne velja za tiste, ki se bodo mudili v Bosni in Hercegovini, Črni gori, na Kosovu, v Makedoniji in Srbiji. V teh državah vas uporaba mobilnega telefona utegne močno udariti po žepu. Kot pravijo na zvezi potrošnikov, za minuto klica lahko plačate kar 3,6 evra, za poslan SMS več kot tri evre, za prenesen en megabajt podatkov pa celo 24 evrov, kar preračunano v gigabajte prenosa pomeni že neverjetnih 25 tisoč evrov. Še višje pa so lahko cene v omrežjih, ki jih zagotavljajo ladijski in letalski prevozniki (čeprav so znotraj EU), saj pri njih komunikacija poteka prek satelitskih omrežij.

Ker bi se uporabnik iz ene države lahko odločil za prehod na operaterja v drugi državi, je v regulativi določena tudi izjema, ki jo operater lahko uporabi. Operater lahko tako pred sklenitvijo pogodbe zahteva dokazilo o trajni povezavi z državo, v kateri želi skleniti pogodbo. Poleg tega pa regulativa operaterjem daje možnost, da uporabnikom, ki v štirih mesecih več kot polovico časa preživijo v tujini in tam porabijo več kot polovico mobilnih storitev, po opozorilu in 14-dnevnem pritožbenem roku storitve v tujini začnejo zaračunavati po največ veleprodajnih cenah. Prav tako lahko operater omeji količino prenesenih podatkov v EU, če imajo uporabniki določenega paketa neomejen prenos podatkov ali pa je cena za podatke nižja od 3,85 evra za gigabajt. Večina operaterjev, tudi največja slovenska, sta se odločila za omejitve, ki pa so odvisne od sklenjenega naročniškega paketa. Na zvezi potrošnikov zato priporočajo, da uporabniki pri svojih operaterjih sami preverijo, kakšne omejitve veljajo pri njihovih naročniških paketih. Operaterji pa sicer ponujajo tudi posamezne pakete in ugodnosti za gostovanje v državah, v katerih cene niso enotne. Operaterji, ki delujejo znotraj EU, morajo sicer uporabnikom, ki gostujejo v tretjih državah, privzeto omejiti strošek gostovanja na 61 evrov, a na zvezi potrošnikov opozarjajo, da omejitev velja le za prenos podatkov, ne pa za klice in poslana sporočila. Ne glede na to, pa operaterji uporabnikom omogočajo, da si limite porabe v tujini nastavijo tudi sami.

Ukinitev mobilnega gostovanja na zvezi potrošnikov sicer ocenjujejo kot »veliko zmago pri promociji enotnega trga«, a opozarjajo, da še obstajajo nerešena področja, ki jim bo v prihodnje še treba posvetiti pozornost.

Oddajte svoj komentar

Kranj -12°

megla
vlažnost: 90 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-18/-1

nedelja

-14/4

ponedeljek

-7/8

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 18:29, 21. januar

70% Slovencev se strinja z ravnanji komunistov do Slovenskega naroda. Zato bo treba ob novem preštevanju prek cevi bolj pogledovati proti Slovencu kot tujcu. Predvsem hrbet si bo treba si zavarovat.

V Dražgošah poziv k miru / 14:58, 21. januar

Nespodobna pravokacija!?Mogoče so se bali, da bi jim partizani pojedli ali odnesli dežo z zasko in klobasami. Rekvizicija: tudi zadnja krava...

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 18:22, 20. januar

Rushiti in njegova SDS je navozil toliko šiptarjev v Slovenijo, da vsa stanovanja za njih !!

V mrzlih dneh ne pozabimo na živali / 18:18, 20. januar

Dobro, večina psov itak že spi v postelji z lastniki, ampak nogavice za tačke.. hahahaha, dobra, LOL :)

Na plečih pacientov / 18:16, 20. januar

Zdravstvo je potrebno privatizirati ! Tole ni J več od javnega...