Če bodo delničarji na junijski skupščini soglašali s predlogom uprave, se bo Hranilnica Lon preoblikovala in preimenovala v Lon banko. / Foto: Gorazd Kavčič

Hranilnica Lon naj bi postala banka

Uprava Hranilnice Lon predlaga, da bi prednostne delnice spremenili v navadne, odpravili omejitev glasovalnih pravic in preoblikovali hranilnico v banko. Izenačitev prednostnih delnic z navadnimi bi olajšala dokapitalizacije, ki jih bo hranilnica potrebovala za načrtovano širitev poslovanja in doseganje predpisane kapitalske ustreznosti.

Hranilnica Lon želi v prihodnje postati najbolj zaželena bančna ustanova v Sloveniji. Za obdobje do leta 2020 načrtuje povečanje bilančne vsote, izboljšanje količnika kapitalske ustreznosti, štiriodstotni donos na kapital, prenovo obstoječih poslovnih enot in odprtje novih, kapitalski prevzem vsaj ene manjše finančne ustanove in vstop na vsaj en tuji trg.

Kranj – Delničarji Hranilnice Lon bodo na skupščini 12. junija v osrednji točki dnevnega reda odločali o spremembi statuta, pri tem pa uprava v sodelovanju z nadzornim svetom predlaga, da bi 1225 prednostnih delnic z oznako A spremenili v navadne (redne) delnice z nominalno vrednostjo 75 evrov za delnico. Imetniki prednos­tnih delnic bodo o tem glasovali na ločenem zasedanju. Kot ugotavlja uprava, je delniška sestava hranilnice z dvema razredoma delnic imela v preteklosti določen pomen, z rastjo hranilnice in povečanjem osnovnega kapitala pa je postala ovira, ki onemogoča nadaljnje povečevanje kapitala in širitev poslovanja. Čeprav predstavljajo prednos­tne delnice le približno 1,75 odstotka celotnega osnovnega kapitala hranilnice, veljavni statut njihovim imetnikom omogoča veto na sprejetje glavnih skupščinskih sklepov (spremembo statuta, dokapitalizacijo, statusne spremembe); to pa po mnenju uprave onemogoča kakršnokoli strateško povezovanje oziroma kapitalski vstop morebitnih strateških vlagateljev, kar se je kot glavna ovira pokazalo tudi pri zad­nji dokapitalizaciji. S spremembo statuta naj bi odpravili tudi omejitev glasovalnih pravic, ki je zdaj omejena na največ deset odstotkov v osnovnem kapitalu zastopanih glasov.

Delničarji Hranilnice Lon bodo na junijski skupščini odločali tudi o preoblikovanju hranilnice v Lon banko, skrajšano – Lon. Uprava ocenjuje, da je hranilnica dosegla stopnjo razvoja in obsega poslovanja, ki ji narekuje prehod v pravno obliko banke. Za preoblikovanje v banko ne potrebuje ponovnega dovoljenja Banke Slovenije, v skladu z zakonom o gospodarskih družbah pa mora spremeniti firmo hranilnice, za kar je pristojna skupščina. Sklep o preoblikovanju v banko naj bi začel veljati 31. oktobra letos.

Lani dosegli večino ciljev

Na skupščini se bodo seznanili tudi z letnim poročilom o lanskem poslovanju hranilnice in odločili o uporabi 19.423 evrov bilančnega dobička, tega naj bi po predlogu uprave v celoti prenesli med druge rezerve iz dobička. Kot sta v poročilo za lansko poslovno leto zapisala predsednik uprave Jaka Vadnjal in član uprave Bojan Mandič, so v Lonu lani dosegli večino zastavljenih ciljev, še največje odstopanje je bilo pri bilančni vsoti, ki je ob koncu leta znašala dobrih 256 milijonov evrov, kar je bilo približno toliko kot leto prej, a manj, kot so načrtovali. Poslovno leto so zaključili s 14 tisoč evrov dobička, ob tem so oblikovali za 351 tisoč evrov dodatnih oslabitev. Obseg kreditiranja so v primerjavi z letom prej povečali za 5,4 odstotka: kreditiranje pravnih oseb in samostojnih podjetnikov je bilo večje za 4,1 odstotka, kreditiranje prebivalstva pa za 9,1 odstotka, kar je bilo manj, kot so načrtovali. V zadnjem lanskem četrtletju so se preselili v nove poslovne prostore; kot ugotavljajo, je bila selitev nujna, saj v starih prostorih zaradi naraščanja števila zaposlenih (lani za štirinajst) ni bilo več primernih pogojev za delo.

Dokapitalizacija spremenila lastništvo

Januarja letos so uspešno zaključili lani začeto dokapitalizacijo, v kateri so izdali 20.182 navadnih delnic po prodajni ceni 99 evrov za delnico. S tem so povečali osnovni kapital in kapitalske rezerve ter izpolnili zahteve Banke Slovenije po zvišanju kapitalske ustreznosti, spremenila pa se je tudi lastniška sestava. Po končani dokapitalizaciji ima hranilnica šest delničarjev, ki so dosegli kvalificiran delež lastništva (nad pet odstotkov): Alea lacta, igre na srečo in gostinstvo, d. o. o. (10,77 odstotka glasovalnih pravic), Stanko Zorec (7,73), Otmar Zorn (6,96), Anton Kavšek (5,85), Goldinar, d. o. o., Koper (5,51) in Gic gradnje, d. o. o. (5,31). V razredu prednostnih delnic dosegajo (po podatkih s konca lanskega leta) kvalificiran delež trije delničarji: Stanislav Erzar (27 odstotkov glasovalnih pravic), Marija Vreček (14) in Svet Gorenjskih sindikatov (10). Uprava ugotavlja, da bo hranilnica v prihodnjih letih potrebovala znatne dokapitalizacije, če bo želela doseči načrtovani obseg poslovanja in predpisano kapitalsko ustreznost, pri tem pa bo uspešnost dokapitalizacij odvisna od odprave statutarnih omejitev.

Oddajte svoj komentar

Kranj -5°

pretežno oblačno
vlažnost: 93 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-14/2

ponedeljek

-10/4

torek

-7/8

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?