Janez Mulej (v ospredju) je bil hitrejši tudi od norveškega smučarskega tekača Ole Vigna Hattestada. / Foto: Boštjan Snoj

Mulej preprečil dvojno družinsko slavje

Zmagovalca šestega Teka pod svobodnim soncem sta Katja Višnar in Janez Mulej, ki je prehitel celo Olo Vigna Hattestada.

Tekaška serija Gorenjska, moj planet se bo nadaljevala že ta konec tedna z 19. Visoškim tekom. Potekal bo v soboto, 27. maja, s startom otroških kategorij ob 10. uri in odraslih ob 10.30. Glavnina tekmovanja se odvija v okolici kmečkega dvorca Visoko pri Poljanah nad Škofjo Loko, kjer bosta start in cilj vseh tekov. Organizator je ŠD Poljane.

Žirovnica – Tek pod svobodnim soncem v Žirovnici je v šesti izvedbi prvič potekal pod okriljem tekaške serije Gorenjska, moj planet. Na sobotno dopoldne se je na startu zbralo več kot 150 tekačic in tekačev, od tega 95 na 10,7 kilometra dolgi progi, mladina pa je tekmovala na krajših razdaljah. Organizator Zavod za turizem in kulturo Žirovnica je pripravil tudi netekmovalni tek za predšolske otroke.

Prvi imeni tekaškega praznika v Žirovnici sta bila blejska smučarska tekačica Katja Višnar in njen zaročenec, prav tako smučarski tekač Ola Vigen Hattestad z Norveške. Tekmo sta vzela za dober trening v pripravah na novo sezono, del katerih vsako leto naredita tudi v Sloveniji. Katja je bila v ženski konkurenci suvereno najhitrejša (46:31), druga je bila Andreja Možina (52:05), tretja pa Nives Skube (52:12). Ola je osvojil drugo mesto (37:51), saj ga je prehitel član AK Radovljica Janez Mulej z Blejske Dobrave (37:34), odličen tekač rekreativec. Absolutno tretji v cilju je bil Uroš Rozman (38:58, AD Olimpik).

Kot poudarjajo organizatorji, je Tek pod svobodnim soncem, poimenovan po romanu našega pisatelja Frana Saleškega Finžgarja, po svoji vsebini in zasnovi nekoliko drugačen od številnih tekaških prireditev. Združuje kulturne vsebine z najbolj razširjeno obliko rekreativne dejavnosti Slovencev. Proga poteka po Poti kulturne dediščine Žirovnica, ki je najstarejša slovenska tematska pot. Tek je letos potekal prav na rojstni dan Antona Janše. S tem so na aktiven način podprli razglasitev svetovnega dneva čebel. Dogajanje v Žirovnici je bilo tudi v znamenju pestrega spremljevalnega programa, ki ga je z glasbo popestril tudi Aleksander Mežek.

V tekaški povezavi Gorenjska, moj planet letos prvič poteka točkovanje v skupni razvrstitvi. Po treh tekih (Tržič, Trzin, Žirovnica) sta v vodstvu Urban Žitnik in Darja Dacar.