Matej Plestenjak ob svoji aktualni instalaciji kot osrednji avtor tokratne razstave / Foto: Tina Dokl

»Frišn« v mislih in mnogih pogledih

V sredo so v Loškem muzeju v Galeriji na gradu odprli letošnjo pregledno razstavo članov Združenja umetnikov Škofja Loka. Naslov Sveže! Frišn! Fresh! razkriva rdečo nit razstave, ki je v resnici zelo raznobarvna in kar kliče k ogledu.

Škofja Loka – Uf. Koliko lepega, posebnega, ekstravagantnega, aktualnega, očem razveseljujočega, mislim zaposlujočega. V osrednji galeriji Loškega muzeja je tokrat kaj videti, otipati, se obenj podrgniti, prebrati … Na skupinski razstavi članov Združenja umetnikov Škofja Loka, ta ob vedno bolj poglobljenih medsebojnih odnosih na relaciji med združenjem in Loškim muzejem v grajski galeriji postaja tradicija, se tokrat predstavlja kar 21 avtorjev različnih generacij, umetniških provenienc, avtorskih pisav in medijev, v katerih ustvarjajo.

Tokratno umetniško akcijo je kustos razstave Boštjan Soklič v njemu lastnem duhovitem tonu opisal kot vrhunsko kulinarično doživetje. »Frišn me med drugim asociira na hrano. In če je umetnost človekova duhovna hrana, potem ste nam loški umetniki pripravili duhovno zakusko s kar nekaj češnjami na torti.« S tem se bomo vsekakor strinjali, saj je na ogled kar nekaj umetniških presežkov, hkrati pa nas razstava tudi v celoti zadovolji. Soklič ob tem dodaja še štiri dobre razloge za zadovoljstvo: krepi se sodelovanje med združenjem in muzejem, ob skoraj štiridesetih letih obstoja društva se pojavljajo tudi nova imena, gre za povsem svežo umetniško produkcijo, kar nekaj avtorjev se na zanimiv način odziva na izzive časa.

Osrednji avtor na razstavi je kipar Matej Plestenjak, prejemnik Groharjeve štipendije za leto 2016. Predstavlja se z instalacijo z naslovom Mala Slovenka, devet evropskih gracij in podoba avre v vandalsko razbiti šipi. Da je avtor tako najbolj kot najmanj ''frišnega'' dela na razstavi, pojasni Matej Plestenjak: »Kip Mala Slovenka je iz žgane gline, izdelan v tridimenzionalni kiparski formi in je nastal še v času študija leta 1989. Predstavlja Slovenijo, ki je majhna, suha, izmozgana, in v nekaterih delih že razpada.« Na večmetrskem sestavljenem platnu se razprostira Devet evropskih gracij, kot delo imenuje avtor. Narisane so z doma izdelanim ogljem na stare rjuhe, na njih pa je Plestenjak upodobil sedem žensk, ki so razbohotene, seksapilne, namenoma narisane provokativno in likovno nepravilno, saj avtor poudarja predvsem določene atribute ženske telesnosti. Predstavljajo iluzijo bogatih evropskih držav. Instalacijo zaključuje iz jeklenih žic varjen obris avtorjevega psa, ki je menda najbolj svež, dokončan dve uri pred razstavo.

»V Združenju umetnikov aktivno sodelujem že od leta 1993, zato štipendijo razumem predvsem kot nagrado za doslej opravljeno delo. Ta enkratni znesek je bil nekoč namenjen temu, da je avtor financiral razstavo v Galeriji Ivana Groharja, zdaj je to bolj pozornost tistemu, ki pride za tisto leto na vrsto,« o Groharjevi štipendiji, ki jo je sicer prejel konec lanskega leta, pove Matej Plestenjak.

Z instalacijo Dajte nam že mir (les, plastika, mavec, železo, ogledalo in barve) je še zlasti navdušil kipar Metod Frlic. Gre za zanimivo postavitev, vrata, nad katerimi sta dva portreta, ki zreta eden proti drugemu, pod glavama sta dva skeleta, ki veselo zanihata, ko skozi vrata prehajamo v drugi del galerije. En portret je partizan, drugi visok cerkveni dostojanstvenik. Torej ''ta rdeči'' in ''ta beli'', ki nas sodobnike tudi po sedemdeset in več letih vedno znova vznemirjata, čeprav le še njune kosti. Avtor Frlic tako na neki način podaja aktualni komentar – Dajte nam že mir. Ko se sprehodimo skozi vrata lahko vedno znova opazimo, da oba skeleta škrebljata popolnoma enako.

Sledi še kopica zanimivih del, od izjemnega platna Agate Pavlovec, ki nam še enkrat znova ponuja iskanje smisla v notranjosti slike, nekje onkraj videnega polja, računalniške slike Tita Nešoviča, stripov Matjaža Bertonclja do žarečih Krajin Franca Novinca, iskrivih abstraktnih kompozicij Barbare Demšar, figuralnih mojstrovin in izvirnih pogledov nanje Petra Gabra … Poleg omenjenih razstavljajo še Rado Dagarin, Barbara Kastelec, Maja Šubic, Berko, Boge Dimovski, Irena Jeras Dimovska, Jelena Bertoncelj, Janez Plestenjak, Petra Plestenjak, Nejč Slapar, Martina Fukuhara Štirn, Pavel Florjančič in Boris Oblak.

In če smo že začeli s kulinariko in češnjami: Letos so, vsaj ko gre za sadeže umetnosti v Škofji Loki, obrodile prej kot tiste v Brdih. In še dobre so.

Oddajte svoj komentar

Kranj -12°

pretežno jasno
vlažnost: 90 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-13/-4

sobota

-18/0

nedelja

-16/6

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PRIREDITVE / Dovje, 20. januar 2024

Čaj za dva

PRIREDITVE / Reteče, 20. januar 2024

Ponovoletni koncert

PRIREDITVE / Breznica, 20. januar 2024

Hodnik in otroška predstava O začaranem žabcu

GLEDALIŠČE / Visoko, 20. januar 2024

Norčije v spalnicah

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 10:50, 17. januar

"Sporočilo Dražgoš je resnica! Da svoboda ni samoumevna, temveč izborjena. Kot so se zanjo borili partizani Cankarjevega bataljona. Na svobo...

V mrzlih dneh ne pozabimo na živali / 22:55, 16. januar

Na avtocestnem priključku Šenčur je kakih 10 govedi in kakih 20 drobnice. Te živali nimajo nobenega zavetnega prostora. No, trenutno jih mra...

V pokojni Jugoslaviji ni bilo vse slabo / 09:56, 16. januar

Oh, Rozalija, Slovenijo so pokradli in izropali izključno LEVI neokapitalisti (bivši komunistični aparatčiki), ki so se hoteli važiti s svoj...

Zdravniki stavkajo, ljudje pa čakajo / 18:59, 14. januar

Problem je v tem, da zdravniki sami namerno ustvarjajo čakalne vrste. Če ne bi bili samoplačniki takoj na vrsti z obravnavo ali posegi, bi č...

V pokojni Jugoslaviji ni bilo vse slabo / 13:28, 14. januar

Pa sej tud v EU ni vse slabo, kakšen bo konec te jebene tvorbe bomo še videli? Mogoče..

Zgorel v ognju groze / 13:26, 14. januar

L. 43 bi domobranski pesnik že lahko vedel, da bo pesmi kmalu konec...

Zgorel v ognju groze / 09:06, 13. januar

Zgorel v ognju groze, Gorenjski Glas 18. december 2023 (dodatek: pesniški obletnici v letu 2023)Težko se je znebiti vtisa, da je duh?/ Čebin...