Zaposleni v BGP Kranj sporočajo, da kljub težkemu finančnemu stanju in pretresom, povezanim z vodenjem bolnišnice, delo poteka normalno – varno in strokovno, tako na področju ginekologije kot tudi porodništva. BGP Kranj je po številu porodov na petem mestu v Sloveniji, je tudi specializirana ginekološka bolnišnica, kjer naredijo več kot tisoč dvesto ginekoloških operativnih posegov na leto. / Foto: Tina Dokl

Peticija v podporo kranjski bolnišnici

Sporočilo z zbora delavcev Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj je bilo jasno: so proti pripojitvi k jeseniški bolnišnici. Zahtevajo tudi odstop vršilke dolžnosti direktorice BGP Kranj Polone Podnar in predsednice sveta zavoda Alenke Bradač, ki vse očitke odločno zavračata.

»Zbor delavcev, na katerem sem bila v veliki večini obravnavana prav jaz, je potekal le dobra dva tedna od nastopa moje zaposlitve, vmes je bilo zaradi praznikov le šest delovnih dni! In so se torej zaposleni počutili upravičene razpravljati o mojih dosežkih, strokovnosti ...«

Kranj – Četrtkov sklic zbora delavcev Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj se je odvil kot posledica nestrinjanja z imenovanjem vršilke dolžnosti direktorice bolnišnice Polone Podnar in namero ministrstva za zdravje, da pripoji kranjsko bolnišnico k Splošni bolnišnici (SB) Jesenice. Zaposleni celo menijo, da ta namera vodi do ukinitve kranjske bolnišnice – brez argumentov in s strašansko naglico. V skupni izjavi, ki jo je poslal Aleš Rozman, dr. med., so zapisali, da se spremembe organiziranosti zdravstvenega sistema odvijajo na plečih zaposlenih BGP v Kranju, in to brez predhodno dorečenih pravil in postopkov, ki bi bili skladni z zakonskimi predpisi. Kot pravijo, je to način, ki ga lahko vidimo le v manj razvitih deželah ali filmih – brez spoštovanja človekovih pravic, strokovnih meril, kriterijev in brez upoštevanja mnenja stroke in objektivnih meril ... »Ali si v Kranju res zaslužimo, da se s strokovnjaki in zaposlenimi dela na tako pritlehen in zahrbten način?«

Namera ministrstva za zdravje o pripojitvi kranjske bolnišnice k jeseniški je odjeknila v javnosti po aprilskem protestnem odstopu z mesta direktorice BGP Kranj Andreje Cerkvenik Škafar. Vršilka dolžnosti direktorice Polona Podnar, ki je bila na to funkcijo imenovana za leto dni, pa nima podpore zaposlenih, so sporočili po zboru delavcev.

Sprašujejo, kako Podnarjeva tudi po imenovanju lahko še naprej opravlja konkurenčno zasebno zdravstveno dejavnost in zdravstveno dejavnost v konkurenčni Splošni bolnišnici (SB) Jesenice. Zahtevajo, da se za vršilca dolžnosti (v.d.) direktorja zavoda BGP Kranj postavi oseba, ki bo sprejemljiva za zaposlene, ki bo imela ustrezne vodstvene, strokovne in upravljavske reference, da bo zahtevnim nalogam kos. Predsednici sveta zavoda BGP Kranj Alenki Bradač pa očitajo nezakonito ravnanje, da je »osebno omogočila in dopustila, da vodi zavod oseba, ki ne samo da ima konkurenčno prepoved, pač pa tudi daje za poslovanje, strokovno delo kot tudi kakovostno in varno delo v zdravstvenem zavodu povsem neprimerna navodila«.

Bradačeva očitke zavrača

O imenovanju Alenke Bradač za članico sveta zavoda BGP Kranj je odločala vlada, za predsednico so jo izvolili preostali člani sveta zavoda. Takšen je tudi postopek razrešitve, se je Bradačeva odzvala na poziv zbora delavcev k njeni razrešitvi. Za nastalo situacijo v BGP Kranj se ne počuti krive, kot pravi, je za to »krivo slabo vodenje v preteklih letih, ki se je akumuliralo tudi v nezadovoljstvu zaposlenih, ki jo krivci za nastalo situacijo izrabljajo za manipulacijo s preostalimi zaposlenimi.« V bran je stopila v. d. direktorice Poloni Podnar, ki je bila tudi edina kandidatka, ki je sploh hotela prevzeti mesto v. d. direktorice. Podnarjeva je nastopila delo v BGP Kranj 21. aprila, Bradačeva je prepričana, da je za izražanje nezadovoljstva z delom Podnarjeve minilo premalo časa, zato ravnanje sodelavcev ocenjuje kot nekorektno in neodgovorno, v škodo sami BGP Kranj. »Na mesto v. d. direktorice je pristala izključno do imenovanja novega direktorja oz. izvedbe medijsko objavljene namere ministrstva za zdravje o priključitvi k SB Jesenice,« je pojasnila Bradačeva. Iz zbora delavcev pa gre razbrati, da svet zavoda ni glasoval o kandidatih za v. d., ki jih je predlagal na sestanku predstavnik zaposlenih v svetu zavoda.

Bradačeva je še povedala, da začasna direktorica že ugotavlja nepravilnosti, neracionalno porabo denarja in razporeditev kadrov. »BGP Kranj je v prvem trimesečju letošnjega leta zopet poslovala s presežkom odhodkov nad prihodki, ki so se od januarja do marca povečali za približno petdeset tisoč evrov in znašajo 140.720 evrov. To samo še dodatno slabša likvidnostno situacijo.« Bolnišnica ima sicer dva milijona skupne izgube in za več kot devetsto tisoč evrov zapadlih obveznosti do dobaviteljev. A zbor delavcev težko finančno situacijo komentira v drugačni luči: »Izvajalci javnih zdrav­stvenih storitev imamo vedno večje težave s finančnim poslovanjem, pri čemer potreba po zdravstvenih storitvah raste strmo v nebo, prav tako možnosti zdravljenja, kar v državi ni ustrezno urejeno, še manj pa upravljano s strani ministrstva.«

Polona Podnar blatenja imena ne dovoli

Polona Podnar je povedala, da je zbor delavcev BGP Kranj sklical neznano kdo brez njene vednosti in ga tudi vodil brez njene prisotnosti, zato se ni imela niti priložnosti soočiti z obtožbami in jih demantirati, še preden se v javnosti blati tako njeno ime kot tudi dobro ime BGP Kranj. »Zbor delavcev, na katerem sem bila v veliki večini obravnavana prav jaz, je potekal le dobra dva tedna od nastopa moje zaposlitve, vmes je bilo zaradi praznikov le šest delovnih dni! In so se torej zaposleni počutili upravičene razpravljati o mojih dosežkih, strokovnosti, kršitvah, vodstvenih sposobnostih in še mnogočem. Trditve, da daje zdravstvenemu zavodu neprimerna navodila, so po njenih besedah povsem neargumentirane, nasprotno, s sodelavci je iskala stik, se pogovarjala z njimi o idejah … Zavrača tudi očitek, da dela sočasno v konkurenčnih ustanovah: »Pogodbo o zaposlitvi v SB Jesenice sem sporazumno prekinila dan pred nastopom polnega delovnega časa v BGP Kranj. Ob tem sem zaradi kadrovske stiske v SB Jesenice, ki se je z mojim odhodom še poglobila, takoj pridobila dovoljenje ministrstva za delo prek polnega delovnega časa, in ker delam na podlagi pogodbe med BGP Kranj in SB Jesenice, moja dežurstva prinašajo zaslužek tudi neposredno BGP Kranj. Dobrobit je sodelovanje in ne ustvarjanje namišljene tekmovalnosti! V svoji zasebni dejavnosti pa opravljam samo nujne storitve za paciente, ki so bili naročeni še pred mojim imenovanjem za v. d. in jih nisem mogla preusmeriti drugam, ker bi lahko utrpeli škodo na zdravju. Ravno uspešno vodenje zasebne ambulante dokazuje, da skozi dolgoletno delovanje na področju ginekologije in porodništva ne obvladam samo strokovnega dela, ampak tudi finančnega.« Zaključuje, da je funkcijo v. d. direktorice prevzela z dobrim namenom – pomagati. »Pričakovala sem veliko polen, a takšnega medijskega linča, kot so si ga privoščili ravno posamezniki, ki so to nekoč ugledno ustanovo pripeljali na rob propada, si niti v sanjah nisem predstav­ljala, še manj pa ga bom dovolila. Dejstvo, da bolnišnica potrebuje spremembe, ostaja, pa če je to komu všeč ali ne. Odločitev, kakšne bodo, pa je na strani ministrstva za zdravje.«

Skop odgovor ministrstva

»Ministrstvo za zdravje si v skladu z Nacionalnim planom zdravstvenega varstva 2016 do 2025, ki vključuje optimizacijo vodenja in upravljanja, prizadeva za pripojitev BGP Kranj k SB Jesenice. S pripojitvijo bo optimizirano vodenje in upravljanje zdravstvenih zavodov, dejavnost, ki jo izvaja kranjska bolnišnica, pa se bo v celoti ohranila na trenutni lokaciji in še dodatno razvijala,« so sporočili iz službe za odnose z javnostmi. Zaposleni v BGP Kranj pa jim sporočajo: »Delavci smo proti združitvi s SB Jesenice in želimo z novim vodstvom, ki bo za ohranitev bolnišnice, ter skupaj z odgovornimi na strani lastnika in financerja uspešno voditi zavod za doseganje enako kakovostnih storitev in obravnav, kot smo jih opravljali sedaj.« Imenovali so tudi odbor, ki bo zastopal interese BGP Kranj kot odziv na nameravano pripojitev k jeseniški bolnišnici, pripravili bodo peticijo z zbiranjem podpisov javnosti za podporo ohranitve BGP Kranj kot samostojnega zavoda.

Oddajte svoj komentar

Kranj 9°

jasno
vlažnost: 50 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

-4/12

sreda

0/14

četrtek

0/15

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

 

 

 

PRIREDITVE / Podnart, 14. februar 2024

Ljubezen in mir

PRIREDITVE / Šenčur, Naklo, Preddvor, 14. februar 2024

Ustvarjalna, kulinarična in zdravstvena delavnica

PRIREDITVE / Poženik, 14. februar 2024

Robič, botanik pod Krvavcem

RAZSTAVE / Jesenice, 14. februar 2024

Tretji planet od sonca

PRIREDITVE / Šenčur, Naklo, Preddvor, 16. februar 2024

Ustvarjalna, kulinarična in zdravstvena delavnica

PRIREDITVE / Šenčur, Naklo, Preddvor, 16. februar 2024

Ustvarjalna, kulinarična in zdravstvena delavnica

PRIREDITVE / Bohinjska Bela, 16. februar 2024

Muzikal Kekec

IZLETI / Kranj, 22. februar 2024

Druženje ob dnevu žena

 

 
 

 

 
 
 

Nasprotujejo trasi obvoza / 08:09, 14. februar

Število vozil na dan skozi Bled izven turistične sezone je 20.000. Skozi predor Karavanke gre dnevno okoli 13.000 vozil. Da uredimo promet o...

Nasprotujejo trasi obvoza / 19:06, 13. februar

V predoru Karavanke občasno uvedejo sistem po ure ke, po ure sm... In to je mednarodni promet. Seveda frekvenca osebnih vozil je na Bled vel...

Pišem županu / 10:37, 12. februar

Ne radi odgovarjajo na neprijetna vprašanja kot tale:Spoštovani g.župan in sodelavec, prosimo vas za razjasnitev vaše zaposlitve v Železniča...

Pišem županu / 10:35, 12. februar

Ne radi odgovarjajo na neprijetna vprašanja kot tale:Spoštovani g.župan in sodelavec, prosimo vas za razjasnitev vaše zaposlitve v Železniča...

Nasprotujejo trasi obvoza / 06:31, 11. februar

Ko se gredo otroci gradbince.

Ministrica Švarc Pipan (še) ne razmišlja o odstopu / 08:48, 8. februar

Za časa korone sem bil na bolniški, vrstilo se je kar eno za drugim. Vse sem prebrodil, hvala Bogu. Tudi Slovenija je prebrodila epidemijo s...

Ministrica Švarc Pipan (še) ne razmišlja o odstopu / 07:53, 8. februar

Tanja, Golob, Dominika... to je najboljše kar ima Slovenija. Vse drugega bo samo slabše. SDS je pa sploh katastrofa kar so počeli med Corona krizo.