Andrej Beden in Matjaž Ivačič sta solastnika podjetja, ki se je v treh letih delovanja prebilo tudi na afriški trg.

GeoCodis: od zemlje do zvezd

Matjaž Ivačič in Andrej Beden sta pred tremi leti ustanovila podjetje GeoCodis in v tem času razvila produkte za Simobil, Dars, Luko Koper ter se prebila tudi na afriški trg.

Kranj – GeoCodis je mlado zagonsko podjetje, ki za prostorsko analitiko uporablja geoinformacijske sisteme. Ponujajo informacijske rešitve, pri katerih je pomemben segment lokacija v prostoru. Podjetje, ki deluje v kranjskem Razvojnem centru za informacijske in komunikacijske tehnologije, sta ustanovila Matjaž Ivačič in Andrej Beden, ki sta prej deset let sodelovala že na oddelku geoinformacijskih sistemov v podjetju CGS plus. Ko so se lastniki odločili oddelek ukiniti, sta sprejela izziv in osnovala lastno podjetje, ki je kljub mladosti uspelo izpeljati že precej uspešnih projektov.

V nekaj več kot treh letih so svoje rešitve ponudili podjetjem in organizacijam, kot so Simobil, Dars, Luka Koper, Vip mobile v Srbiji in se prebiti na afriški trg. V Ugandi so namreč prek avstrijske razvojne agencije ADA ponudili rešitev, ki prebivalcem te države zagotavlja boljši nadzor nad vodnimi viri in s tem omogoča boljšo vodooskrbo. »Pripravili smo platformo, ki na enem mestu ponuja vpogled v številne parametre za več kot tisoč vodnih virov po državi,« razlaga Matjaž Ivačič, ki so mu izkušnje in poznanstva, ki jih je pridobil kot svetovalec v Združenih narodih, prišli prav tudi pri sklepanju posla v Ugandi.

»Naš enostavni model, ki izkorišča dobro pokritost Ugande z mobilnim signalom in navajenost tamkajšnjih prebivalcev na uporabo mobilnih telefonov, je nadomestil pošiljanje podatkov prek prenosnih fizičnih medijev ali interneta, ki je v marsikaterem delu države slabo razvit ali pa ga sploh ni,« dodaja drugi solastnik podjetja Andrej Beden.

Nedavno jih je na dogodku Med Afriko in Evropo – izzivi in priložnosti, ki so ga organizirali, pozdravila tudi ugandska veleposlanica v Rimu dr. Mumtaz Kassam in jim ponudila svojo pomoč. S projektom pa so si odprli vrata tudi na druge afriške trge.

»Prek podjetij, s katerimi sodelujemo, se nam je odprla možnost za projekte v tujini, ki je nismo izpustili iz rok. Poleg tega delo s tujci pozitivno vpliva na rast podjetja in zaposlenih,« je prepričan Ivačič.

Uspešno sodelujejo tudi s slovenskimi podjetji in organizacijami. Skupaj s Slovensko akademijo znanosti in umetnosti ter centrom Vesolje-SI so ustvarili aplikacijo Voda, kje si?, ki prosto dostopne podatke satelitov Sentinel Evropske vesoljske agencije izkorišča za določanje poplavnih območij. »Gre za radarski satelit, ki zagotavlja posnetke tudi ponoči in v slabih vremenskih pogojih. Podatke o stanju voda lahko prikažemo za katerokoli območje ali časovni presek. Aplikacijo izkorišča tudi Agencija RS za okolje, ki prek njih kalibrira poplavno ogroženost posameznih območij,« razlagata lastnika podjetja, v katerem trenutno deluje ekipa šestih ljudi, v kratkem pa planirajo tudi kadrovske okrepitve.

Iščejo namreč programerja, pridružil pa se jim bo tudi Poljak – strokovnjak za obdelavo podatkov satelitskega zaznavanja, ki ga je navdušil prav projekt Voda, kje si? in bi si rad dodatna znanja pridobil v Sloveniji. Kadre sicer pridobivata iz lokalnega okolja. »Poleg osnovnega znanja je kriterij pri izbiri zaposlenega tudi želja po učenju. Izkazalo se je, da se najbolje obnesejo mladi, ki se nato v podjetju naučijo potrebnih dodatnih znanj,« pravita sogovornika, ki prav zaradi tega štipendirata dva študenta. Precej pozornosti posvečata tudi razvoju lastnih podjetniških znanj, predvsem v okviru organizacije CEED Slovenija, kjer so jima na voljo tudi koristni nasveti izkušenejših podjetnikov.

Po dobrih treh letih delovanja, v katerih je podjetje našlo svoje mesto na trgu, si lastnika želita predvsem zmerne in konstantne rasti. »Precej je mladih podjetij, ki čez noč doživijo 'bum', pa potem zaradi tega pogorijo. Zato si želiva zmerne in nadzorovane rasti, hkrati pa ostati trdno na realnih tleh,« zaključuje Andrej Beden.

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

pretežno jasno
vlažnost: 71 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

-3/16

ponedeljek

-3/15

torek

7/17

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...

Kranj diha z vojašnico / 22:55, 20. marec

Migranti bojo vsaj rodnost popravli, vlada te pa na suho nateguje ;)