Po 1. maju je registracija mopedov obvezna. / Foto: Gorazd Kavčič

Lastništvo lahko potrdi priča

S 1. majem bo obvezno registrirati tudi mopede. Za vse, ki nimajo zahtevanega dokazila o izvoru in lastništvu svojega mopeda, je predviden t. i. ugotovitveni postopek.

Kranj – Pred tedni je po Facebooku zaokrožil tragikomičen zapis nekoga, ki je skušal registrirati svoj 38 let star moped, ki razvije najvišjo hitrost 25 km/h, kar zapoveduje nova zakonodaja. V omenjeni objavi se njen avtor med drugim ni mogel načuditi »predpisu«, da mora biti lastnik, ki si želi pridobiti lastninsko pravico nad mopedom, za kar sicer ne poseduje nobenega drugega ustreznega dokazila, 18 let starejši od mopeda, priči, ki bi v t. i. ugotovitvenem postopku verodostojno potrdili obstoj lastništva, pa še petnajst let starejši od njega. Da bi bilo tako pravilo absurdno, se je videlo že po množičnem odzivu in komentarjih ostalih uporabnikov družabnega omrežja, od katerih pa – zanimivo – ni skoraj nihče podvomil o resničnosti navedb. No, mi smo, zato smo za pojasnilo povprašali Uroša Grabca, vodjo kranjske poslovne enote AMZS, kjer izvajajo tudi tehnične preglede in registracijo vozil.

Pomembna tudi starost priče

Novela zakona o motornih vozilih s 1. majem res uvaja obvezno registracijo mopedov oziroma koles s pomožnim motorjem, ki razvijejo najvišjo hitrost 25 km/h, pri njihovi vožnji pa je potrebna tudi uporaba čelade. Za registracijo lastniki potrebujejo dokazilo o izvoru in lastništvu vozila, homologacijski dokument (za mopede, ki so bili dani v promet po 1. oktobru 1993, če je moralo biti izdano, oz. obvezno po 1. maju 2004), dokazilo o sklenjenem zavarovanju avtomobilske odgovornosti in dokazilo o tehnični brezhibnosti vozila. Prvi tehnični pregled je sicer pri mopedih tako kot pri drugih motornih vozilih obvezen štiri leta po prvi registraciji, nato vsaki dve leti do osmega leta starosti, potem pa vsako leto. Je pa tehnični pregled obvezen že pri prvi registraciji, če je moped starejši od štirih let.

Za moped, ki je bil kupljen v Sloveniji, se kot dokazilo o izvoru in lastništvu šteje račun o nakupu novega mopeda ter račun oz. kupoprodajna pogodba o prenosu lastništva s prvega na zadnjega lastnika (zahtevana je torej sledljivost lastništva). Zakon pa dovoljuje tudi registracijo tistih mopedov, ki so bili na ozemlju Slovenije pred 1. majem 2004, četudi ni dokazil o izvoru in lastništvu. Pogoj pa je, da lastništvo ni sporno, kar se ugotavlja v posebnem ugotovitvenem postopku, še pred tem pa se podatki o mopedu tudi vnesejo v sistem. V ugotovitvenem postopku lastnik poda izjavo, kako je moped prišel v njegovo last in da je bil moped v Sloveniji že pred 1. majem 2004. Njegovo izjavo morata potrditi praviloma dve priči, ki pa morata biti dovolj stari, da se lahko spominjata pridobitve lastništva in lahko potrdita tudi, da je bil moped v Sloveniji že pred 1. majem 2004, če tega ni mogoče dokazati z listinami. »Iz tega torej izhaja, da kot priča ne more nastopati nekdo, ki je bil tisto leto, od katerega se dokazuje obstoj lastništva, star na primer eno leto ali pa celo še ni bil rojen. V vsakem primeru pa mora priča biti polnoletna,« je pojasnil Grabec.

Doslej nobenih težav

Stranka sicer lahko izjavo o lastništvu podkrepi tudi z drugimi listinami v zvezi z mopedom, na primer s fotografijo iz tistega časa ali morebitno pogodbo s prejšnjim lastnikom. Grabec še opozarja, da mladoletnik (od dopolnjenega 14. do še ne dopolnjenega 18. leta) pri vlogi za registracijo ne mora nastopati sam, temveč le ob prisotnosti starša ali skrbnika, ki poda svoje soglasje. Mladoletnik, ki še ni dopolnil 15 let, tudi ne more biti stranka v posebnem ugotovitvenem postopku. Zaradi težav z računi o nakupu mopeda je ministrstvo za infrastrukturo z navodilom dovolilo dokazovanje lastništva z ugotovitvenim postopkom tudi za mopede, ki so prišli v Slovenijo tudi po 1. maju 2004, vendar le za tiste z največjo hitrostjo do 25 km/h, morajo pa ti mopedi obvezno imeti homologacijski dokument (potrdilo o skladnosti), dodaja. Vozniško dovoljenje za registracijo mopedov do 25 km/h ni potrebno.

Od 6. aprila naprej, ko je mopede že možno registrirati, so v kranjski poslovalnici AMZS v povprečju opravili od štiri do šest njihovih registracij dnevno. »Za približno polovico mopedov se je izkazalo, da lastniki niso imeli dokazil o lastništvu, v teh primerih so se izvedli ugotovitveni postopki. Doslej so še v vseh ugotovitvenih postopkih nastopale verodostojne priče,« je pojasnil Grabec.

Mopeda, ki zaradi predelave dosega višjo hitrost od 25 km/h, sprememba hitrosti pa ni vpisana kot predelava, ni možno registrirati, še opozarja Grabec. V tem primeru mora lastnik pri pooblaščeni organizaciji zaprositi za odobritev predelave, ki pa mora biti izvedena na servisu in skladna s homologacijsko dokumentacijo, ali pa moped predelati nazaj v prvotno stanje. Če pa je moped tovarniško izdelan za hitrost, ki je večja od 25 km/h, pa se registrira kot moped do 45 km/h.

Prva registracija mopeda z vsemi potrebnimi postopki in njegovo zavarovanje vas bo stala približno sto evrov. Polna cena zavarovanja znaša od 25 do 30 evrov, glede na vaš bonus ali malus pa je seveda lahko tudi nižja ali višja. Cena tehničnega pregleda je dobrih 17 evrov, prva (nova) registracija stane 19,70 evra, nadaljnja podaljšanja registracije pa 8,90 evra. Za izdajo prometnega dovoljenja boste plačali dober evro, za tablico pa slabih osem evrov. Generiranje na stezi in ugotovitveni postopek za lastništvo, kar je enkraten znesek ob prvi registraciji, če lastnik nima dokumentov, staneta 35 evrov.

Oddajte svoj komentar

Kranj -4°

zmerno oblačno
vlažnost: 95 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-4/10

nedelja

-4/12

ponedeljek

0/10

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

 

 

 

IZLETI / Kranj, 6. februar 2024

Na kopanje v Portorož

OBVESTILA / Šenčur, 6. februar 2024

Vadba za zdravo hrbtenico

PREDAVANJA / Kranj, 7. februar 2024

O varnosti in zdravju pri delu

PRIREDITVE / Šenčur, 7. februar 2024

Ljubezen je ključ

PRIREDITVE / Adergas, 7. februar 2024

Vse generalove skrivnosti

PRIREDITVE / Preddvor, 7. februar 2024

Ljubezen – smisel našega obstoja

IZLETI / Naklo, 8. februar 2024

Po poti kulturne dediščine

PRIREDITVE / Šenčur, 8. februar 2024

Ljubezen je ključ

 

 
 

 

 
 
 

Ministrica Švarc Pipan (še) ne razmišlja o odstopu / 16:42, 3. februar

Noro, kakšna tolpa kriminalcev trenutno vlada SLO !!

Evropska sredstva unovčena / 09:11, 3. februar

Gradi se kolesarska povezava Obrne-Boh.Bistrica. Do Bleda se ne gradi nič. Razdalja Obrne-Bled je 8km. Na tej razdalji je že zgrajena kolesa...

V Šenčurju poklon štiridesetim talcem / 21:59, 1. februar

"Vstaja se je končala z znamenito dražgoško bitko, ki je pokazala, da Nemci niso nepremagljivi,«Kdo bo učencem razložil nemško nepremagljivo...

Ljudske obveznice v začetku februarja / 14:31, 27. januar

Spomnil bi na ukradene izničene obveznice in delnice za časa vlade Alenke Bratušek. To je blo čist ajnfoh, po sistemu dons maš, jutr pa te n...

Predstavili največje projekte / 08:40, 26. januar

O širitvi OŠ Antone Janše še vedno nič. Pozabljeni od občine in sveta. Prejšnje in sedanje vodstvo OŠ ni sposobno zlobirati prepotrebno širitev šole.

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..