Janez Kert

Pasji iztrebki in še vrečke

Kmetje opozarjajo na nevšečnosti, ki jim jih povzročajo pasji iztrebki in plastične vrečke z iztrebki.

Krma ne sme vsebovati snovi, ki so prepovedane v prehrani živali, pri tem pa je blato domačih živali opredeljeno kot prepovedana snov v krmi. V primeru gnojenja kmetijskih površin s hlevskim gnojem in drugimi organskimi gnojili vsaj tri tedne po gnojenju na teh zemljiščih ni dovoljenja košnja oziroma paša.

Kranj – Vsi lastniki psov ne pospravljajo iztrebkov za svojimi psi, ampak jih puščajo na javnih površinah, na kmetijskih zemljiščih, v gozdovih ... Posledice takšnega ravnanja še posebej občutijo lastniki kmetijskih zemljišč ob sprehajalnih poteh v zaledju mest in večjih vasi, kjer je tudi koncentracija prebivalstva in psov večja. Na ta problem je na decembrski seji opozoril odbor kranjske izpostave Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, predsednik odbora Janez Kert pa nam je problem predstavil tudi »v živo«. Med ogledom kmetijskih zemljišč, po katerih vodijo sprehajalne poti od kranjskega naselja Planina proti bližnjim gozdovom, smo med brskanjem po travi odkrili veliko kupov pasjih iztrebkov, na bližnjih njivah pa tudi odvržene vrečke z iztrebki. »Odkar občine spodbujajo lastnike psov k temu, da za psi pospravljajo iztrebke v plastične vrečke, je za kmete nastal še večji problem. Vsi lastniki namreč ne odvržejo vrečke z iztrebkom v koš, ampak na njivo ali na travnik, s tem pa za kmete nastane dvojni problem: poleg iztrebkov še plastične vrečke,« ugotavlja Janez Kert in dodaja, da pasji iztrebki in vrečke ob spravilu trave zaidejo v krmo in s tem posledično tudi v živinske jasli.

Povzročitelj škode je odgovoren

V kmetijsko-gozdarski zbornici pojasnjujejo, da na javnih površinah obveznost pobiranja pasjih iztrebkov določajo občinski odloki, medtem ko za kmetijska in gozdna zemljišča, ki so večinoma v zasebni lasti, takšna obveznost ni opredeljena. Splošna pravila o odškodninski odgovornosti sicer določajo, da je povzročitelj škode za svoje dejanje (ali dejanje njegove domače živali) odgovoren lastniku, zakupniku ali uporabniku kmetijskega zemljišča, vendar pa sodna praksa po navedbah zbornice ne pozna primera, ko bi lastnik psa odškodninsko odgovarjal za škodo, ki jo je povzročil pes z iztrebljanjem na travnik, pašnik ali njivo.

»Pasji iztrebki so predvsem problem zdravstvene narave,« pravi Franc Pavlin, specialist za živinorejo v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, in dodaja: »Rejec mora zagotavljati za prodajo neoporečne proizvode, a da jih lahko zagotovi, mora biti tudi krma neoporečna. Že krma, onesnažena z zemljo (na primer prst v travni silaži), lahko pri kravah povzroči problem – listerijo, ki lahko prehaja v mleko. Krma, v kateri so pomešani pasji iztrebki, ima neprijeten vonj in jo živina poje manj, vendar to ni glavni problem. Iztrebki lahko vsebujejo tudi razne klice in zajedavce, ki jih potem živina zaužije s krmo.«

Z iztrebki se lahko prenaša tudi trakulja

Na republiški upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pojasnjujejo, da na obdelovalnih kmetijskih zemljiščih, na katerih poteka primarna pridelava hrane, ni dovoljeno nenadzorovano gibanje psov. Kmetijska gospodarstva morajo namreč vse stopnje pridelave krme izvesti v skladu z zakonodajo in dobro kmetijsko prakso in pri tem zagotoviti izpolnjevanje splošnih higienskih zahtev iz dveh evropskih uredb, ki določata pogoje za proizvodnjo krme in za pridelavo hrane. Obe uredbi določata, da mora kmetijsko gospodarstvo preprečiti onesnaženje krme oziroma hrane, onesnaženje z iztrebki psov pa se smatra kot rizično, saj se prek teh iztrebkov lahko s krmo prenašajo jajčeca pasje trakulje na druge domače živali ali s hrano na ljudi. »Vprašanje kontaminacije površin z razvojnimi oblikami glist in trakulj pa tudi z zajedavskimi praživalmi je umestno, tveganja, ki bi lahko iz tega izvirala, pa so odvisna od številnih dejavnikov, predvsem pa od zdravstvenega stanja živali,« pravijo v republiški upravi in dodajajo, da podatki o bolezni pri živalih, ki jih zbirajo in redno objavljajo, vendarle ne kažejo na to, da bi psi predstavljali resno zdravstveno tveganje za rejne živali. »Skoraj vse gliste in trakulje, ki jih najdemo pri psih in mačkah, so v relativno velikem številu prisotne tudi pri lisicah. Lisice lahko predstavljajo glavni vir za okužbe rejnih živali, sledijo jim mesojede živali (psi in mačke) na kmetiji, šele nato pa psi iz mestnih okolij,« ugotavljajo v upravi in poudarjajo, da se morajo sprehajalci psov ne glede na minimalno tveganje za prenos bolezni obnašati odgovorno in iztrebke dosledno pobirati in jih neškodljivo odstranjevati.

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

pretežno oblačno
vlažnost: 96 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

3/14

torek

1/15

sreda

1/20

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 4. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 5. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

IZLETI / Šenčur, 6. april 2024

Gremo na obalo

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??