Andreja Cerkvenik Škafar je po dvanajstih letih vodenja BGP Kranj napovedala protestni odhod s te funkcije, za katerega upa, da bo vzbudil določeno zanimanje med vsemi tistimi, ki jim ni vseeno, kaj se dogaja.

»Izstopam iz vlaka norosti«

Direktorica BGP Kranj Andreja Cerkvenik Škafar je protestno odstopila s te funkcije. »Ko sem postala glasna, sem postala nezaželena,« pravi. O njeni razrešitvi naj bi že prej razpravljali na svetu zavoda bolnišnice, ki ima dva milijona skupne izgube in za več kot devetsto tisoč evrov zapadlih obveznosti do dobaviteljev. Je to pravi argument ali pa se pravi razlog skriva v združitvi bolnišnice z jeseniško?

Kranj – Direktorica Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj Andreja Cerkvenik Škafar je na začetku tedna po 12 letih vodenja te ustanove napovedala protestni odhod s te funkcije, za katerega upa, da bo vzbudil določeno zanimanje med vsemi tistimi, ki jim ni vseeno, kaj se dogaja. Pravi, da je politični pritisk nanjo postal nevzdržen. »Sprašujem se, kaj se bo lomilo na meni, kot mi je bilo pred kratkim rečeno, in zakaj mora politika s svojimi lovkami obvladovati stroko in ji vedno na umazan način vsiljevati neke rešitve, ki imajo v ozadju popolnoma drugačne interese in namene?« Neuspešno je opozarjala na neustrezno si­stemsko financiranje programov, npr. na podcenjenost programa akutne bolnišnične obravnave v BGP Kranj, na neurejenost plačila lajšanja porodne bolečine, na pomanjkanje kadra. Trdi, da oskrba zdravih novorojen­č­kov v državi ni plačana, samo BGP Kranj za oskrbo zdravega novorojenčka plača devetsto tisoč evrov na leto iz las­tnih prihodkov.

Je krivo slabo poslovanje?

BGP Kranj je ob koncu leta 2016 imela dva milijona evrov kumulativne izgube, za devetsto tisoč evrov ima zapadlih obveznosti do dobaviteljev. Predsednica Sveta zavoda BGP Kranj Alenka Bradač pravi, da jih je prav to zaskrbelo: »V obdobju januar–februar 2017 je bilo zabeleženo še novih 97.373 evrov izgube. To je zavod privedlo v izjemno težko likvidnostno situacijo in znatno otežilo poslovanje. Plačila dobaviteljem so bila v letu 2016 realizirana v povprečnem roku osmih mesecev. BGP Kranj tudi v 2016 ni izpolnila vseh obveznosti iz pogodbe z zdravstveno zavarovalnico, zaradi česar ni bilo realiziranih zadosti prihodkov, da bi se poslovanje izboljšalo, ampak se je samo poslabševalo.« Bradačeva je potrdila, da je svet zavoda iz teh razlogov razmišljal o razrešitvi Škafarjeve. Končna presoja pa je bila, da z razrešitvijo zavod ne bi pridobil ničesar, rešitve so zato iskali skupaj z ministrstvom za zdravje. Zanimivo, Andreja Cerkvenik Škafar po drugi strani pravi, da so bili vsi njeni poskusi, da bi problematiko na sestanku predstavila minis­trici za zdravje Milojki Kolar Celarc, neuspešni.

Združitev z jeseniško bolnišnico?

»Že na sestanku v Kranju 7. marca je generalni direktor Direktorata za zdravstveno ekonomiko pri ministrstvu za zdravje Tomaž Glažar povedal, da bodo rešitve za BGP Kranj šle v smeri združevanja ter ohranjanja in možnega povečevanja zdravstvene dejavnosti na tej lokaciji, ki pa bo na ta način bolj racionalna,« je povedala Alenka Bradač, njene navedbe pa je Tomaž Glažar po odstopu Andreje Cerkvenik Škafar potrdil. Napovedal je organizacijsko pripojitev kranjske porodnišnice k jeseniški tudi z argumentom, da se je ministrstvo v resoluciji o nacionalnem načrtu zdravstvenega varstva 2016–2025 zavezalo k optimizaciji poslovanja bolnišnic: »Urejamo samo vodenje in upravljanje javnih zdravstvenih zavodov, medtem ko zdravstvena dejavnost ostaja na isti lokaciji.« Odstop Škafarjeve z mesta direktorice ga ne preseneča, saj je zavod pod njenim vodstvom že nekaj let posloval s primanjkljajem. Zanikal je politični mobing nad direktorico, kar je zanikala tudi Bradačeva.

Škafarjeva je opozorila, da je Alenka Bradač v konfliktu interesov, ker je članica tako sveta zavoda BGP Kranj kot članica sveta zavoda Splošne bolnišnice (SB) Jesenice, s tem je Škafarjeva že seznanila Komisijo za preprečevanje korupcije. Bradačevi se to ne zdi sporno, nasprotno je prepričana, da to prinaša samo koristi BGP Kranj.

Prvi odzivi v Kranju in na Jesenicah

V preteklosti so že bili poskusi ukinitve BGP Kranj, zato je razumeti ponovno skrb v zvezi s tem. »V Kranju želimo zadržati odlično zdravstveno ustanovo, ki je del ugleda občine pa tudi varnosti za žensko populacijo osrednje Gorenjske,« je sporočil kranjski župan Boštjan Trilar in dodal, da ga je javni izbruh nesoglasja z državne ravni glede vodenja bolnišnice in odstop direktorice neprijetno presenetil: »Prepričan sem, da je treba financiranje bolnišnice sistemsko primerno rešiti. BGP Kranj je specializirana bolnišnica in uživa vso podporo Mestne občine Kranj. Želimo, da v središču Gorenjske ohranimo porodništvo in ginekologijo in ju razvijamo naprej ... Sklicevanje na izgubo bolnišnice ali subjektivne sodbe glede vodstva bolnišnice ne smejo in ne morejo biti argumenti, da bi se v Kranju ukinjali dolga desetletja uspešni zdravstveni programi.« V 62 letih se je v BGP Kranj rodilo skoraj 110 tisoč otrok, operirali so več kot 134 tisoč žensk. Lani so pridobili mednarodni certifikat klinične odličnosti v porodništvu AACI. »Glede na velikost smo po evropskih standardih idealna porodnišnica, s 1200 do 1600 porodi na leto,« je zatrdila Škafarjeva.

Predlog združitve bolnišnic je komentiral tudi direktor SB Jesenice Janez Poklukar: »S strani ministrstva za zdravje smo bili pozvani k oceni prednosti in slabosti združevanja na področju poslovodenja oziroma pripojitve BGP Kranj k SB Jesenice. Ocena poslovodstva in stroke v SB Jesenice – ob predpostavki, da se dejavnost še naprej izvaja na obeh obstoječih lokacijah – je, da združitev na nivoju poslovodenja in upravljanja obeh javnih zavodov prinaša priložnosti sinergij na posameznih področjih, možnosti za optimalnejšo organizacijo in prav iz tega naslova dolgoročno tudi prihranke. Takšna poteza v prvi vrsti zahteva finančno konsolidacijo tako nastalega subjekta, ki lahko temelji le na osnovi strateško načrtovanih aktivnosti.«

Kaj sledi?

Na torkovi seji Sveta zavoda BGP Kranj so se seznanili z odstopom direktorice, dokončna razrešitev in imenovanje v. d. pa bo na izredni seji v torek, 18. aprila. Andreji Cerkvenik Škafar bi sicer mandat potekel oktobra 2018, ostaja pa zdravnica pediatrinja.

Pravi še, da ne more biti kriva za neustrezno zdrav­stveno politiko, ki vodi tudi do finančnih težav bolnišnic. Tudi ne nasprotuje predlogu gradnje nove regijske bolnišnice v Radovljici, a meni, naj se prej kot za nove zidove korektno poskrbi za financiranje zdravstva in za manjkajoči kader, brez katerega se ne da delati za ljudi. Kot zaključuje, so njena prizadevanja na mestu direktorice sprožila različne odzive vladajoče politike. Tudi takšnega, da je »Kranju treba zapreti pipico«.

Oddajte svoj komentar

Kranj 16°

oblačno
vlažnost: 66 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

6/17

petek

5/23

sobota

7/18

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

PRIREDITVE / Kokrica, 1. april 2024

Odprto prvenstvo v sekanju pirhov

PRIREDITVE / Adergas, 1. april 2024

Sekanje in valucanje pirhov

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??