Mali proizvajalci žganja bodo odslej plačevali trošarino glede na količino proizvedenega žganja.

Trošarina nič več od kotla

Po novem zakonu o trošarinah mali proizvajalci žganja ne plačujejo več pavšalne trošarine na prijavljen kotel za žganjekuho, ampak glede na proizvedeno količino žganja. Za prve štiri letošnje mesece bodo morali vložiti obračun trošarine do 31. maja.

Vzemimo za primer malega proizvajalca žganja, ki na leto skuha 300 litrov žganja s 40 volumskimi odstotki alkohola. Če to količino preračunamo na 100 volumskih odstotkov alkohola, to znese 120 litrov žganja, za katerega mora zavezanec plačati 6,60 evra trošarine za liter ali skupno 792 evrov.

Če denimo čebelar kupi žganje s plačano trošarino in iz njega naredi novo alkoholno pijačo (medeni liker), mora zanjo obračunati in plačati trošarino, a da ne bi bil dvojno obdavčen, ima pravico, da na posebnem obrazcu zahteva vračilo plačane trošarine.

Kranj – Avgusta lani je začel veljati novi zakon o trošarinah, ki tudi za male proizvajalce žganja spreminja obdavčitev. Medtem ko so doslej plačevali pavšalno trošarino na prijavljeni kotel za žganjekuho – 12,5 evra za kotel s prostornino od 40 do 100 litrov in 25 evrov za večji kotel, jo bodo po novem glede na količino proizvedenega žganja, pri tem pa ne bo razlike, ali je žganje namenjeno za lastne potrebe ali za tržne namene. Po novem se med male proizvajalce štejejo vsi, ki bodo v davčnem letu, to je od 1. maja preteklega leta do 30. aprila tekočega leta, »skuhali« največ 150 litrov žganja z vsebnostjo 100 volumskih odstotkov etilnega alkohola. Mali proizvajalci žganja bodo plačevali trošarino po znižani 50-odstotni stopnji, torej 6,6 evra za 100 volumskih odstotkov alkohola na liter. Obračun trošarine bodo morali predložiti do 31. maja za preteklo davčno obdobje, obveznost plačila trošarine pa jim bo zapadla do 30. junija.

Za lani še po starem zakonu

Na prehodu iz starega v nov trošarinski sistem bo nekoliko drugače: mali proizvajalci žganja, ki so lani imeli v lasti ali v uporabi kotel za žganjekuho, bodo glede na določbe starega zakona o trošarinah do 30. aprila letos prejeli od davčnega organa odločbo o odmeri trošarinske obveznosti za lani, za prve štiri letošnje mesece pa bodo morali vložiti obračun trošarine do 31. maja. Če v tem obdobju ne bodo kuhali žganja, jim tudi obračuna (z ničelno trošarino) ne bo treba vložiti. Prav tako jim ne bo treba obračunati in plačati trošarine za pijače, ki jih zakon uvršča med vmesne pijače, to je za pijače, ki jih bodo naredili iz lastno proizvedenega žganja z mešanjem, staranjem, aromatiziranjem, dodajanjem in tipiziranjem (npr. za borovničevec, medeni liker, zeliščni liker). Vmesne pijače so vsi izdelki z vsebnostjo alkohola, ki presega 1,2 volumskih odstotkov, ne presega pa 22 volumskih odstotkov.

Kotlov ni več treba prijavljati

Po novem tudi ni več obvezno prijavljati lastništva ali posedovanja kotla za žganjekuho, ampak bo davčni organ že ob prejemu prvega obračuna trošarine po uradni dolžnosti uvrstil malega proizvajalca žganja v evidenco trošarinskih zavezancev. V primeru, da mali proizvajalec v davčnem obdobju preseže količinsko omejitev 150 litrov žganja s 100 volumskimi odstotki alkohola, mora po poteku meseca, v katerem je presegel predpisano količino, pijaviti spremembo statusa in za celotno obdobje obračunati polni znesek trošarine 13,2 evra na liter žganja s 100 volumskimi odstotki alkohola.

Obvezne evidence

Zakon o trošarinah določa tudi obvezne evidence, ki jih morajo voditi mali proizvajalci žganja. Tako morajo voditi evidence o vrsti in količini porabljenih surovin ter o vrsti, količini in vsebnosti alkohola v proizvedenem žganju in v proizvedenih alkoholnih pijačah po dnevu proizvodnje. Poleg tega morajo voditi tudi podatke o recepturi in postopku izdelave za posamezno vrsto žganja in drugih alkoholnih pijač, podatke o vrsti in količini prodanega žganja in drugih alkoholnih pijač in kupcu po datumu prodaje ter podatke o stanju zalog žganja in drugih alkoholnih pijač.

Oddajte svoj komentar

Kranj 9°

oblačno
vlažnost: 87 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

4/10

četrtek

6/18

petek

4/22

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??