Učencem in njihovim staršem so v Šolskem centru Kranj tudi praktično pokazali, s čim vse se ukvarjajo na šoli. / Foto: Gorazd Kavčič

Pomembno raznoliko znanje

Prihodnji dijaki in študenti so minuli petek in soboto obiskovali informativne dneve, da bi zbrali čim več informacij o srednješolskih in študijskih programih, na katerih nameravajo nadaljevati šolanje.

Kranj – Informativni dnevi so priložnost, da učenci in dijaki pridobijo informacije, ki jih zanimajo glede prihodnjega šolanja, si ogledajo prostore in se seznanijo s šolskim okoljem ter spoznajo vodstvo in druge delavce šole. Marsikomu to olajša končno odločitev, sploh če ga zanima več različnih programov. Za bodoče dijake je na voljo 23.440 vpisnih mest, za študente pa skoraj 19 tisoč mest.

Glavno besedo prepustili sedanjim dijakom

Na šolah in fakultetah so se zato v petek in soboto še posebno potrudili, da bi se predstavili v kar najboljši luči. Tako je bilo tudi v Šolskem centru Kranj, kjer so glavno besedo večinoma prepustili kar sedanjim dijakom. Ti so med drugim z devetošolci in njihovimi starši delili svoje izkušnje na šoli in jim predstavili, kaj vse v šoli delajo in kaj se v letih šolanja naučijo. Na stojnicah v avli šole so tudi praktično pokazali, kaj naj bi dijaki po štirih letih šolanja znali, je pojasnil predavatelj Primož Kurent. Mit o tem, da se na tehniške šole vpisujejo zgolj fantje, je poskušala razbiti dijakinja prvega letnika programa računalnikar Nika Vrbančič: »Za to šolo sem se odločila, ker me to zanima. Tudi dekleta zanima tehnika,« se je posmejala in dodala, naj dekleta premagajo strah in se kar pogumno vpišejo tudi v njihovo šolo. Dijaki strokovne gimnazije pa so učence seznanili tudi s »prijetnejšimi« stvarmi, ki spremljajo šolanje. Kot so dejali, radi pohvalijo malico, navdušeni so tudi nad šolsko čitalnico, kot prednost so navedli še brezžični dostop do svetovnega spleta po vsej šoli. Posebej so predstavili program mednarodno priznanje za mlade Mepi in dijaško skupnost. Dijaka Edi Oblak in Tim Šlegel pa sta pri stojnici ob vhodu z navdušenjem pripovedovala o mednarodnih izmenjavah, ki sta se jih udeležila tudi sama.

Ravnateljica srednje tehniške šole Saša Kocijančič je ocenila, da je v petek dopoldne informativni dan obiskalo okrog dvesto učencev in njihovih staršev. »Vpis na naši šoli se je v zadnjih letih ustalil, manj zanimanja je le za elektrikarje, čeprav se ta panoga spet krepi, a očitno še ni prišlo v zavest otrok in staršev.« Ob tem je poudarila, da je za programa elektrikar in mehatronik operater mogoče pridobiti tudi štipendijo. Po njihovih anketah imajo sicer največji vpliv na izbiro programa prijatelji, takoj za tem pa sledijo mame. Kot prednost njihove šole je navedla majhno število splošnih predmetov, zaradi česar se uspeh dijakom v primerjavi z osnovno šolo dvigne za kakšno oceno, saj se lahko izkažejo pri strokovnih predmetih, ki jih veselijo.

Posebna pozornost športnemu oddelku

Na Gimnaziji Jesenice so devetošolcem šolo najprej predstavili ravnateljica Lidija Dornig in profesorji, zatem pa so nekaj tega, kar se dogaja na šoli, prikazali dijaki: gimnazijski pevski zbor, plesalka, akrobatska skupina Leteči medvedki ... Ravnateljica je poudarila, da so ena manjših, a kvalitetnih gimnazij, na kateri se vsi poznajo med seboj in tako tudi lažje pomagajo drug drugemu. Vsa štiri leta pripravljajo dijake, da so uspešni na maturi in da lahko izberejo študij v Sloveniji ali tujini. »Smo majhna in varna šola, pri nas ni varnostnikov, temveč le dežurni dijaki,« je poudarila Dornigova. Posebno pozornost so namenili predstavitvi športnega oddelka, saj jeseniško gimnazijo obiskuje vrsta odličnih mladih športnikov, ki uspešno združujejo šport in šolo. »Ni mi žal, da sem se vpisal na Gimnazijo Jesenice! Treba pa je delati, morali se boste učiti, druge možnosti ni. Če se boste, ne bo težav,« je devetošolcem položil na srce vsestranski dijak Andraž Maier, odličen matematik, fizik in astronom, udeleženec matematične olimpijade v Hongkongu, obenem pa tudi član akrobatske skupine Leteči medvedki. In da naj razmišljajo s svojo glavo ter naj sami sprejmejo odločitev, na katero srednjo šolo se bodo vpisali, jim je še svetoval ...

Po znanje z veliko žlico

Na Fakulteti za organizacijske vede Kranj pa so ta dan gostili dijake, ki se odločajo za študij. V uvodu jih je nagovoril dekan Iztok Podbregar, ki se je pohvalil, da ima njihova fakulteta že skoraj šestdesetletno tradicijo. »Odločate se za zadnjo tretjino življenjskega obdobja, ko človek z veliko žlico zajema znanje. Pomembno je, da zajemate čim bolj raznoliko znanje,« je svetoval prihodnjim študentom. Kot je pojasnil, je namreč življenje vse bolj dinamično. »Od vas zahteva hitre odločitve, da boste kakovostno opravljali svoje delo.«

Oddajte svoj komentar

Kranj -8°


vlažnost: 94 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-7/5

sreda

-4/9

četrtek

-3/7

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.