Sabina Rekar / Foto: Gorazd Kavčič

Upoštevati želje in sposobnosti

Mladi naj si izberejo izobraževalni program, ki ga bodo zmogli oziroma jih res veseli, pred vpisom v srednjo šolo svetuje šolska pedagoginja in pomočnica ravnateljice v Osnovni šoli Toneta Čufarja Jesenice Sabina Rekar.

Na podlagi česa se otroci odločajo za vpis v določeno srednjo šolo?

"Odvisno od otroka do otroka; mi jim poskušamo podati čim več informacij, potem pa zelo različno izbirajo, nekateri glede na nasvete staršev, drugi glede na informacije, ki jih dobijo na dnevih odprtih vrat po šolah in informativnih dnevih. Nekateri se ozirajo tudi na mnenja prijateljev, a se trudimo, da je tega čim manj, saj mora biti odločitev čim bolj individualna. Učenec mora izbrati tisto, kar ustreza njegovim sposobnostim in željam."

Ali otroci znajo že tako zgodaj prepoznati svoje močne lastnosti?

"Na žalost ne, znajo našteti svoja šibka področja, pri močnih pa se morajo kar potruditi, da jih poiščejo."

Na kakšen način jim je mogoče pomagati, da jih prepoznajo?

"Uporabljamo razne vprašalnike, med drugim imajo na voljo program Kam in kako, izpolnijo lahko tudi test posebnih interesov, pomagamo jim tudi prek individualnih pogovorov."

Kako jim lahko svetujete oziroma jim pomagate pri sprejemanju končne odločitve?

"Najprej jim ponudimo čim več splošnih informacij, potem rešujejo teste, na koncu pa poskušamo na podlagi osebnega pogovora zožiti izbor šol, na katere bi se želeli vpisati. Nekateri odločitev sprejmejo zelo hitro, že jeseni, drugi pa še na informativnih dnevih zbirajo informacije o več programih in z odločitvijo počakajo vse do vpisov v aprilu."

Kateri poklici so med otroki najbolj priljubljeni?

"Zdravstveni tehnik in vzgojitelj predšolskih otrok predvsem med dekleti, med fanti pa tudi poklici s področja strojništva. Pri izbiri nadaljnjega šolanja še vedno najbolj odločilno vpliva bližina šole, ki naj bi jo obiskovali."

Ali imajo učenci že v devetem razredu pred očmi tudi svoj prihodnji poklic ali mogoče z izbiro gimnazije želijo odložiti to odločitev še vsaj za štiri leta?

"Nekateri imajo že zelo natančno začrtano poklicno pot, a kljub temu ni nujno, da si čez štiri leta ne bodo premislili. Tisti, ki so že zelo odločeni glede poklica, se po navadi vpisujejo bolj v tehniške programe."

V zadnjem času se veliko govori o deficitarnih poklicih. Koliko to vpliva na odločitev za določeno šolo?

"Ne vpliva, seznama deficitarnih poklicev niti ne pogledajo, čeprav jim povem zanj. Menim, da bi se pri tem morali bolj vključiti starši in sodelovati pri predstavitvah, pogovorih ..."

Kdaj se učenci obrnejo na vas oziroma v katerih primerih najpogosteje potrebujejo pomoč pri sprejemanju odločitev glede nadaljnjega šolanja?

"Nekaj časa samo srkajo informacije, ko prihajam k njim v razred. Nekateri potem že zgodaj sprejmejo odločitev, tisti, ki se ne morejo odločiti, pa januarja in februarja pridejo trkat na moja vrata. Najtežje je, ko ob izpolnjevanju vprašalnikov odgovarjajo samo, česa ne želijo. Če vsaj malo vedo, kaj bi radi počeli, jim lahko pomagaš, sicer je to precej težje. Sploh pri dekletih, ki imajo še manj izbire pri poklicnih programih kot fantje."

In kako potem ravnate v takih primerih?

"Skupaj pripravimo ožji izbor šol, ki so jim na voljo, potem jih napotim še na dneve odprtih vrat in informativne dneve, nato pa se je treba odločiti. Treba se je zavedati, da imajo nekateri tudi nerealne želje glede na svoj učni uspeh. Pri nas sploh Avstrija velja za neke vrste obljubljeno deželo. A na leto se v katero od avstrijskih šol vpišeta zgolj eden do dva dijaka."

Kaj torej svetujete mladim, ki so se znašli pred eno izmed zelo pomembnih izbir v svojem življenju?

"Naj si izberejo program, ki ga bodo zmogli, pa mogoče potem nadaljujejo po korakih naprej, oziroma naj izberejo res tisto, kar jih veseli."

Oddajte svoj komentar

Kranj 0°

jasno
vlažnost: 96 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

-2/7

četrtek

-2/7

petek

-6/7

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

PREDAVANJA / Dovje, 26. januar 2024

Koščki Zemlje

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

GLEDALIŠČE / Križe, 27. januar 2024

Drama Hodnik

PRIREDITVE / Kranj, 30. januar 2024

O slikanici in drugih knjigah Nataše Rupena

IZLETI / Kranj, 1. februar 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.