Kamnolom v Kamni Gorici izkoriščajo že petinštirideset let. Domačini pravijo, da so se na hrup, povečan promet in s tem povezane težave že navadili, širitvi pa vendarle ostro nasprotujejo. / Foto: Gorazd Kavčič

Nasprotujejo širitvi kamnoloma

Prebivalci Kamne Gorice ostro nasprotujejo širjenju kamnoloma v smeri proti vasi. Občina bo pripombe upoštevala ob pripravi podrobnega prostorskega načrta, podeljevanje koncesij pa je v pristojnosti države.

Kamna Gorica – Krajani Kamne Gorice so se ob nedavni obravnavi sprememb prostorskega načrta (OPPN), ki bi omogočal širitev Kamnoloma Kamna Gorica, s protestnim pismom obrnili na občino. Kot pravijo, je prostorski dokument, ki bi omogočal širitev kamnoloma v smeri proti naselju, občinski svet tudi zaradi njihovega nasprotovanja prvič zavrnil že spomladi 2014. »Bili smo prepričani, da je to za nami, a je bila sredi novembra spet sklicana javna obravnava osnutka občinskega podrobnega prostorskega načrta, na kateri smo bili krajani spet odločno proti širitvi kamnoloma,« pojas­njujejo.

Kot enega od argumentov proti širitvi navajajo, da je vas spomeniško zaščitena in bi približevanje miniranja poškodovalo stare kamnite hiše. Kot pravijo, tresenje tal že zdaj močno občutijo prebivalci ob glavni cesti, po kateri poteka tovorni promet iz kamnoloma. »Napačna so tudi navajanja, da se kamnolom po širitvi ne bo videl v večjem obsegu kot sedaj. Vrh predvidene širitve kamnoloma je od vrha smučišča oddaljen le 150 metrov in z odpiranjem tega dela postane kamnolom 'okno' Kamne Gorice v negativnem pomenu.«

Kot še poudarjajo domačini, na javni obravnavi niso dobili odgovorov na zastav­ljena vprašanja o časovnici in natančni opredelitvi sanacijskega načrta, zato so tudi s pismom, naslovljenim na radovljiškega župana Cirila Globočnika, izrazili svoje nasprotovanje širitvi.

Nasprotujejo širitvi kamnoloma v smeri Kamne Gorice. Obenem zahtevajo zagotovilo, da bodo vse ceste iz Kamne Gorice, ki jih uničujejo predvsem težki tovornjaki iz kamnoloma, v roku enega leta ustrezno sanirane in nato sproti vzdrževane, ter takojšnjo omejitev prometa iz kamnoloma in redno kontrolo obtežitve tovornjakov. Pričakujejo tudi, da bodo pristojni poskrbeli za ugotavljanje vpliva izkopavanj in miniranj na stanje podtalnice in vodnih virov. Od Občine Radovljica zahtevajo, da vsa sredstva, ki jih od kamnoloma pridobi s koncesnino, nameni izključno Lipniški dolini, od koncesionarja, družbe GGD, pa zagotovilo, da vsako leto del dobička, ki ga ustvari z dejavnostjo v kamnolomu, nameni razvoju Kamne Gorice.

Kot pravi radovljiški župan Ciril Globočnik, bo občina vse pripombe, ki so bile podane v času razgrnitve, tudi protestno pismo, preverila in se do njih opredelila, glede na sprejeta stališča do pripomb pa se bo nadaljeval postopek sprejemanja OPPN. Ob tem opozarja, da koncesijo za kamnolom podeljuje država.

»Kot vem, gre v Kamni Gorici za posebno kamnino, ki je ni mogoče pridobivati nikjer drugje v Sloveniji, zato je kamnolom strateškega pomena v državnem, ne v lokalnem smislu. Prepričan sem, da bo koncesionar storil vse, da bodo zadovoljni tudi krajani, prav tako imamo zagotovilo direkcije za ceste, da bo Lipniška dolina dobila cestne povezave, kakršne ji pripadajo. Že v prihodnjem letu se bo tako začel graditi drugi del resnično kritičnega odseka ceste na Lancovem, kar bo velika pridobitev za celotno dolino.«

Protestno pismo so prejeli tudi v družbi GGD, ki kot koncesionar izkorišča kamnogoriški kamnolom. »Do njega se bomo, tako kot do vseh ostalih pripomb, prejetih v času javne razgrnitve predmetnega OPPN, opredelili v stališčih do pripomb,« so pojasnili v Gorenjski gradbeni družbi.

Oddajte svoj komentar

Kranj -5°

pretežno oblačno
vlažnost: 93 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-14/2

ponedeljek

-10/4

torek

-7/8

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?