Vodnik Krešimir in voznik našega avtobusa Zlatko, s katerima smo v treh dneh preživeli precej skupnega časa.

Deževni Neum

Tudi letos sta Gorenjski glas in Kompas organizirala obiranje mandarin v dolini Neretve. Tridnevno popotovanje pa je tokrat še dodatno obogatil obisk Mostarja, priljubljene prestolnice Hercegovine.

Tradicionalno obiranje mandarin (1)

Ko smo se v zgodnjih jutranjih urah v petek odpravili na pot, smo precej časa namenili pogovoru o vremenu, saj se je obetal bolj kot ne deževen konec tedna. Na srečo je vremenska napoved veljala le za prvi dan, ki pa smo ga v večini preživeli v avtobusu. Z Gorenjskega do Neuma oziroma Grand Hotela Neum, kjer smo bili tokrat nastanjeni, je kar precej ur vožnje.

Neum je pravzaprav občina in mesto v Bosni in Hercegovini, ki leži ob morju, z obeh strani pa ga obkroža Hrvaška. Ko se Slovenci pogovarjajo o njem, rečejo, da je to 'bosansko morje', Kompasov vodnik Krešimir Tomas pa nam je postregel še s kakšno zanimivostjo o samem Neumu. Teh 13 kilometrov njihove obale je bilo namreč vse do konca leta 1995 nekako zaprtih za domače turiste, saj so bile turistične kapacitete na razpolago le takratni bosanski eliti. In turizem je tisto, od česar Neum živi. Pozno popoldne smo se sprehodili še ob obali, mimogrede pa izvedeli, da je Bosna dežela, kjer morski dateljni – školjke, ki so sicer iz rodu dagenj – prosto najdejo pot na mize restavracij in gostiln. V Bosni namreč njihovo nabiranje ni prepovedano. Morski datlji živijo na apnenčasti podlagi, vendar niso pritrjeni, temveč vanjo vrtajo rove in v njih rastejo. Za nabiranje je zato treba razbijati kamnito morsko dno, da so zanimivi za nabiralce, pa morajo imeti vsaj dvajset let in več. Krešimir je še dodal, da se sem in tja kdo cinično pošali, da bi verjetno sosednji polotok Klek že izginil, če bi vsi morski datlji prišli iz Bosne … Je star maček v svojem poslu, ki najde odgovor na vsako vprašanje, in v treh dneh so ga ljudje enostavno vzljubili.

Tokratno obiranje mandarin smo popotniki Gorenj­skega glasa združili z obiskom Mostarja. Skozi Čapljino smo najprej prispeli do Počitelja, a smo ogled slikovitega srednjeveškega naselja ob Neretvi pustili za konec. Kraj je nastal v času osmanskega imperija in glavne mestne zanimivosti so se ohranile še iz tistega časa. Najprej smo se ustavili ob izviru Bune pri Blagaju, kjer pod 240 metrov visoko pečino stoji tekija oziroma samostan Tekija Blagaj. Gre v bistvu za izjemen spoj arhitekture in narave, samostan pa že vrsto let služi različnim redovom dervišev.

(Nadaljevanje prihodnjič)

Oddajte svoj komentar

Kranj 15°

zmerno oblačno
vlažnost: 44 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

-1/14

sreda

1/18

četrtek

3/20

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Škofja Loka, 20. marec 2024

Fenomen narodne noše

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

OBVESTILA / Gorenjska, 21. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Jesenice, 21. marec 2024

O ukrajinskih princesah na evropskih prestolih

RAZSTAVE / Tržič, 21. marec 2024

Pazi, kam stopiš

 

 
 

 

 
 
 

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...

Hišnik ne pozna hišniškega dela? / 08:05, 20. marec

Tipično. Gospa izpade kot "tečna baba", ki se vtika v vse in vsakega, večno negoduje in ji nikoli nič ni prav. Sosedje se "pomenljivo" spogl...

Smučišče neupravičeno zaprto / 18:40, 19. marec

Tožiti inšpektorico za vso nastalo škodo ! Sicer pa ja, časi vlade halfšiptarja ko nisi smel na cesti jesti rogljička, lahko pa si bil pri s...

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.