Slovenski mojstri ustne harmonike pod stolpom Taipei 101 v glavnem mestu Tajvana, ki je s 509 metri višine peta najvišja zgradba na svetu. / Foto: arhiv Sorarmonice

Med Tajvanci so se počutili kot doma

Ansambel ustnih harmonik Sorarmonica iz Sore pri Medvodah je v avgustu gostoval na enem največjih tekmovanj ustnih harmonik na svetu, na azijsko-pacifiškem festivalu ustnih harmonik v mestu Hsinchu v Tajvanu.

Ustna harmonika, med ljudmi je običajno v rabi poenostavljen izraz orglice, je pri nas pogost in priljubljen instrument. V Sloveniji deluje nekaj odličnih solistov in sestavov, vodilni med njimi pa je zadnja leta nedvomno Ansambel ustnih harmonik Sorarmonica, ki, kot se skriva v imenu, prihaja iz Sore pri Medvodah, kjer je sicer doma umetniški vodja ansambla Vladimir Hrovat. Sestav tvorijo štirje člani in štiri članice, ob Hrovatu še Simona Perme, Dinko Hrabrić, Polona Jeršin, Valentin Bogataj, Mira Vidic, Andrej Primc in Maja Nemanič. Vladimir pravi, da ima prav po spolu mešana zasedba najboljše ravnovesje za ansambel kot tak.

Ansambel so namensko sestavili za udeležbo na Svetovnem festivalu ustne harmonike v nemškem Trossingenu leta 2013, uspešen nastop jih je naslednje leto popeljal na Baltic-Nordic open festival v estonsko mesto Pärnu, kje so s posebnim vabilom nastopili tudi lani in osvojili grand prix za najboljši sestav festivala. Na festivalu v angleškem Bristolu so še posebno navdušili z izvedbo Ravelovega Bolera. »Že na festivalu v Trossingenu, kjer smo med domala samimi Azijci dostojno predstavljali Evropo, sem razmišljal o udeležbi na kakšnem od azijskih festivalov. Člani so sprva menili, da bi bilo preveč smelo nastopati tam, kjer velja, da je najboljši tisti, ki igra najhitreje. A smo se vendarle odločili spustiti v žrelo,« v duhovitem tonu pove Vladimir. Uspelo jim je vzpostaviti kontakt z organizacijskim komitejem azijsko-pacifiškega festivala ustnih harmonik v mestu Hsinchu na Tajvanu, ki sicer poteka bienalno. Kasneje so se za pomoč pri povezovanju obrnili tudi na veliko poznavalko Tajvana, dr. Sašo Istenič z Oddelka za azijske študije na Filozofski fakulteti v Ljubljani. »S festivalom smo res imeli vseskozi veliko srečo, od priprav nanj, prihoda v Tajvan, ko nas je sprejel Slovenec Primož Parovel, harmonikar in profesor na univerzi v Hsinchuju, do bivanja in gostoljubnosti domačinov ter nastopanja na njihovih odrih,« se avgustovskega gostovanja v Tajvanju z veseljem spominja sogovornik.

Festival je največje tekmovanje skupin in solistov ustne harmonike v Aziji in je tokrat štel kar tisoč petsto udeležencev in devetsto nastopajočih sestavov oziroma posameznikov. Neke vrste olimpijske igre za instrument, ki je v tem delu Azije zelo priljubljen in ima skoraj stoletno tradicijo. Tekmujoči so nastopali v devetih kategorijah in štiridesetih podkategorijah, okrog 120 tekmovalnih nastopov je v vlogi strokovnega žiranta spremljal tudi Vladimir: »Tekmovanje je potekalo brezhibno, kot žirant pa sem spoznaval tudi razlike v odnosu do igranja ustne harmonike. Kot rečno, je pri njih pomembna predvsem hitrost igranja, ne pa vedno kvaliteta izvedbe, kot je to pri nas.« Na festivalu je bilo osem gala in deset posebnih koncertov, na enem izmed odrov, tako imenovanem odprtem odru, so polurni nastop izključno slovenske glasbe pripravili tudi Soraromnica. Dodaten uro in pol dolg koncert jim je organiziral tudi Primož Parovel v Grace Baptist Church v glavnem mestu Tajpej. »Bil je čudovit koncert, na katerem smo igrali repertoar z zgoščenke z naslovom V svetu klasike, ki smo jo izdali pred odhodom v Tajvan. Koncert je bil v okviru enega njihovih abonmajev, zato nam je aplavz zrele koncertne publike, še toliko bolj godil,« nadaljuje Vladimir Hrovat, ki se je s Sorarmonico – kljub temu da so bili na festivalu predvsem gostje – tudi pomeril v petih tekmovalnih kategorijah, solo, duet, trio, sekstet in celotni ansambel. Žirijo so navdušili predvsem s svojo izvedbo Bolera. Sorarmonica so najbolj prepoznavni v klasiki, zato so se na zgoščenki odločili za izbor priredb klasične glasbe od Gallusa do Ravela.

Za nastop so kot vedno v preteklosti pripravili tudi priredbo skladbe, značilne za državo, v kateri igrajo, pri izboru pa jim je spet pomagala Isteničeva. »Skoraj nismo mogli verjeti, kako razširjen instrument je v tem delu Azije ustna harmonika in kako močno tradicijo ima. Na petdnevnem festivalu smo bili skoraj vse do zadnjega edini Evropejci, ob zaključku pa sta se predstavila še sestava iz Italije in Francije. V Tajvanu smo se počutili kot doma, saj smo povsod doživeli zelo topel sprejem in bili deležni velike pozornosti. Osebje, ki je skrbelo za organizacijo, je bilo vselej na voljo, vsak dan so nas peljali na kosilo v drugo restavracijo, tako smo dodobra spoznali tudi njihovo kulinariko. Sam sem teden dni jedel samo s palčkami,« se pošali Vladimir in pokaže komplet treh ustnih harmonik z vgraviranim svojim imenom, ki jih je prejel kot član žirije.

Gostovanje v Tajvanu je bil letošnji vrhunec Sorarmonice, že do novega leta pa imajo v načrtu okrog deset javnih nastopov in koncertov, tako v domači občini kot po Sloveniji. Kot je še povedal Hrovat, žal njihove uspešnosti tokrat niso prepoznali na Ministrstvu za kulturo niti v domači občini, zato so se za pokritje stroškov poti v Azijo zanesli na nekaj zvestih pokroviteljev in predvsem lastna sredstva. Kljub temu da so že prejeli vabilo na azijski festival v Pjongjang leta 2018, pa razmišljajo, da se bodo v prihodnjem letu, dveh odpravili na zahodni kontinent bodisi v Severno bodisi v Južno Ameriko. Predvsem pa bodo delali na novih skladbah. »Veliko jih je še, ki čakajo prav na našo uglasbitev,« še dodaja Hrovat.

Oddajte svoj komentar

Kranj 13°

pretežno jasno
vlažnost: 53 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

-1/14

sreda

1/18

četrtek

3/20

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Škofja Loka, 20. marec 2024

Fenomen narodne noše

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

GLEDALIŠČE / Dovje, 21. marec 2024

Premiera predstave Kri

OBVESTILA / Gorenjska, 21. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Jesenice, 21. marec 2024

O ukrajinskih princesah na evropskih prestolih

 

 
 

 

 
 
 

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...

Hišnik ne pozna hišniškega dela? / 08:05, 20. marec

Tipično. Gospa izpade kot "tečna baba", ki se vtika v vse in vsakega, večno negoduje in ji nikoli nič ni prav. Sosedje se "pomenljivo" spogl...

Smučišče neupravičeno zaprto / 18:40, 19. marec

Tožiti inšpektorico za vso nastalo škodo ! Sicer pa ja, časi vlade halfšiptarja ko nisi smel na cesti jesti rogljička, lahko pa si bil pri s...

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.