Večmesečno fizično nasilje nad dveletnim otrokom je žal ostalo skrito za štirimi stenami. / Foto: Andraž Sodja

Deklico trpinčili več mesecev

Za smrt dveletne deklice z Jesenic, ki naj bi bila več mesecev žrtev fizičnega nasilja, naj bi bila odgovorna mati in njen partner. Oba so priprli.

Jesenice – Danes popoldne bodo na pokopališču na Blejski Dobravi pokopali dveletno deklico, ki je v ponedeljek zaradi hudih poškodb umrla v ljubljanskem kliničnem centru. Na Policijski upravi Kranj so potrdili, da je bila deklica žrtev večmesečnega fizičnega nasilja, za kar so kazensko ovadili dve osebi. Neuradno sta štirih kaznivih dejanj osumljena mati in njen partner, za oba je v torek kranjsko okrožno sodišče po prestanem policijskem in sodnem pridržanju ter zaslišanju pred preiskovalno sodnico odredilo enomesečni sodni pripor. Gorenjski kriminalisti so ju osumili storitve kaznivih dejanj zanemarjanja in surovega ravnanja z mladoletno osebo ter povzročitve posebno hude telesne poškodbe, ki je povzročila smrt otroka. Za prvo dejanje je predpisana kazen do pet let zapora, za drugo pa do petnajst let. Vzrok za nekajmesečno surovo ravnanje z otrokom uradno ni znan, pojavilo pa naj bi se v zadnjem obdobju, ko je mati po razhodu z dekličinim očetom zaživela z novim partnerjem.

Potem ko so s kranjske policijske uprave v ponedeljek dopoldne sporočili, da obravnavajo sum storitve kaznivega dejanja zanemarjanja in surovega ravnanja na škodo otroka, so še isti dan zvečer potrdili, da je dvelet­na deklica z Jesenic umrla v zdravstveni ustanovi. V torek, ko so že zbrali dovolj podatkov, je vodja gorenjskih kriminalistov Primož Donoša uradno potrdil, da so v okviru kriminalistične preiskave dvema osebama odvzeli prostost, preiskava pa se še nadaljuje.

»Kriminalistična preiskava s tem še ni zaključena, saj se preverjajo ostali sumi in pridobljene informacije. V dosedanji preiskavi smo ugotovili znake hudega zanemarjanja otroka, ki je trajalo zadnjih nekaj mesecev, in posledica teh dejanj so bile zadobljene telesne poškodbe,« je razkril Donoša. Ob tem je poudaril, da policija ni bila nikdar seznanjena o naznanitvi kaznivega dejanja v dekličini družini, podobno nam je odgovorila tudi Anita Bregar, direktorica Centra za socialno delo Jesenice (CSD), kjer so sicer dekličino družino obravnavali zaradi razhoda njenih staršev: »CSD Jesenice ni dobil nikoli nobene informacije o sumu nasilja v prejšnji in sedanji družini.«

Trpinčenje otroka ostalo prikrito

Bregarjeva je dodatno razložila, da je tudi otrokov oče po tragičnem dogodku v pogovoru s CSD večkrat poudarjal, da o neprimerni skrbi matere za otroka, kaj šele o surovem ravnanju, ni vedel in naj bi tudi v medijih zatrjeval, da tega ni zaznal in o tem tudi ni nikogar obveščal. »Ob teh izjavah v medijih je bil oče prizadet. Glede na izkrivljene navedbe je bil pripravljen posredovati tudi pisno izjavo o tem,« je povedala. Na CSD Jesenice sicer dekličino družino poznajo in so se z njo med drugim srečali ob reorganizaciji družine, ko sta se starša dogovarjala o organizaciji nadaljnjega življenja otrok ter jima je uspelo skleniti tudi dogovor. »Drugi otroci so na varnem pri očetu. CSD jim nudi vso pomoč, ki jo ob tem tragičnem dogodku otroci in oče potrebujejo, in se dogovarjamo tudi o nadaljnjih pomočeh družini,« je še poudarila Bregarjeva.

Deklico so hudo poškodovano v jeseniško bolnišnico z doma odpeljali v soboto okoli poldneva, potem ko je eden od osumljenih zaprosil za zdravniško pomoč. Jeseniški zdravniki so po naših podatkih že takoj ob sprejemu hudo pretepenega otroka spoznali, da jo bo treba čim prej premestiti v bolje opremljen ljubljanski klinični center, kamor so jo nazadnje odpeljali s helikopterjem. Po poročanju medijev naj bi imela deklica počeno lobanjo, zlomljeno ključnico, rebro in nogico, zdravniki naj bi odkrili tudi do nekaj mesecev stare nezdravljene poškodbe, menda pa so bile na njej tudi sledi ugasnjenih cigaret. Pogled nanjo je bil menda tako grozljiv, da je pretresel tudi vsega vajeno medicinsko osebje.

Nasilje čim prej prijaviti

Nasilje v družini in še posebej nad otroki je po ugotovitvah pristojnih služb v Sloveniji še vedno precej razširjeno. Policija je na primer lani obravnavala približno 1200 kaznivih dejanj nasilja v družini ter okoli 400 kaznivih dejanj zanemarjanja in surovega ravnanja na škodo otroka, največkrat pa so storilci člani družin oziroma bivajo pod isto streho. »Tu gre za kazniva dejanja, ki so bila policiji naznanjena ali pa je policija sama z zbiranjem obvestil prišla do teh podatkov,« je poudaril prvi gorenjski kriminalist Primož Donoša in pozval vse, ki so priča takšnim dejanjem, v katerih otroci ne morejo spregovoriti, da jih naznanijo policiji, ker jih bo ta vsekakor preiskovala. »Tudi v tem primeru otrok ni mogel spregovoriti o kaznivem dejanju. To vidi okolica, to vidijo tisti, ki so vključeni v neko skupnost in razne državne ustanove, vsak ima možnost oz. dolžnost naznaniti tovrstna kazniva dejanja,« je še poudaril.

Nasilje lahko policiji ali državnemu tožilstvu prijavi vsakdo – žrtev, priča, otrok, mladoletnik, nevladna organizacija, zasebne in državne ustanove. K prijavi so posebej zavezani vrtci, šole, zdravstvene organizacije, po uradni dolžnosti pa jo morajo vložiti uradne osebe. V nujnih primerih, ko je ogroženo življenje ali ko mora posredovati policija, nasilje lahko prijavimo na intervencijsko številko policije 113. Na spletnih straneh policije je možno oddati anonimno elektronsko prijavo, a policija opozarja, da takih prijav ne morejo šteti za nujne, ampak le kot informacijo, na podlagi katere je pogosto onemogočeno učinkovito ukrepanje zaradi nesodelovanja udeleženih. Sum nasilja nad otrokom lahko prijavite tudi na SOS-telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja 080 11 55.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

delno oblačno
vlažnost: 37 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-2/14

petek

2/10

sobota

-1/13

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Jesenice, 19. april 2024

Mladost mesta rdečega prahu

PRIREDITVE / Mojstrana, 19. april 2024

Nepal – dežela himalajskih velikanov

PRIREDITVE / Medvode, 19. april 2024

Evropski teden mladih

PRIREDITVE / Adergas, 19. april 2024

Večer otroškega kamišibaja

OBVESTILA / Britof, 20. april 2024

Blagoslov koles

OBVESTILA / Šenčur, 20. april 2024

Spominska plošča Janezu Mlakarju

PRIREDITVE / Adergas, 20. april 2024

Ljudske pesmi v evropskem prostoru

PRIREDITVE / Šenčur, 22. april 2024

Umovadba

 

 
 

 

 
 
 

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...