Nasprotovanja novi rešitvi

Predlog nove zakonske ureditve dimnikarske službe je pri dimnikarjih naletel na neodobravanje – po besedah predsednika dimnikarske sekcije Obrtne zbornice Simona Dovrtela (Nasprotovanja novi rešitvi, GG, 18. 9. 2015) pomeni nič manj kot ogrožanje zdravja, življenja in splošne varnosti! No, v resnici ima nasprotovanje predlogu zakona bolj malo opraviti s skrbjo za zdravje občanov, zato pa toliko več z ogroženostjo monopolnega položaja dimnikarskih družb, ki naj bi ga predlog novega zakona formalno odpravil. Prav s predpisi umetno vzpostavljen geografski monopol zagotavlja dimnikarjem tako rekoč neomejeno oblast nad malim potrošnikom, kar nekatere dimnikarske družbe zlorabljajo na komaj verjetne načine: od vsiljevanja nepotrebnih storitev, preseganja pooblastil, nalaganja obveznosti potrošnikom v zvezi z napravami, ki sploh niso predmet storitev dimnikarske službe, pa vse do obračunavanja storitev v nasprotju s cenikom do neupravičenega obračunavanja potnih stroškov in še bi lahko naštevali. Eden najbolj spornih primerov zlorabe monopolnega položaja izvira z območja Gorenjske, kjer je dimnikarska družba pogojevala izdajo pozitivnega mnenja o požarni varnosti nepremičnine z lastnikovim pristankom na ustanovitev stvarne služnosti izvajanja dimnikarskih storitev in neomejenega ter trajnega dostopanja v nepremičnino in dosegla vpis te služnosti v zemljiško knjigo! Samo vprašamo se lahko, koliko je še uporabna nepremičnina, v katero lahko kadarkoli nepovabljeno vstopi dimnikar in kolikšno premoženjsko škodo zaradi manjvrednosti takšne nepremičnine trpi njen lastnik.

Predlog novega zakona naj bi bil v neskladju z ustavo, ker prenaša odgovornost na potrošnika in mu omogoča enostransko izbiro izvajalca, prepričujejo dimnikarji. Nesmisel! V neskladju z ustavo in evropskim pravnim redom je kvečjemu obstoječa ureditev, ki v nasprotju s pravico do svobodne gospodarske pobude vzpostavlja in ščiti monopol ter omogoča grobe posege v človekove pravice. Prosta izbira potrošnika in svobodna konkurenca na trgu bosta posameznim ekscesnim dimnikarjem hitro pristrigla peruti – tega se ti dimnikarji dobro zavedajo in bojijo. To je tudi razlog, zakaj se v imenu dimnikarskega ceha najglasneje oglaša prav predstavnik tiste dimnikarske družbe, za katero je Ministrstvo za okolje in prostor pred časom s pravnomočno odločbo ugotovilo, da množično krši predpise o izvajanju dimnikarske službe.

V isti številki Gorenjskega glasa je bila objavljena novica (Ena od dveh sodb razveljavljena, GG, 18. 9. 2015), da Dimnikarstvo Dovrtel od Mestne občine Kranj zahteva plačilo očitno pretirane odškodnine v skupni višini 2,4 milijona evrov(!), ker je občina pred leti poskušala prekiniti pogodbo, sklenjeno z Dimnikarstvom Dovrtel. Tudi takšni primeri so odraz delovanja monopola, ki za krinko javno izražene skrbi za požarno varnost, zdravje ljudi itd. brezkompromisno uresničuje zasebne finančne interese na škodo ne le malih potrošnikov, temveč tudi davkoplačevalcev in države kot celote. Takojšnja ukinitev monopola in vzpostavitev svobodne konkurence na trgu ponudnikov dimnikarskih storitev je ena od nujnih razvojnih reform, katere izvedbo mora javnost dosledno zahtevati.

Ljubomira Bratina, Kranj

×