Na mednarodni ekipni preizkušnji vodnikov reševalnih psov Potres 2021 je sodelovalo enajst ekip iz štirih držav. / Foto: Gorazd Kavčič

Reševalni psi v veliko pomoč

Klub vodnikov reševalnih psov Kranj je v Struževem v sodelovanju s kranjsko Civilno zaščito organiziral mednarodno ekipno preizkušnjo vodnikov reševalnih psov– vajo Potres 2021.

Kranj – Namen mednarodne preizkušnje, v kateri je sodelovalo 11 ekip iz štirih držav, Slovenije, Avstrije, Nemčije in Slovaške, je bilo preverjanje in krepitev pripravljenosti sistema zaščite, reševanja in pomoči. V izvedbo vaje je bilo vključenih več kot trideset udeležencev, ki so v ruševinah na različnih lokacijah prikazali reševanje, ter dvajset prostovoljcev, ki so sodelovali na petih deloviščih v vlogi poškodovanih oseb. Delovišča so vključevala tri iskanja zasutih oseb v podrtih stavbah, iskanje pogrešanih v naravi in iskanje izgubljenih oseb v rovih pod Kranjem. Ekipo so sestavljali trije vodniki, vsak s svojim reševalnim psom, ki so morali med preizkušnjo v omejenem času najti maksimalno število pogrešanih oseb.

»Z vajo smo obenem želeli javnosti predstaviti vlogo reševalnega psa, ki je pri iskanju pogrešanih oseb izrednega pomena. Pes osebo zazna z vonjem, pri tem je za vodnike ključno, da zaupajo svojim psom in prepoznajo, kdaj je nakazovanje, ki ga pes pokaže z glasnim lajanjem, pravo. Sodelovanje psov pri reševanju pomaga pri hitrejšem lociranju izgubljenih oseb, s tem pa olajšajo delo ostalim reševalnim službam in skrajšajo čas iskanja,« je pojasnil vodja vaje Robert Anžič iz Kluba vodnikov reševalnih psov Kranj, ki velja za enega uspešnejših predstavnikov v Mednarodni organizaciji reševalnih psov (IRO).

Preizkušnja ekip je potekala minuli petek in soboto, vajo pa so si na poligonu CZ MO Kranj v Struževem lahko ogledali tudi zunanji obiskovalci. Scenarij vaje je predvidel močnejši potresni sunek v Kranju in okolici. Aktiviran je bil regijski center za obveščanje Kranj, ki je poslal na teren Enoto CZ vodnikov reševalnih psov Kranj ter pozval na pomoč še druge vodnike psov iz Slovenije in tujine. Izvedeli so tudi, da so bili v času potresnega sunka v reki Savi ljudje na gumijastem čolnu, ki se je zaradi strahu potnikov prevrnil. Potapljači so pregledali reko, vodniki reševalnih psov pa preiskali obrežje. »Med vajo smo preverjali usposobljenost psov, iznajdljivost vodnikov in usklajenost ekipe. Na vsakem delovišču je bil prisoten sodnik, ki je udeležence ocenjeval. Najbolje se je izkazala ekipa 1 Kluba vodnikov reševalnih psov Kranj,« je povedal David Pogačnik iz domačega kluba.

V petek je vadišče v Struževem obiskal tudi minister za obrambo Matej Tonin s kranjskim županom Matjažem Rakovcem. »Slovenski sistem zaščite in reševanja, ki temelji na prostovoljstvu, je zelo dober, kar dokazujejo tudi izvedene mednarodne vaje. Med njimi so vodniki reševalnih psov eni izmed vrhunsko usposobljenih posameznikov, ki dosegajo izjemne tekmovalne rezultate tudi v mednarodnem merilu,« je dejal minister; in še: »S predstavniki kranjskega kluba vodnikov reševalnih psov in mestne občine smo se uskladili pri nadaljnjih korakih, s katerim bomo izboljšali in z gradbenim materialom ojačali poligon v Struževem in ga na tak način izboljšali za usposabljanje.«