V tej hiši, pri Ukanu, se je 3. oktobra 1891 začel pouk v šentanski šoli.

Sto trideset let podljubeljske šole

Tretjega oktobra je minilo sto trideset let, kar se je v hiši pri Ukanu začel pouk. Šolo Podljubeljčani še vedno ponosno nosijo v srcu in ta še živi.

Podljubelj – Najprej so otroci iz Podljubelja v šolo hodili peš v Tržič, tudi po uro hoje so imeli. Potem pa so domačini prosili, da bi v Podljubelju dobili šolo. Tretjega oktobra je minilo 130 let, kar se je v hiši pri Ukanu začel pouk v šentanski šoli, kajti v dolini tedaj niso živeli Podljubeljčani, ampak Šentančani, kraj pa se je imenoval Sveta Ana. Prvi učitelj je bil Luka Albreht in že prvo leto je šolo, pravzaprav je bila to ena soba v Ukanovi hiši, obiskovalo petdeset učencev, starih od šest do dvanajst let, kot je povedala sedanja učiteljica Urška Frelih Meglič. V Osnovni šoli Tržič, Podružnični šoli Podljubelj, se vsako leto spomnijo svojih korenin. Danes učenci usvajajo znanje v sodobnih šolskih prostorih. Minuli ponedeljek, dan po visokem jubileju, je bilo še posebno slovesno. Učenci so v šoli najprej spoznavali zgodovino šole, potem pa obiskali Ukanovo domačijo, kjer zdaj stanuje Milena Kavčič, ki jih je sprejela odprtih rok. Na spominsko obeležje, ki so ga šola in krajani postavili na fasado Ukanove domačije ob stoletnici šole, so tokrat obesili rojstnodnevne balone, potem pa zapeli nepogrešljive verze: Vse najboljše, draga šola, vse najboljše za te ...

Ob visokem jubileju je nekdanja dolgoletna vodja Podružnične šole Podljubelj Maja Ahačič napisala knjigo Življenje je šola, šola je življenje, ki naj bi jo v ožjem krogu predstavili v kratkem, za starše in krajane pa takrat, ko bodo covidne razmere dovoljevale druženje večjega števila ljudi. Kot je povedala sedanja vodja podružnične šole Helena Ahačič, imajo v tem šolskem letu 45 učencev od prvega do četrtega razreda.