Slovesnost ob spomeniku v Golicah

Naredili so novo državo

Člani Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kamnik - Komenda so v Golicah pripravili tradicionalno slovesnost, ki je bila letos posvečena 30-letnici samostojne Slovenije.

Kamnik – Člani Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kamnik - Komenda so prvi spomenik v spomin na osamosvojitev postavili v Golicah in tam se vsako leto v začetku oktobra spomnijo dogodkov iz let 1990 in 1991, v katerih so pomembno vlogo odigrali tudi domačini iz Tuhinjske doline.

Ko se je Slovenija pripravljala na pot k osamosvojitvi, se je med ljudmi izkazala velika enotnost in posledično uspeh slovenskih oboroženih sil. Ena najpomembnejših nalog je bila takrat ohranitev orožja, ki je bilo zato iz Kamnika odpeljano na skrivne lokacije. Tudi v Tuhinjski dolini so bila od 1. oktobra 1990 dalje tajna skladišča orožja. Prevzele in hranile so ga: v Zgornjem Tuhinju družina Poljanšek, na Vasenem družina Žavbi, na Pšajnovici družina Pestotnik, v Rakitovcu družina Žibert, v Stebljevku družina Šimenc in v Snoviku družina Urankar. Naloge obrambe je prevzelo vodstvo krajevne skupnosti. Takratni izvršni svet občine Kamnik je določil pomembne objekte, ki jih je bilo treba fizično zavarovati. Na območju Tuhinjske doline so bili to vodni viri, bencinska črpalka in prelaz Kozjak.

Zbrane ob obeležju je sprva v imenu organizatorjev nagovoril predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kamnik - Komenda mag. Zvonko Cvek, slavnostni govornik pa je bil letos župan Matej Slapar. »Vsem, ki ste obranili Slovenijo in priborili samostojnost, naj se še enkrat in še tisočkrat zahvalim. Naredili ste novo državo. Slovenijo. Naš ponos, našo domovino. Državo, ki ima dva milijona talentov. Od športnih do kulturnih, znanstvenih in podjetniških. Naredili in obranili ste državo Slovenijo, kjer se govori slovenski jezik. Kaj pa danes? Ne pozabimo, da smo se v vojni za svobodno in neodvisno Slovenijo borili z željo, da bo prihodnost našega naroda lepša, samostojna in neodvisna. Da si bomo svojo usodo krojili sami, ne pa da nam jo bodo drugi. Da bodo naše vrednote znanje, pridnost, delavnost, sposobnost. Na našem ozemlju so v prejšnjem stoletju divjale tri vojne. Zato nikakor ne smemo pozabiti tega, da je marsikdo dal svoje življenje za naše skupno dobro, za boljše življenje in boljšo prihodnost nas, občank in občanov, državljank in državljanov,« je med drugim poudaril župan in govor sklenil z mislijo, da je mlade treba spodbujati k družbenemu angažmaju in razmišljanju o prihodnosti naše države.