Praznik športa

Včeraj smo drugič proslavili dan slovenskega športa, ki je od lanskega leta tudi državni praznik, državna proslava pa je potekala na Bledu.

Bled, Škofja Loka – Dan slovenskega športa, ki ga je Slovenija razglasila 18. junija lani, zaznamujemo ob dnevu, ko je na olimpijskih igrah v Sydneyju leta 2000 v čast zmagovalcem prvič zaigrala slovenska himna Zdravljica. Veslača Iztok Čop in Luka Špik ter strelec Rajmond Debevec so natanko dvajset let pred prvim zaznamovanjem našega novega državnega praznika postali olimpijski prvaki.

Dan slovenskega športa pa ni namenjen zgolj praznovanju vrhunskih dosežkov naših izjemnih športnikov. Predvsem je praznik namenjen spodbujanju vseh nas k rednemu športnemu udejstvovanju, je spodbuda k zdravemu in aktivnemu življenjskemu slogu.

Tako je Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez v sodelovanju s številnimi panožnimi športnimi zvezami, Fakulteto za šport in Ministrstvom za zdravje včeraj v ljubljanskem parku Tivoli pripravil športno prireditev, vsi skupaj pa so se nato podali na Predsednikov tek. Pred Predsedniško palačo so pripravili razstavo Dan slovenskega športa, v Uradu predsednika Republike Slovenije pa dan odprtih vrat.

Na Blejski promenadi je zvečer potekala državna proslava ob dnevu slovenskega športa, osrednji govornik pa je bil predsednik vlade Janez Janša. Proslava je hkrati pomenila uradno odprtje Evropskega tedna športa.

Dnevu slovenskega športa so se z različnimi dejavnostmi pridružili v vrtcih in šolah, prireditve te dni pripravljajo v klubih in društvih.

Včeraj zvečer je bilo slovesno tudi v Sokolskem domu v Škofji Loki, kjer sta Zavod za šport in Športna zveza Škofja Loka podelila priznanja športnikom in športnim delavcem v občini. Priznanja so si zaslužili Martin Bogataj, Jurij Demšar, Anže Jurgele, Matej Korenčič, Nejc Rebec, Miloš Četrtič, Dejan Mlinar, Leon Tušar, Atletski klub Škofja Loka, Jadralni klub Loka Timing, Andrej Franko, Športno društvo Partizan, Jože Hafner in Jaka Šink.