Zahtevajo več denarja za kmetijstvo

Zaradi nestrinjanja z višino sredstev v predlogu strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 je Svet Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije zahteval sestanek s premierjem Janezom Janšem in dodatnih 380 milijonov evrov, sicer bodo organizirali protest slovenskih kmetov.

Premier Janez Janša in kmetijski minister Jože Podgoršek sta se v petek že sestala s predstavniki KGZS. Spregovorili so tudi o Strateškem načrtu skupne kmetijske politike 2021–2027 in finančnih sredstvih za naslednje petletno obdobje.

Ljubljana – Člani sveta Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) so prejšnji torek na izredni seji sveta obravnavali nov predlog kmetijskega ministrstva glede finančnega razreza Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027. Seja je bila zaradi nestrinjanja z višino sredstev prekinjena. Predsednik KGZS Roman Žveglič je po seji povedal, da so v sklepu zahtevali takojšnje srečanje s predsednikom vlade Janezom Janšo in dodatnih 380 milijonov evrov za obdobje petih let, saj predlagana višina sredstev ne omogoča ohranitve in posodobitve slovenskega kmetijstva. Prav tako so sprejeli sklep, da bodo organizirali vsesplošen protest slovenskih kmetov, če bodo naleteli na gluha ušesa.

»Čeprav nam je vlada že zagotovila določena dodatna sredstva, smo pri novem pregledu finančnega razreza strateškega načrta ugotovili, da je sredstev premalo,« je poudaril predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved. Po besedah Žvegliča višina sredstev na drugem stebru, ki zahteva prilagoditev slovenskega kmetijstva na nove razmere, podnebne in tržne, ne zagotavlja preživetja, ohranitve in razvoja slovenskih kmetij. »Ugotavljamo, da manjkajo sredstva za dobrobit živali, razvoj gozdarstva in kmetij kot takih, tudi na dopolnilnih dejavnostih in za skladiščne kapacitete ... Za vse to je razpisnih sredstev občutno manj kot v preteklem finančnem obdobju,« je opozoril Žveglič. Dodal je, da bi dodatnih 380 milijonov evrov po izračunih omogočalo razvoj mladim kmetom, ohranitev in razvoj družinskim kmetijam, predvsem pa bi prebivalcem Slovenije omogočalo oskrbo z zdravo, varno in kakovostno hrano.