S prikazom temeljnih postopkov oživljanja z uporabo avtomatskega defibrilatorja, ki ga je vodil zdravnik Rok Müller, in postopka zaustavitve krvavitve, ki so jo pod njegovim vodstvom pokazale učenke krožka prve pomoči, so v petek v Lescah zaznamovali svetovni dan prve pomoči. / Foto: Gorazd Kavčič

Tudi otroci znajo in zmorejo

Vsako drugo soboto v septembru je že več kot dve desetletji svetovni dan prve pomoči. Letos so v ospredju otroci in mladi – ter stališče, da bi morala biti prva pomoč sestavni del učnih načrtov že v vrtcih ter v osnovnih in srednjih šolah. Da tudi mladi zmorejo in hočejo pomagati, dokazujejo učenci leške osnovne šole, kjer generacije učencev že leta opremljajo z znanji in veščinami temeljnih postopkov oživljanja in prve pomoči.

Rok Müller: »Prepričan sem, da je bistveno lažje pristopiti in pomagati, če imamo znanje o tem, kako pomagati človeku, ki potrebuje pomoč.«

Lesce – »Veste, v kakšnem ritmu je treba pritiskati na prsni koš, ko oživljamo?« je s pogledom obšel učenke, ki na Osnovni šoli F. S Finžgarja Lesce obiskujejo krožek prve pomoči, zdravnik Rok Müller, nato pa na telefonu poiskal in predvajal pesem priljubljene skupine iz sedemdesetih Bee Gees Stayin' Alive ter z obema rokama v ritmu začel odločno pritiskati na prsni koš lutke. Dekleta so mu prav tako odločno sledila in pokazala, da pri temeljnih postopkih oživljanja leta niso ovira.

Pomagati brez strahu

»Želimo jih usposobiti, da jih ne bo strah pristopiti in pomagati, ko je bo potrebno,« je na petkovi prireditvi, posvečeni svetovnemu dnevu prve pomoči, pojasnil Müller, tudi inštruktor projekta Oživimo srce. »Otroci v resnici znajo in zmorejo. Ko vidijo, da se je osnov oživljanja in prve pomoči mogoče naučiti v nekaj urah, se opogumijo,« pove iz izkušenj in dodaja: »Pomembno je, da otroke začnemo vzgajati že v osnovni šoli in jim privzgojimo vrednoto pomagati drugim. To je tisti najpomembnejši del – saj veste, imamo sto in en izgovor, da gremo mimo človeka, ki leži na tleh. Prepričan sem, da je bistveno lažje pristopiti in pomagati, če imamo znanje o tem, kako pomagati človeku, ki potrebuje pomoč,« je povedal.

Prva pomoč na različnih nivojih

Na Osnovni šoli F. S. Finžgarja Lesce se učenci s temo prve pomoči srečujejo tudi pri rednem pouku, je pojasnila ravnateljica Emilija Kavčič, ob tem pa še na delavnicah oživljanja, v šoli v naravi in na planinskih taborih, zelo dobro pa deluje tudi krožek prve pomoči. »Za zaposlene delavnice prve pomoči in oživljanja organiziramo vsaki dve leti. Zadovoljna sem, ker so res zelo dobro sprejete, udeležujemo pa se jih tako rekoč vsi. Zavedamo se, da gre za znanja, ki jih je treba ponotranjiti, zato da takrat, ko je to potrebno, ne razmišljamo o tem, ali znamo ali ne, ampak enostavno pomagamo.«

Od leta 2017 šola sodeluje tudi pri projektu Oživimo srce; gre za projekt, v okviru katerega Občina Radovljica skupaj z Zdravstvenim domom in območnim združenjem Rdečega križa že vrsto let sistematično izobražuje ter z znanji in veščinami temeljnih postopkov oživljanja in prve pomoči opremlja generacije mladih in odraslih. Kot je povedal župan Radovljice Ciril Globočnik, projekt zajema tudi izobraževanja prvih posredovalcev, teh je bilo konec leta 2019 že osemdeset, ter vzpostavljanje učinkovite mreže javno dostopnih defibrilatorjev, ki jih je na območju celotne občine trenutno že 39.