Tudi na Gorenjskem je število izdanih gradbenih dovoljenj v prvem polletju letošnjega leta poraslo. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Zadnja leta v upadu, letos pa porast

Število izdanih gradbenih dovoljenj za stavbe pri nas v zadnjih štirih letih upada, prva polovica letošnjega leta pa v primerjavi s prvim lanskim, s korono zaznamovanim polletjem kaže na vnovičen porast. Gradbeni inšpektorji so v letošnji akciji nadzora ugotovili več kot štirideset odstotkov nedovoljenih gradenj.

Kranj – Po podatkih statističnega urada je bilo število gradbenih dovoljenj za stavbe v letu 2020 za šest odstotkov nižje kot leto pred tem. Lani je bilo tako izdanih 5792 dovoljenj za gradnjo stavb. Za stanovanjske stavbe jih je bilo izdanih štiri odstotke manj, za nestanovanjske stavbe pa sedem odstotkov manj kot v letu 2019. Trend števila izdanih gradbenih dovoljenj je tako v upadu že četrto leto zapored. Leta 2016 je bilo denimo izdanih 6809 gradbenih dovoljenj za stavbe, lani pa za 15 odstotkov manj. Najbolj se je sicer v preteklih štirih letih znižalo število gradbenih dovoljenj za nestanovanjske stavbe, in sicer iz 4192 na 3333 (21-odsotni padec), manj pa za stanovanjske (iz 2617 na 2459 oz. za dobrih šest odstotkov).

Manj gradbenih dovoljenj, a več stanovanj

Kljub manjšemu številu izdanih gradbenih dovoljenj v lanskem letu pa je bilo število načrtovanih stanovanj višje kot v letu 2019. Z gradbenimi dovoljenji, izdanimi v letu 2020, je bilo namreč načrtovanih 3610 stanovanj, kar predstavlja osem odstotkov več kot predlani. »V enostanovanjskih stavbah jih je bilo načrtovanih sedem odstotkov manj, v večstanovanjskih stavbah pa 64 odstotkov več kot v letu 2019. Površina vseh v letu 2020 načrtovanih stanovanj naj bi bila za tri odstotke večja od površine vseh stanovanj, načrtovanih v letu 2019. Stanovanja v enostanovanjskih stavbah naj bi merila povprečno 165 kvadratnih metrov (v 2019 160 kvadratnih metrov), stanovanja v večstanovanjskih stavbah pa 89 kvadratnih metrov (v 2019 101 kvadratni meter),« še pojasnjujejo na Sursu.

Letos več izdanih gradbenih dovoljenj

Podatki za prvo polovico letošnjega leta sicer kažejo na porast števila izdanih odločb, s katerimi država dovoljuje gradnjo. V prvem polletju lanskega, s korono zaznamovanega leta so bila izdana gradbena dovoljenja za gradnjo 2531 stavb, v prvih šestih mesecih letošnjega leta pa za 2997 stavb.

Klub temu da je v juniju tradicionalno izdanih največ gradbenih dovoljenj v letu, pa letos ni bilo tako. Junija je bilo izdanih denimo 530 gradbenih dovoljenj, kar je 23 manj kot maja in 140 manj kot lanskega junija. Največ gradbenih dovoljenj je bilo sicer letos izdanih januarja, in sicer 630.

Kako je na Gorenjskem

Ko med seboj primerjamo statistične regije, so razlike precejšnje. Po zadnjih, julijskih podatkih statističnega urada je bila denimo skoraj tretjina vseh stanovanj z julija izdanimi gradbenimi dovoljenji načrtovana v osrednjeslovenski statistični regiji, sledili sta pomurska in podravska, nato pa na četrtem mestu gorenjska statistična regija.

Na Gorenjskem je bilo sicer v prvi polovici letošnjega leta z izdanimi gradbenimi dovoljenji načrtovanih 216 stavb (od tega 148 stanovanjskih), v prvi polovici lanskega pa denimo 127. V istem obdobju se je na Gorenjskem povečalo tudi število načrtovanih stanovanj. Teh je bilo v prvi polovici lanskega leta 165, v prvem letošnjem polletju pa 203.

Po zadnjih podatkih z izdanimi gradbenimi dovoljenji v juliju je načrtovanih še dodatnih 28 stanovanj, tri več kot v enakem obdobju lani.

Štirideset odstotkov nedovoljenih objektov

Gradbeni inšpektorji so sicer tudi v letošnji akciji nadzora objektov v gradnji, v kateri so preverjali skladnost objekta z izdanim gradbenim dovoljenjem oz. ali imajo investitorji gradbeno dovoljenje, odkrili več kot štirideset odstotkov nedovoljenih objektov.

»Od sto načrtovanih inšpekcijskih pregledov oziroma nadzorov je bilo uvedenih 143 postopkov, od teh 133 upravnih inšpekcijskih in deset prekrškovnih postopkov. Opravljenih je bilo 220 inšpekcijskih rednih pregledov,« so sporočili z inšpektorata.

Do 17. avgusta je bilo od skupno uvedenih 133 upravnih postopkov zaključenih 80. V 41 obravnavanih zadevah, kjer nepravilnosti niso bile ugotovljene oz. so bile v času, ko je potekala akcija, že odpravljene, so postopke ustavili. V zadevah, kjer so odkrili nepravilnosti, so izdali 49 upravnih inšpekcijskih odločb in sedem prekrškovnih odločb.

Odločbe so bile izdane za 34 nedovoljenih objektov, od katerih je bilo 19 nelegalnih, devet neskladnih in šest nevarnih objektov, za katere so bile odrejene takojšnje prepovedi uporabe in rok za njihovo odstranitev oziroma zavarovanje. Dvanajst odločb je bilo izdanih zaradi ugotovljenih nepravilnosti pri sami gradnji. Dve odločbi sta bili izdani v zvezi z izvajanjem gradnje brez prijave oziroma brez popolne prijave začetka gradnje, ena pa zaradi neskladnosti uporabe objekta. Izdali so tudi eno prekrškovno odločbo z izrečenim opominom. Izdali pa so še štiri odločbe o prekršku v višini 27 tisoč evrov in dva plačilna naloga v višini 2500 evrov.

Inšpektorji so za letos načrtovali dve akciji, usmerjeni v odkrivanje nedovoljenih gradenj. Akcija, v kateri so preverjali, ali imajo objekti v gradnji pridobljeno gradbeno dovoljenje, je zaključena, v teku pa je še akcija nadzora objektov, za katere je inšpektorat dobil pobudo za izvedbo nadzora.