Grb Občine Cerklje na Gorenjskem / Foto: arhiv Slovenija kvačka

Slovenija kvačka slovenske grbe

Naj niti in kvačka povežejo Slovenijo – to je slogan kvačkaric Slovenije, ki so združile svoje spretnosti obračanja palčke in preje ter se lotile največjega kvačkarskega izziva v Sloveniji – projekta Slovenija kvačka slovenske grbe, s katerim želijo osvojiti Guinnessov rekord.

Kranj – Pobudnica projekta je Jadranka Smiljić, Gunnisseva rekorderka v maratonu neprekinjenega kvačkanja, ki je kvačkala grb Slovenj Gradca, kjer je potekal prvi Guinnessov rekord v maratonskem kvačkanju v Sloveniji. Osvojila ga je v 28 urah in petih minutah. Tokrat si je zadala nov izziv – skvačkati grbe vseh slovenskih občin. Izziv ji bo pomagalo izpolniti 211 kvačkaric in en kvačkar, na Gorenjskem bo kvačkalo 18 kvačkaric.

Kvačkarice bodo delo začele 15. septembra in zaključile na dan samostojnosti, 26. decembra. Sprva bodo kvačkale skupno po Zoomu, kasneje vsaka posamezno. Kvačkani grbi bodo razstavljeni v virtualni galeriji, grbe pa bodo dobili župani ob kulturnem prazniku v trajno last kot zahvalo za finančno podporo.

Kot je pojasnila Zlata Kleindinst Oblak, koordinatorica za Gorenjsko, so za izvedbo projekta potrebna tudi finančna sredstva, zato se je pobudnica za podporo obrnila k vsem slovenskim občinam. »Odzvale so se predvsem majhne občine, na žalost je k projektu pristopila samo ena gorenjska občina, nekatere so pomoč že odklonile,« je povedala in dodala: »Prvotna ideja je bila, da grbe razstavimo v Mozirskem gaju, vendar zaradi nepredvidljive situacije v zvezi s covidom-19 to ne bo izvedljivo. Grbi bodo tako na ogled v virtualnem muzeju, kar pomeni, da bo naš projekt viden po celem svetu. Poleg izdelka bo na strani predstavljen tudi pomen grba in kratek opis občine. Če bo stanje sprejemljivo, bomo grbe razstavili še po posameznih pokrajinah.«

Za grbe so natančno izdelali načrt, uporabili bodo slovensko prejo iz Doline Majšperk. Grbi bodo veliki približno 1,4 x 1,8 metra, vanj pa bo vloženih vsaj sto ročnih kvačkanih ur in 2,5 kilograma preje. Kvačkarice in kvačkar bodo tako za dosego Guinnessovega rekorda skupno porabili 530 kilogramov volne in 21.500 ur dela. Uporabili bodo kvačko številka 3,5 oziroma 4, grb pa bo kvačkan v tehniki c2c, kar pomeni, da se začne kvačkati v kotu in se kvačka diagonalno. »Namen kvačkanja grbov je promocija ročnih del, predvsem kvačkanja, obenem tudi Slovenije in posameznih občin. Ne nazadnje pa je za vsako kvačkarico to izziv, za nekatere zaradi velikosti projekta in časa, ki ga potrebujejo za izdelavo, za druge zaradi telesnih hib in zaposlitve,« je pojasnila Kleindinst Oblakova in dodala: »Ročna dela so v Sloveniji premalo cenjena. Nihče se ne zaveda, koliko truda in ur je potrebno za izdelavo posameznega unikatnega izdelka.«

Častni pokrovitelj projekta je predsednik republike Borut Pahor, podpira pa ga tudi Slovenska turistična zveza in Društvo Heraldica Slovenija.