Začenja se cepljenje s tretjim odmerkom cepiva, najprej bodo cepili starostnike tudi v domovih za starejše. / Foto Gorazd Kavčič

Več kot tisoč okužb na dan

Skrbi naraščanje okužb z novim koronavirusom. V torek so jih potrdili že več kot tisoč, lani na isti dan 43. Delež cepljenih s prvim odmerkom se bliža petdesetim odstotkom, delež polno cepljenih je 44-odstoten.

Ljubljana, Kranj – V ponedeljek je začel veljati vladni odlok, s katerim se širi PCT-pogoj (preboleli, cepljeni, testirani) na številne dejavnosti. Za uveljavljanje odloka je predvideno sedemdnevno prehodno obdobje, več nejasnosti je glede obveznega izpolnjevanja PCT-pogoja za obisk zdravnika. Iz prvot­nega odloka sicer izhaja, da je PCT-pogoj obvezen tudi za vse uporabnike ter udeležene ali prisotne pri izvajanju zdravstvene dejavnosti, vendar pa pogoj ne velja v primerih nujne oskrbe in medicinske pomoči. Zdravniška zbornica Slovenije od ministrstva za zdravje pričakuje pojasnilo, katere zdravstvene storitve oziroma dejavnosti se štejejo za medicinsko pomoč. Zbornica je ministrstvo tudi opozorila, da trenutna ureditev v praksi pomembno ovira izvajanje zdravstvene dejavnosti. Včeraj je bila sicer seja vlade, na kateri so razpravljali o epidemioloških razmerah, covidnih odlokih in predvidoma tudi o novem semaforju ukrepov, vendar odločitve do zaključka časopisne redakcije niso bile znane.

Zdravstveni dom (ZD) Kranj je v sredo in včeraj že povabil prvih 530 upravičenih do tretje doze cepiva, skladno z Nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19 so najprej na vrsti starostniki. Prednostno to omogočajo tudi posebej ranljivim kroničnim bolnikom, če je minilo šest mesecev od prejema drugega odmerka cepiva. Temu so prilagodili urnik cepljenja v kranjski vojašnici. V ponedeljek je predvideno cepljenje s tret­jim odmerkom stanovalcev v Domu Taber v Cerkljah, v torek v Domu upokojencev Kranj ter v Domu Petra Uzarja, enoti Naklo ...

Jezersko in Žirovnica: več kot polovica precepljenih

Po včerajšnjih podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje se v državi delež vseh cepljenih s prvim odmerkom bliža 50 odstotkom, delež polno cepljenih je 44-odstoten. Med starejšimi od 18 let je z vsemi odmerki cepljenih 52 odstotkov, med starejšimi od 50 let pa 65 odstotkov prebivalcev, je v sredo objavila vlada.

Na Gorenjskem je najboljša precepljenost v vseh starostnih skupinah skupaj v občini Jezersko z 52 odstotki, sledi občina Žirovnica (51,2) in občina Bled (48,7).

Epidemiološke razmere

Po kriterijih Evropskega centra za preprečevanje in obvadovanje bolezni smo v Sloveniji v rdeči fazi, v temno rdečo bomo predvidoma prešli sredi septembra. To pomeni, da bo 14-dnevna pojavnost potrjenih primerov na 100 tisoč prebivalcev presegla 500, zdaj je blizu 400. Če bomo tako nadaljevali, bomo jeseni presegli drugi val epidemije v bolnišnicah, kažejo projekcije Instituta Jožef Stefan. Zaradi nalezljivosti različice delta na Institutu ocenjujejo, da se bo do pomladi predvidoma okužil skoraj vsak necepljeni. Da se četrti val ne bo preveč razširil, bi bila po njihovih podatkih potrebna precepljenost vseh odraslih, starejših od 40 let.

Na intenzivni negi več kot šestdeset bolnikov

V sredo so ob 4912 oprav­ljenih PCR-testih potrdili 1016 novih okužb, delež pozitivnih je bil 20,7-odstoten. V bolnišnicah se je zdravilo že 269 covidnih bolnikov, kar je 26 več kot dan prej. Na intenzivni negi jih je bilo 63. V torek so umrli trije covidni bolniki, v sredo eden.

Največ okužb v Kranju, Kamniku, Škofji Loki ...

Na širšem Gorenjskem so okužbe v sredo potrdili v občinah Kranj (29), Kamnik (14), Škofja Loka (13), Tržič (10), Gorenja vas - Poljane in Šenčur (po 8), Medvode in Cerklje (po 7), Mengeš (6), Naklo (5), Jesenice, Radov­ljica, Železniki in Komenda (po 4), Bled in Žiri (po 3), Bohinj, Žirovnica in Vodice (po 2), po eno pa v občinah Gorje in Kranjska Gora.

Okužbe se širijo tudi v vrtcih in šolah, v zadnjem tednu je bila po včerajšnjih podatkih Sledilnika covid-19 samo na Gorenjskem najmanj po ena okužba zaznana v 33 vzgojno-izobraževalnih ustanovah.