Obiskovalci so si z zanimanjem ogledali taljenje po starodobnih postopkih.

»Volka« niso mogli presekati

Ekipa Muzejskega društva Železniki se je znova lotila taljenja železa po starodobnih postopkih. Tokratni rezultat je prekašal vse dosedanje.

»Oba poskusa sta bila zelo uspešna. Tako kompaktnih 'volkov' še nismo imeli. 'Volk' iz poglobljene peči je še posebej čudovit. Ko smo ga želeli presekati, nam ni uspelo, očitno ima tako zelo kompaktno sredico.«

Železniki – Muzejsko druš­tvo (MD) Železniki oz. njegova skupina za eksperimentalno arheologijo Štalca je minulo soboto na Češnjici že tretje leto zapored pripravila prikaz taljenja železove rude. Talivci uporab­ljajo postopke, kakršni so pred 2500 leti potekali v železarski naselbini na hribu Štalca nad Češnjico. Prvič so se starodobnega taljenja lotili leta 2017, a ne na javnem dogodku, nato so sodelovali na nekaj festivalih, od predlani pa pridobivanje železa po postopkih prednikov s Štalce vsak konec avgusta prikazujejo tudi domačinom. Po zadnjem taljenju je bila ekipa z dvanajstimi člani nadvse zadovoljna, saj t. i. volk (zmes železa, žlindre in oglja) še nikoli ni bil tako kompakten.

Že v zgodnjih jutranjih urah so se lotili postavitve dveh osemdeset centimetrov visokih glinenih peči, pri čemer je ena imela za dvajset centimetrov poglobljeno dno. Pri vsakem poskusu namreč preizkusijo kakšno novost – s ciljem, da bi prišli do čim boljših rezultatov. Po tretji uri popoldne, ko sta se peči dovolj osušili, so začeli taljenje. Vanju so konstantno dodajali rudo bobovec in oglje, nakar so ju v večernih urah podrli in obiskovalcem prikazali še najbolj zanimiv del postopka. Iz podrtih peči so z dolgimi kleščami izvlekli žarečega 'volka' in se lotili kovanja – najprej z lesenimi in nato še jeklenimi kladivi. »Oba poskusa sta bila zelo uspešna. Tako kompaktnih 'volkov' še nismo imeli. 'Volk' iz poglobljene peči je še posebej čudovit. Ko smo ga želeli presekati, nam ni uspelo, očitno ima tako zelo kompaktno sredico. Dejstvo je tudi, da je 'volk' iz poglobljene peči precej težji, ima 4,3 kilograma, medtem ko tisti iz nepoglobljene tehta 2,8 kilograma,« je povedal član ekipe Andrej Bogataj. Iz poglobljene peči so potegnili tudi najtežjega 'volka' doslej glede na težo vložene rude, ki je znašala 13,2 kilograma. To pomeni 32-odstotno uspešnost, medtem ko je bila doslej okoli 20-odstotna. Kako kakovostna sta 'volkova', se bo sicer pokazalo jeseni, ko ju bodo prekovali v inga.

Ročno kovanje si je bilo sicer možno ogledati že v sklopu sobotnega dogodka na Češnjici, obiskovalci pa so si z zanimanjem ogledali tudi razstavljene rezultate prejšnjih taljenj: od t. i. volka do skovanih kosov železa in izdelkov, videti je bilo možno tudi keramične replike šob za vpihavanje zraka v peč, ki jih je Andrej Bogataj izdelal na podlagi odkruškov, najdenih na Štalci ...

Predsednik MD Železniki Rudi Rejc je poudaril, da so bili veseli tudi lepega obiska, zato bodo taljenje v domačem kraju zagotovo prikazovali tudi v prihodnjih letih.