Projektna ekipa je rezultate predstavila na zaključnem dogodku na slovenski strani mejnega prehoda Ljubelj. / Foto: Tina Dokl

Čezmejno opozarjanje na nevarnosti

V južnih delih Avstrije in v Sloveniji velike količine dežja in snega pogosto povzročajo škodo in ogrožajo prebivalstvo, vendar do zdaj ni bilo na voljo enotnih napovedi in opozoril, kar sedaj omogoča spletno mesto www.crossrisk.eu kot rezultat triletnega čezmejnega projekta.

Podljubelj – Slovenija in Avstrija sta v zadnjih treh letih sodelovali pri projektu Crossrisk, da bi izboljšali opozorila in napovedi, povezane z dežjem (poplave) in snegom (snežni plazovi, snežne obremenitve) ter razvili izobraževalne koncepte. Preučili so tudi vpliv podnebnih sprememb na te naravne nevarnosti. V projekt je bilo vključenih sedem organizacij iz Slovenije in Avstrije pod vodstvom avstrijskega Zveznega urada za meteorologijo in geodinamiko (ZAMG). Projektna ekipa je rezultate predstavila na nedavnem zaključnem dogodku na slovenski strani mejnega prehoda Ljubelj.

Izboljšanje napovedovanja poplav

Za izboljšanje napovedovanja poplav na slovensko-avstrijskih čezmejnih območjih je ekipa Crossrisk trenutno delujoče hidrološke modele dopolnila z novimi merilnimi postajami, novimi podatki o obrečnem površju in strugah rek ter s še izčrpnejšimi napovedanimi podatki iz vremenskih modelov.

Regionalni podatki o snegu

Čezmejni model analizira in napoveduje tudi snežne kazalnike. Podatki bodo služili za različna področja uporabe, kot so opozorila, povezana s snegom, namenjena regionalnim oblastem, možnost umetnega zasneževanja na smučiščih in napovedi taljenja snega za napovedovanje vodostaja.

Obenem so razvili nov pristop za napovedovanje nevarnosti snežnih plazov na posameznih pobočjih, na slovenski strani za Zelenico, ki bodo v pomoč lokalnim oblastem, plazovnim komisijam in smučiščem pri sprejemanju odločitev o zaprtjih ali evakuacijah in bodo dragocene informacije, ocene o tem, kje bi bilo gibanje ljudi zaradi razmer prenevarno.

Vsi podatki na enem mestu

Pomemben cilj projekta je bil zagotoviti neposreden dostop do novih informacij, ki so na voljo na spletnem mestu www.crossrisk.eu v nemškem, slovenskem in angleškem jeziku. »Na spletnem mestu so štirje glavni zavihki: Plazovi, Vreme & sneg, Hidrologija in Podnebje. Številne uporabne informacije so namenjene tako strokovnjakom in odločevalcem kot širši javnosti,« je poudaril mag. Miha Pavšek z Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU in dodal: »Upoštevajte pa seveda, da na višku poletja ni 'zimskih' podatkov.«

Novost je oziroma bo tudi orodje za načrtovanje turne smuke na območju avstrijske Štajerske in Koroške ter Slovenije na spletni strani www.snowmaps.org/si. Uporabniki bodo lahko s pomočjo orodja načrtovali turno smučanje (traso naložili na svojo GPS-napravo) in si ogledali aktualne vremenske podatke in napovedi.

Projekt Crossrisk je bil financiran iz programa EU Interreg Slovenija-Avstrija. Pod vodstvom avstrijskega ZAMG so bili partnerji avstrijski zvezni deželi Štajerska in Koroška, Visoka strokovna šola Joanneum, Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti (Geografski inštitut Antona Melika), Univerza v Mariboru (Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko) in Agencija Republike Slovenije za okolje.