Otroci iz Vrtca Žirovnica so se seznanili tudi z vlogo čebelarja. Predstavil jo je Miro Razinger iz Čebelarskega društva Antona Janše Breznica. / Foto: Primož Pičulin

Medeni zajtrk za super dan

V petek je po slovenskih šolah in vrtcih potekal »nadomestni« Tradicionalni slovenski zajtrk, ki je bil zaradi epidemije prestavljen z lanskega tretjega petka v novembru. Tokrat je že desetič ozaveščal najmlajše o pomenu čebel in čebelarstva za pridelavo hrane.

Žirovnica – Priljubljeni zajtrk v šolah in vrtcih lani na dan slovenske hrane zaradi razmer ni bil izveden na način, kot so ga bili vajeni otroci v preteklih letih. Šole in vrtci so pri pouku na daljavo namenili posebno pozornost vsebinam dneva slovenske hrane, predvsem ozaveščanju, od kod pride hrana, kdo jo pridela, koliko truda je potrebnega za to, zakaj je hrana iz bližine boljša izbira, kakšno vlogo imajo čebele in opraševalci ter nasploh o pomenu rednega zajtrkovanja. Ker je projekt izjemno pomemben za ozaveščanje mladih, je bila sprejeta odločitev, da se dejanski zajtrk izvede v obdobju, ko bodo razmere, povezane z epidemijo, to dopuščale. Otroci so tako minuli petek spoznali pomen lokalne hrane, vlogo podeželja, kmeta in čebelarstva za to, da imamo na krožniku hrano, in se pogostili z medenimi dobrotami.

Lani je sicer minilo že 14 let od prvega medenega zajtrka, ki je nastal na pobudo Čebelarske zveze Slovenije, in deset let od Tradicionalnega slovenskega zajtrka, ki je letos potekal pod sloganom Zajtrk z medom – super dan! Zajtrk sestavljajo kruh, maslo, med, mleko in jabolka domačega izvora.

Otroci iz Vrtca Žirovnica, ki sta jih ob tej priložnosti obiskala predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč in čebelar Miro Razinger iz Čebelarskega društva Antona Janše Breznica, so bili nad medenim zajtrkom navdušeni. Šestletna Matic Bogataj in Eva Martinjak sta dejala, da skoraj vsak dan za zajtrk jesta maslo in med. »Med nastane tako, da čebele nabirajo prah in oprašujejo druge cvetove,« sta pojasnila in dodala, da je med zelo dober in zdrav.

Erika Melihen, ravnateljica Osnovne šole Žirovnica, je še povedala, da imajo za šolo čebelnjak in vsako leto pridelajo nekaj svojega medu, pri čemer pomagajo tudi njihovi učenci v okviru čebelarskega krožka. »Velik poudarek dajemo lokalno pridelani hrani in naš med je za učence lep primer domače samooskrbe,« je povedala.

»Naj tradicionalni slovenski zajtrk ne bo na mizi le ob tej priložnosti. Slovenski med in slovenska hrana naj bosta na mizi vsak dan,« pa je pozval predsednik Noč.