Miha Smolej, gospodar kmetije Smolej - Uric, obiskovalcem pokaže tudi skrite kotičke, kjer cvetijo najlepše narcise.

Kmetija s QR-kodami

Mladi gospodar ekološke kmetije Smolej - Uric iz Planine pod Golico stopa v korak s časom, zato je kmetijo opremil s QR-kodami. Obiskovalci z mobilnim telefonom lahko poskenirajo kodo in izvedo več o kmetiji in živalih, ki živijo na njej.

Kmetija ima tudi certifikat Ark središče, ki potrjuje, da redijo zgolj avtohtone pasme živali, kot so cikasto govedo, posavski konj, štajerska kokoš ...

Planina pod Golico – Ko obiskovalec pride na kmetijo Smolej - Uric v Planini pod Golico, ga najprej pozdravijo pegatke. Sledi pujsji pozdrav Pipija in Melkijada, ki sta nova stanovalca kmetije, na kateri bivata skupaj z dvanajstimi konji in tremi poniji, devetimi govedi, drežniško kozo, jezersko-solčavsko ovco, tremi racami, tridesetimi štajerskimi kokošmi, zajčkoma, psičkama in mačko. In z gospodarjem Miho Smolejem, ki že več kot deset let srčno vodi kmetijo in skrbi, da se na njej ves čas kaj dogaja.

Njegova prva ljubezen so konji, zato je pri njem mogoče jahati, terensko, v maneži ali v lonžirnem krogu. Ima tudi kočijo in obiskovalce popelje po vasi, zlasti v maju in juniju pa jim pokaže tudi skrite kotičke, kjer cvetijo najlepše narcise ...

Pred leti je začel pripravljati tudi poučne enotedenske počitnice za otroke, na katerih ti spoznavajo kmečko življenje, se naučijo dela z živalmi, jezditi, voziti kočijo, ob tem pa se tudi zabavajo.

Miha Smolej, čigar kmetija se ponaša s certifikatom ekološka kmetija, na tradicionalen način peče tudi domač kruh in žemlje ter okusne domače piškote, obiskovalci pri njem lahko kupijo ekološko mleko in jajca.

Ko v vaseh pod Golico zacvetijo narcise, kmetijo obišče veliko dnevnih obiskovalcev in Miha je vesel prav vsakega. Ker pa jih čisto vsak trenutek ne more sprejeti, je prišel na zamisel, da bi bivališča živali opremil z opisi živali in celo s QR-kodami, ki jih obiskovalci lahko poskenirajo z mobilnim telefonom in izvedo več o kmetiji in živalih, ki živijo na njej.

»Kmetija je odprta za obiskovalce, želimo pa biti tudi poučni in jim povedati več o avtohtonih pasmah, ki jih redimo pri nas,« pravi Miha Smolej, ki je kmetijo uredil tako, da se obiskovalec lahko sprehodi po posestvu kot skozi »rovtarski živalski vrt«. Največ obiskovalcev imajo seveda v času cvetenja narcis, a Miha si želi, da bi turizem na kmetiji živel 365 dni na leto. Pri tem si pomaga tudi s sodobnimi komunikacijskimi kanali, kmetijo predstavlja tako na Facebooku kot Instagramu, občasno pripravi tudi kakšno nagradno igro.