Sogovorniki na novinarski konferenci so predstavili vrnitev filmskega festivalskega vzdušja v Kranj. / Foto: Igor Kavčič

Film in igra

Med 15. in 20. junijem se bo v Kranju odvijal prvi igralski filmski festival KRAFFT. Ne le filmu, festival bo posvečen predvsem filmski in televizijski igri, na kar namiguje festivalski slogan Življenje je igra.

Igralski filmski festival Kranj ali krajše v mednarodni različici KRAFFT (Kranj actors film festival) po treh desetletjih v mesto spet vrača filmsko festivalsko vzdušje. Toliko je namreč minilo od zatona nekdaj prepoznavnega Festivala športnih in turističnih filmov, ki ga je dolga leta z uspehom gostila gorenjska prestolnica. Seveda je mesto filmsko v več pogledih. Kot je na novinarski konferenci uvodoma dejal eden izmed pobudnikov festivala podžupan Mestne občine Kranj Janez Černe, gre za pionirsko mesto fotografije (Janez Puhar) in filma (France Štiglic, Boštjan Hladnik), od tu pa izhaja še nekaj drugih uveljavljenih imen, povezanih s filmom. »Kranj je fotogenično mesto s slikovito kuliso, pravšnjo za kakšen dober film. In zdaj k nam prihaja prvi igralski filmski festival. Program, ki ga pripravlja ekipa KRAFFT-a, je razgiban, zanimiv in vsebinsko bogat in na mestni občini smo ponosni, da smo del te zgodbe.«

Prav tako sopobudnik festivala direktor mestne uprave Bor Rozman v novem festivalu vidi priložnost za mesto, ki ga na ta način lahko postavimo nazaj na domači, dolgoročno pa tudi na Evropski zemljevid filmske umetnosti. »Festival v ospredje postavlja igralce, a gre tudi za festival televizijskih nadaljevank, katerih produkcija se v zadnjih letih vse bolj povečuje.«

Festival bo v šestih dneh ponudil dvanajst filmov, od tega je devet celovečercev v tekmovalni program izbrala programska selektorica Ana Šturm. Gre za filme z izstopajočimi igralskimi stvaritvami, ki so v zadnjem letu opozorili nase: Quo vadis, Aida?, Palm Springs, Noč kraljev, Amonit, Kokon, Undine, Nažgani, Oče, tekmovalni program pa bo zaokrožil slovenski film Damjana Kozoleta Polsestra, v katerem je eno svojih zadnjih vlog odigral Peter Musevski. Spomin nanj bo tudi eno vodil festivala. Kljub temu da velja prednost dati ogledu v živo na velikem platnu, bo pet od devetih tekmovalnih filmov mogoče ujeti tudi na festivalski spletni platformi. V spremljevalnem programu sledi še digitalizirana in restavrirana sobotna projekcija filma Sreča na vrvici, ki ji bo sledila delavnica za otroke o igri s štirinožnimi prijatelji, projekcija presenečenja bo namenjena igralcu, režiserju in producentu Draganu Bjelogrliću, v nedeljskem »filmskem dvojčku« na temo Pedra Almodóvarja pa bo celovečercu Bolečina in slava sledil še njegov najnovejši kratki film Človeški glas z izjemno Tildo Swinton. Več o programu, urniku in lokacijah predvajanj je moč najti na spletni strani festivala.

Festival prinaša tudi strokovni program, predstavila ga je Maja Sever, članica Društva slovenskih avdiovizualnih igralcev. Poudarila je, gre za edini specializirani festival v regiji, ki daje prepoznavnost igralski stroki. Sredica strokovnih razprav bo tematika nadaljevank (ta čas jih v Sloveniji snemajo pet), k dialogu bodo povabljeni tako avtorji kot producenti, govora pa bo o prihodnosti in izboljšanju razmer na področju avdiovizualne produkcije, predvsem pa pozicije igralca v njej.

Drugi festivalski dan bodo posvetili lani preminulemu članu igralskega ansambla Prešernovega gledališča Kranj Petru Musevskemu, odprli bodo tudi razstavo fotografij o njem z naslovom Ko igralec umre, se spremeni v film. Prej omenjeni Dragan Bjelogrlić bo tudi častni gost festivala, pogovor z njim bo v soboto, 19. junija. Kot je povedala Severjeva, bo društvo že na uvodni slovesnosti podelilo stanovske igralske nagrade, ob zaključku pa bodo razglasili tudi prejemnike festivalskih nagrad. Dobitnike petih zlatih jabolk za igralske dosežke bo izbrala žirija v sestavi Dragan Bjelogrlić, Marko Mandić in Bernarda Oman.

Naj dodamo še, da se bodo za čas festivala po velikanih filma poimenovala tudi osrednja prizorišča festivala, Letno gledališče Khislstein bo zaživelo pod imenom Letni kino Peter Musevski, Mestna tržnica Kranj se spreminja v Letni kino Angelca Hlebce, Stolp Škrlovec pa v Festivalsko dvorano Ivo Barišič. Slednji bo prejel tudi nagrado DSI za življenjsko delo. Ne le igra, tudi festival bo življenje, zato ga ne gre zamuditi.