Gorski reševalci – najprej ajdovski – bodo odslej do ponesrečencev na težko dostopnih terenih dostopali tudi s pomočjo električnih gorskih koles. / Foto: Klavdij Blažko (GRZS)

Gorski reševalci že dežurajo

Tudi letošnje poletje bo na brniškem letališču delovala dežurna ekipa za reševanje v gorah. Gorski reševalci so osnovali prvo reševalno ekipo na gorskih kolesih z električnim pogonom.

Zgornji Brnik – Na brniškem letališču je minuli petek začela delovati dežurna ekipa za reševanje v gorah, ki jo sestavljajo helikopterska posadka 151. Helikopterske eskadrilje Slovenske vojske ali Letalske policijske enote, gorski reševalec letalec, zdravnik gorski reševalec letalec in policist gorske enote policije. Delovala bo do 26. septembra. »Helikoptersko reševanje je hitra in učinkovita oblika pomoči, ki pa je možna le takrat, ko letenje omogočajo ustrezne vremenske razmere, zato je v poletnem času na območjih 17 društev gorske reševalne službe organizirano tudi dežurstvo gorskih reševalcev. Gorski reševalci se ob vsakem klicu na pomoč vedno na reševalno akcijo odpravijo tudi klasično, torej peš, zato da pomagajo ponesrečencem tudi takrat, ko zaradi vremenskih razmer ali drugih razlogov pomoč helikopterja ni možna,« so sporočili na novinarski konferenci Gorske reševalne zveze Slovenije pred začetkom poletne sezone.

Predstavili so tudi letošnjo novost, ki bo skrajšala odzivni čas gorskih reševalcev pri klasičnem reševanju. V Ajdovščini so namreč zasnovali prvo reševalno ekipo gorskih reševalcev na gorskih kolesih z električnim pogonom, ki deluje v okviru Gorske reševalne službe Tolmin. Ocenjujejo, da bo zaradi uporabe električnih koles kar tretjina nesreč na terenih, ki z avtomobilom niso dostopni, hitreje obravnavana, kar je izjemnega pomena za boljšo oskrbo ponesrečenca in reševanje življenj. Pilotni projekt bo omogočil ustrezno oceno potreb kolesarske reševalne enote gorskih reševalcev in pokazal, kakšna je njena najboljša uporabnost in kaj bi še potrebovali za učinkovitejše reševanje na težko dostopnih terenih. »Gorski reševalci ne rešujemo le v hribih, pač pa na vseh težko dostopnih krajih. Na električnih gorskih kolesih bosta gorska reševalca lahko hitro pri ponesrečencih,« je pojasnil inštruktor gorskega reševanja GRS Tolmin Robert Kovač.

Gorski reševalci pred poletno sezono, ko se močno poveča obisk slovenskih gora, opozarjajo na še vedno izjemno zahtevne razmere v hribih, saj je v visokogorju še vedno veliko snega, ki bo vztrajal še dolgo v poletje. Med najpogostejšimi vzroki nesreč v gorah so sicer zdrsi, sledijo jim poškodbe zaradi padajočega kamenja, nevarne pa so lahko tudi situacije, ko želijo planinci gorske ture ovekovečiti tudi s fotografijo. V lanskem letu so sicer gorski reševalci posredovali v 487 gorskih nesrečah, pri polovici s pomočjo helikopterja. Letos so do 2. junija v gorskih nesrečah posredovali že 179-krat. »Posebno skrb vzbujajoč je podatek, da je življenje v gorah in na drugih težko dostopnih terenih izgubilo že 18 oseb,« so opozorili.